Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka Prywatności    Polityka Cookies AKCEPTUJĘ

Start > Pasje > Działania animacyjne > Biblioteka w internecie

Aktualności:

Plan imprez MBP na grudzień 2024 r.



Gimnastyka zdrowotna

data: 23.12.2024 r.

Zajęcia z gimnastyki prowadzone są przez znakomitego trenera, człowieka z pasją...

Rozgrywki szachowe Klubu Sportowego DORS

data: 24.12.2024 r.

Zajęcia z dziećmi - nauka gry w szachy...


Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z planem imprez na grudzień 2024 r. (PDF) (1,28 MB) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, jak i do u­cze­stni­ctwa w imprezach or­ga­ni­zo­wa­nych przez
MBP w Rudzie Śląskiej.

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

bip



Archiwalny BIP

Grafika promująca bibliotekę w internecie



Artystów postrzegamy jako duchy przykute
do ciał … O Stanisławie Lemie

Biografia Stanisława Lema wiąże się ściśle z biografią polityczną naszego kraju.
Życiorys pisarza wyznaczają tak znaczące daty jak: 1939, 1945, 1956, 1968, 1978, 1980, 1981...
Lem był istotnie duchem przykutym do ciała, czasami udawało mu się odlatywać w stronę twórczości i wtedy czuł się szczęśliwy.




Święta tuż tuż

Z tej okazji zapraszamy na film jak samemu zrobić "kroszonki" metodą batikową „Małe dzieła sztuki malowane woskiem w Bibliotece Ficinus. „- pokaz kroszonkarki Izabeli Terleckiej.



Dej pozor i wejrzij, możesz uwarzyć biołe z omastą „Ficinus od kuchni - kluski białe, biołe, guminowe, gumione, kartofelmelklezy, gumiklyjzy.” posuchej Michała Kaczmarczyka majstra od kelni.




ROCZEK !!!

Serdecznie zapraszamy do spotkania on-line z BIBLIOTEKĄ FICINUS,
która już od roku – dość szczególnego – działa w jednym z domków na najstarszym istniejącym w Polsce tego typu zabytkowym osiedlu patronackim.






O Orwellu.
Kto rządzi teraźniejszością, ten ma w swoich rękach przyszłość...

Niesłychanie pokorny, niesamowicie przyzwoity, uczeń elitarnego Eton College, trochę obszarpany i z głową w chmurach, pracoholik, wrażliwy na każdy najdrobniejszy cud przyrody, wpatrzony w gąsienicę, notujący ilość jajek, które zniosły jego kury, z papierosem w ustach i stukający wiecznie w maszynę do pisania - od rana do późnej nocy.

Pisarz, poeta, myśliciel, zwracający się do Pani M.: "Od dawna nie daje mi spokoju myśl, że nigdy nie podziękowałem Pani za otrzymany słoik konfitur", to Georg Orwell. Pisarz niezwykle niebezpieczny dla polityków. W "Roku 1984" prosto i jasno mówi o mechanizmach władzy. Demistyfikuje ją i uświadamia czytelnikom, że każda walka z każdą władzą kończy się festiwalem przemocy.

W zdaniu: "Był samotnym duchem głoszącym prawdę, której nikt nigdy nie usłyszy. (…)" odkryje rozpacz, ale natychmiast doda do niej nadzieję: "To nie przez fakt, że ktoś cię usłyszy, ale dlatego, że nie dajesz się ogłupić, trwa kulturowe dziedzictwo." Przenikliwość i prostota "Roku 1984" czy "Folwarku zwierzęcego" jest, zwłaszcza dziś, aktualna do bólu i przeszywająca smutkiem na wylot.

Pisarz, który świat zobaczył na przełomie wieków, bo w 1903, a pożegnał w 1950, po przeżyciu trzech wojen i związanych z nimi zawirowań politycznych, miał wewnętrzny kompas przyzwoitości, który nie pozwolił mu siedzieć cicho. Dotyczyło to również naszego kraju. Jednoznaczne zdanie o stosunku lewicy angielskiej do Powstania Warszawskiego wyartykułował bardzo ostro w "Tribune", równie ostro postawił się w sprawie procesu szesnastu.

My, Polacy, mieliśmy w nim samotnego sojusznika, którego głos był z góry skazany na przegraną.

Zapraszam do wysłuchania opowieści o życiu Orwella. Skrzy się ono od diamentów, scen niewiarygodnych, zdarzeń znaczących, od momentu narodzin do chwili śmierci.




Komu przeszkadzał Koziołek Matołek Kornela Makuszyńskiego?
I część

W pierwszej części biografii Kornela Makuszyńskiego opowiem Państwu między innymi o burzliwym dzieciństwie i młodości przyszłego pisarza, o jego „debiucie” poetyckim, czyli o przygodach w kolejno zmienianych szkołach, maturze, uczestnictwie w niezwykle ciekawym, tajnym stowarzyszeniu "Eleusis".

W drugiej części opowieści o biografii Kornela Makuszyńskiego padnie odpowiedź na pytanie zadane w tytule. Opowiadam o tym, jakim to sposobem Matołek stał się niebezpieczny dla dzieci w Polsce powojennej i dlaczego Marian Walentynowicz musiał mu zmieniać otoczenie, samoloty i mundury. Nie zabraknie tu również informacji o związkach Kornela Makuszyńskiego z Zakopanem, z Rabką i losach pisarza, któremu, i nie tylko jemu, wojna odmieniła życie.




Hermann Hesse - biografia wilka stepowego.
I część

Hermann Hesse. Dlaczego chcę opowiedzieć o biografii pisarza, którego nazwisko nie jest znane szerokiej publiczności?

Po pierwsze - należy przywrócić pamięć o nim ze względu na wartość dzieł i na profetyczny charakter jego twórczości.
Po drugie - jego wczesna biografia oddaje ducha czasów dzieciństwa i młodości naszego bohatera, którego rówieśnicy również doświadczali efektów wychowania w karności przekraczającej zasady zachowania zdrowego rozsądku.

Z dzieciństwem i traumatycznymi wspomnieniami twórca będzie się zmagał przez całe życie, a pokazanie okrutnego sposobu wychowania jego przodków, jego rodziców i samego Hermanna może być cząstkową odpowiedzią na pytanie o narodziny faszyzmu w Niemczech.

To rodzaj wskazania pewnej drogi. Jednakże pierwszoplanową rolę w tej opowieści gra czas dojrzewania do pisarstwa, koleje losu pisarza w trakcie obydwu wojen światowych i próba zrozumienia jego twórczości poprzez biografię.




Hermann Hesse - biografia wilka stepowego.
II część

To ciąg dalszy biografii pisarza, między innymi rzecz o jego żonach, losach na emigracji, stosunku do swoich rodaków w trakcie obydwu wojen i opowieści o zmaganiu się ze sobą za pomocą twórczości.




Jolanta Zaczkowska – o Józefie Czapskim

Wykład w ramach projektu "Salon artystyczny Misi Sert" realizowanego przez Śląskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z Pałacem w Rybnej i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, a dofinansowanym ze środków Gminy Tarnowskie Góry i z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.




Wszystkie Małgorzaty Michaiła B.

Tasia Łappa, Lubow Biełoziorska, Jelena Szyłowska - to kolejne żony Michaiła Bułhakowa, autora "Mistrza i Małgorzaty". Najpierw tworzyły jego domy, a potem weszły do literatury światowej i de facto zostały przez pisarza uwiecznione.

Opowieść o związkach artysty jest trudna. Mało powiedzieć: trudna... Zanim powstał ten film - ekipa Wolanda szalała u mnie. A to problem z mikrofonem, a to nagły brak prądu. Towarzystwo dokuczało mi niczym w "Mistrzu..." swoim bohaterom, i chyba się dobrze bawiło.




Aleksander Głowacki Bolesławem Prusem zakryty

Interesująca i odkrywcza książka Moniki Piątkowskiej "Prus. Śledztwo biograficzne" jest źródłem opowieści o autorze m.in. "Lalki", "Emancypantek" i "Faraona". Pisarz postanowił się, z różnych powodów, schować się przed publicznością. I właśnie te powody są bardzo interesujące. Od pierwszego, tajemniczego momentu narodzin.




Antoine i Consuelo de Saint-Exupéry
Mały Książę i Róża.

To opowieść o związku Antoine i Consuelo de Saint-Exupéry. Związek tych dwojga nie należał do bajkowych, chociaż on na początku mówił do niej "Pimprenello", a ona do niego: "Mój ketzalu".

Czas pokazał, że tą kochającą była przede wszystkim ona. Napisze: "Być żoną pilota, to zawód. Być żoną pisarza, to kapłaństwo". Mam wrażenie, że pod tym zdaniem, bez wahania, podpisałyby się wszystkie żony artystów.




„Kakauszale” – Fest Literacki A.D. MMXX

Logo KAKAUSZALE – FEST LITERACKI A.M.MMXX

W bieżącym roku impreza ma formułę transmisji internetowej.



Finał XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka – (online) godz. 14:00




Uroczystość wręczenia „Tabulki” – (online) godz. 14:30
Honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz przyznanie tytułu „Optimus Auctor Silesianus MMXX” połączone z recitalem piosenki poetyckiej w wykonaniu Wiktorii Mrugacz.




Prezentacje autorskie – (online) godz. 15:30
Wernisaż poetycki Gałuszka@Pilawa (prowadzenie red. Jacek Maczuch, gość specjalny Maciej M. Szczawiński).




Targi śląskiej książki – (online) godz. 16:30
Biblioteka Śląska.




Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach.




Instytut Pamięci Narodowej.




Księgarnia Św. Jacka.




Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej.




Muzeum Śląskie.




Polski Związek Filatelistyczny oddział Ruda Śląska




Silesia Progres




Śląsk Wydawnictwo Naukowe




Śląski Klub Fantastyki




Wydawnictwo Śląskie ABC – Marek Szołtysek




Barbara i Adam Podgórscy




Linia oddzielająca dodatkowe materiały

Materiały udostępnione przez sponsora

Inter–Car – Fest Literacki „Kakauszale”
Stacja Biblioteka, Ruda Śląska, 27-29 XI 2019 r.




25 Lat Inter–Car




Mercedes–Benz Certified
Samochody używane z gwarancją.




Mercedes–Ben Rybnik
Świerklany k. Rybnika ul. Żorska 39




Loga patronatu – FEST LITERACKI A.M.MMXX

Patronat honorowy nad imprezą objęła Grażyna Dziedzic Prezydent Miasta Ruda Śląska.
Patronat medialny objęli: Radio Fest, Radio Piekary, Radio Silesia, Wiadomości Rudzkie, Ruda Śląska com.pl. Imprezę wsparł Inter-Car Silesia Mercedes-Benz.



Industriada 2020

Grafika promująca Industriade 2020

Dworzec na Chebziu po raz drugi bierze udział w Industriadzie jako Obiekt Zaprzyjaźniony Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem jednak, ze względu na sytuację epidemiczną i brak pewności jak sytuacja rozwinie się dalej przygotowaliśmy program w całości online.
Zapraszamy do jego obejrzenia.

FILMY URUCHAMIANE SĄ PO KLIKNIĘCIU PRZYCISKU PLAY

Teledysk „Stacja Biblioteka”
Video: Sylwia i Jacek Trytko.
Producent piosenki i teledysku: Grzegorz Poloczek.


Rozpoczęcie Industriady 2020


Opowieści z mchu – (online) godz. 12:00
Warsztaty kreatywne : tworzenie wzorów lub napisów z żywego mchu na powierzchni murów


Szklane ogrody – (online) godz. 12:30
Warsztaty kreatywne : nauka komponowania miniogrodów w szklanych pojemnikach.


Wystawa filatelistyczna, numizmatyczna oraz modeli wykonanych z zapałek – (online) godz. 13:00
Wystawa rudzkich hobbystów - kolekcjonerów i twórców, którzy opowiedzą o swoich pasjach.

Część 1


Część 2


„Zielone miasto a industria” - finał konkursu fotograficznego – (online) godz. 15:00
Prezentacja nadesłanych prac i ogłoszenie zwycięzcy.


Komisorz Hanusik na Chebziu – (online) godz. 15:30
Głośne czytanie pierwszego opowiadania z cyklu o komisarzu Hanusiku który jest “chytrzejszy jak Sherlock Holmes! Bardzij wyzgerny jak James Bond! A wypić poradzi choby lompy na placu!
Wykonanie – pracownicy Stacji Biblioteka.


Joga – (online) godz. 16:00
Pokaz instruktażowy jogi dla początkujących.


Z kamerą wśród książek – (online) godz. 17:00
Zwiedzanie budynku Stacji Biblioteka z kamerą, prezentacja filmu przybliżającego historię miejsca i samego dworca.


Znacie? To posłuchajcie – (online) godz. 18:00
Koncert zespołu „Direktory” (covery muzyki popularnej).


Zakończenie Industriady 2020




Narodowe Czytanie
Juliusz Słowacki „ Balladyna”

Szanowni Czytelnicy, Przyjaciele Biblioteki!

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w 9. edycji „Narodowego Czytania”. W tym roku będziemy odkrywać uniwersalne prawdy zawarte w „Balladynie” Juliusza Słowackiego.



Kazimierz Wierzyński.
Zabić milczenie.

Rzecz o Kazimierzu Wierzyńskim, dziennikarzu i poecie, złotym medaliście IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928, pomysłodawcy Tour de Pologne, zaangażowanym politycznie pisarzu- emigrancie z konieczności, a w zasadzie o wygnańcu. Podwójnym, bo pozbawionym ojczyzny i polskich czytelników. W Polsce Ludowej pojawia się, jako bohater negatywny, po opublikowaniu tomiku "Czarny polonez" , tomiku będącym poetyckim komentarzem do wydarzeń Marca '68.



IX Dziyń Ślōnzoka cz. III

Wystawa "Święci w polskiej heraldyce samorządowej"
Prezentacja w ramach obchodów IX Dnia Ślązaka.
Kero polsko sztela mo w herbie świyntego
Zdo na ty wystawie - kuknijcie do tego.



Pognała wołk
#calapolskaspiewawdomu

Naucz się śpiewać polskie pieśni towarzyskie na 3 głosy z dyrygentami chóralnymi - to łatwe!

Piosenkę "Pognała wołki" prezentuje Monika Mielko-Remiszewska, dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, nauczyciel akademicki w Instytucie Muzyki WA UMCS. Pani Monika jest też prezesem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Lublinie.

Włącz film, najpierw naucz się pierwszego, drugiego lub trzeciego głosu, a potem próbuj śpiewać swój głos z innym głosem z filmu!

Nuty pochodzą ze zbioru z opracowaniami Józefa Powroźniaka "Płynie pieśń nasza - śpiewnik towarzyski na 3 głosy" wydanego przez PWM.



Cała Polska śpiewa w domu

Dyrygenci chóralni z całej Polski uczą śpiewać polskie piosenki popularne na trzy głosy na filmikach instruktażowych na YouTube!

#calapolskaspiewawdomu to akcja, która została wymyślona spontanicznie w ramach walki z pandemią koronawirusa, ale jej efekty zostaną z pewnością na długo i będą służyły wielu ludziom - od przedszkolaków do seniorów, tak w miastach jak i we wsiach, a także za granicą, ponieważ wieść rozchodzi się wśród Polonii w różnych krajach. Zgłosiła się też jedna organizacja międzynarodowa, że chciałaby je wykorzystywać jako promocję polskiej kultury!
Czytaj więcej na Portalu społecznościowym chórzystów
Więcej filmów na kanale YouTube



Fermata CZYLI Przystanek

Cykl wierszy pod wspólnym tytułem FERMATA CZYLI PRZYSTANEK, to poetyckie przystanki, okruszyny, które pochodzą z czasu przed, ale które – zdaniem autora – będą dobrym przesłaniem,
do budowania nowego.

FERMATA CZYLI PRZYSTANEK to projekt realizowany w formie fanpage’u. Jeden wiersz na tydzień od 1 maja do końca października (a może i dalej).

Grafika promująca stronę „Fermata CZYLI Przystanek”

Śląska parafraza Księgi Rodzaju.
Rozdział drugi

Bronisław Wątroba przedstawia rozdział drugi parafrazy Księgi Rodzaju swego autorstwa.



Tajemnica cyrku cz. 2

Zapraszamy na spotkanie dla naszych najmłodszych czytelników. Przedstawiamy drugą część "Tajemnic cyrku" Martina Widmarka z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai."



Śląsk polecamy

Kiedy zapasy w lodówce są na wyczerpaniu, a wyjścia do sklepu zostały ograniczone, na ratunek przychodzą tradycyjne przepisy.
Zachęcamy do wypróbowania przepisu na śląską wódziónke z książki Pani Joanny Furgalińskiej "Ślónsko kuchnia".
Smacznego

Biblioteka Ficinus – Ślónski strój



Author: Biblioteka Ficinus



Tajemnica cyrku cz. 1

Zapraszamy na kolejne spotkanie dla naszych najmłodszych czytyelników. Dziś przedstawiamy pierwszą część "Tajemnic cyrku" Martina Widmarka z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai."



Biblioteka Ficinus – Ślónsko kuchnia



Author: Monika Skowronek



Filia 18 w czasie epidemii
wirtualny spacer odc. 2

Ten odcinek wirtualnego spaceru dedykujemy wszystkim członkom stowarzyszeń, organizacji i klubów działających przy naszej filii.
MBP Filia 18 - wirtualny spacer odc. 2

Pozdrawiamy Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło nr 6, Śląskie Stowarzyszenie Diabetyków, Joginki - Złoty Środek Studio Pracy z Ciałem, Studio Tańca i Ruchu "Progres", instruktorów ELKI Ośrodka Szkolenia Kierowców, radnych, prawników z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, panie z warsztatów rękodzieła oraz wszystkich uczestników spotkań organizowanych "Na strychu" naszej biblioteki.
Czekamy na Was!

Wirus czyli Mydło w dłoń i wirus goń!

Rozpoczynamy cykl spotkań dla najmłodszych czytelników. W dzisiejszym odcinku pani Natalia zaprezentuje wiersz "Wirus czyli Mydło w dłoń i wirus goń!" autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej.



Rebusowy zawrót głowy

Niezaprzeczalnie internet dostarcza nam wiele rozrywki i daje nieograniczone wręcz możliwości do zabawy. Spróbujmy zatem wykorzystać, używane przez nas co dzień w wielu aplikacjach, emotikony, aby nieco rozruszać szare komórki.
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w naszej zabawie.



Księga Rodzaju
Śląska parafraza Bronisława Wątroby

Bronisław Wątroba - popularyzator śląskiej mowy, autor fraszek pisanych po śląsku, numizmatyk, animator kultury, prezentuje fragment śląskiej parafrazy Księgi Rodzaju swego autorstwa. W swoim dorobku ma już śląskie parafrazy Ewangelii.



Live chat z Anną Miczka-Klosa z OWES Katowice

Zapraszamy na spotkanie na żywo, dotyczące segregowania odpadów w tym odpadów medycznych, takich jak maseczki, rękawiczki jednorazowe itp.

W każdym gospodarstwie domowym, pomimo pandemii, ciągle zmagamy się z prawidłowym rozdzielaniem tysięcy różnych opakowań i odpadów, a obecnie dochodzą jeszcze liczne środki zabezpieczające, jak obowiązkowe maseczki i rękawiczki.



Rudzkie opowieści

Materiał zrealizowany w listopadzie 2019 r. przez industrialna.tv, w którym Bronisław Wątroba przybliża historię Dworku Donnersmarcków oraz dzieje Halemby.



Filia 18 w czasie epidemii
wirtualny spacer odc. 1

Drodzy Czytelnicy, czekamy na drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, w którym przewiduje się otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym bibliotek. Wszystkim zainteresowanym proponujemy wirtualny spacer po naszej "Osiemnastce". Do szybkiego zobaczenia w realu!
MBP Filia 18 - wirtualny spacer odc. 1

MBP - CIS "Stary Orzegów"
wirtualny spacer.

Zapraszamy do oglądania
MBP CIS "Stary Orzegów" - wirtualny spacer