Szczegółowe informacje na temat organizacji szczepień, możliwym miejscu i terminie ich wykonania oraz sposobie rejestracji znajdują się na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie.
Szanowni czytelnicy bardzo przepraszamy za nieudogodnienia wynikłe z obostrzeniami związanymi
z pandemią.
Od 1 grudnia proponujemy możliwość wypożyczenia zbiorów z zachowaniem podwyższonych środków bezpieczeństwa.
Osoby chcące wypożyczyć i zwrócić zbiory biblioteczne proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź za pomocą Internetu celem złożenia zamówienia i umówienia terminu odbioru zamówionych tytułów.
Co trzeba zrobić?
Na razie wstrzymujemy możliwość zapisywania nowych czytelników.
Telefony do placówek bibliotecznych dostępnych w okresie pandemii:
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 11.00 do 13.00 i od 14.00 do 18.00
(soboty biblioteka nieczynna).
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Mediateka MBP w swoich zbiorach do wypożyczania posiada:
AudioBooków: 3686
Muzyki na CD: 4607
Muzyki na DVD: 592
Muzyki na Blu Ray: 109
Filmów na DVD: 3481
Filmów na Blu Ray: 259
Gier na PS3: 90
Gry PS4: 55
Niezwykła antologia do pobrania.
W poprzednich antologiach eksplorowaliśmy koncepcje “Zabawy w Boga” i “Rozstajów”, a także tworzyliśmy opowieści wokół rekwizytów w “Skafandrze i Meloniku”. Tym razem zabierzemy Was na wyprawę w nowe miejsce. Ty miejscem będzie widziany oczami naszych autorów Śląsk przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Śląsk podziemi, familoków, blokowisk i wieżowców. Śląsk tajemniczy, groźny i fascynujący. Chodźcie z nami, a pokażemy Wam prawdziwie Inny Świat.
(fragment ze wstępu autorstwa Marty Potockiej)
www.sekcjalogrus.slask.pl
Zachęcamy do przeczytania wszystkich części.
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku
w godzinach:
od 11.00 do 13.00
i od 14.00 do 18.00
(soboty biblioteka nieczynna).
Ze względu na obecną sytuację epidemiczną dostępne są następujące placówki:
• Stacja Biblioteka MBP ul. Dworcowa 33 (Chebzie),
• Filia nr 18 MBP ul. 1 Maja 32 (Halemba),
• Biblioteka Ficinus MBP ul. Kubiny 24 (Wirek),
• Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów MBP ul. Kard. A. Hlonda 29 (Orzegów),
• Filia nr 21 MBP ul. Grzegorzka 8 (Bykowina),
• Filia nr 4 MBP ul. Niedurnego 69 (Nowy Bytom),
• Filia nr 16 MBP ul. Wolności 20 (Ruda),
• Filia nr 15 MBP ul. Brzozowa 4 (Kochłowice),
Miejska Biblioteka Publiczna jest nieczynna
w niedzielę i święta,
oraz w soboty w okresie wakacyjnym lipiec, sierpień.
Ostatnie miesiące były dla nas wszystkich bardzo trudne, znacznie ograniczyły też działalność instytucji kultury – niejeden miłośnik książek zdążył zatęsknić za odwiedzinami swojej ulubionej biblioteki, a bibliotekarz – za bezpośrednim kontaktem z czytelnikiem. Z tym większą radością pragniemy poinformować, że zakończyliśmy rekrutację bibliotek do nowej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”, który skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym.
W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Już jesienią Mali Czytelnicy będą mogli odebrać tam przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się wkrótce na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.
Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!
Opis projektu:
Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.
Wyprawka Czytelnicza
• Książka „Pierwsze czytanki dla…” – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
• Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
• Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.
Dzięki pełnemu zaangażowaniu i oddaniu bibliotekarzy projekt Instytutu Książki i przynosi widoczne efekty. To nie tylko liczba założonych nowych kart czytelniczych (w ubiegłym roku nowi czytelnicy, którzy po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę i zapisali się do niej, stanowili aż 58% wszystkich dzieci biorących udział w akcji), ale również duży i pozytywny odzew rodziców i przedszkolaków, dla których książki i biblioteki stały się najlepszymi przyjaciółmi.
Efekty naszych wspólnych działań skierowanych w ostatnich latach do dzieci i ich opiekunów widać także w najnowszych badaniach GUS poświęconych bibliotekom publicznym. W 2017 roku dzieci do 12 roku życia stanowiły 18,06 % wszystkich czytelników, w 2018 – 19,01%, a w 2019 – 20,04 %.
Mamy wielką nadzieję, że w tym roku jeszcze więcej przedszkolaków oraz ich rodziców zapała miłością do książek i czytania. Już dziś serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału jesienią w naszym projekcie.
Źródło: www.instytutksiazki.pl
24 kwietnia, podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, wyłoniono laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków - „Zabytek Zadbany” 2019.
Procedurę konkursową prowadził Narodowy Instytut Dziedzictwa.
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.
Na tej to gali, doceniono Dworzec w Rudzie Śląskiej - Chebziu, wyróżniając go w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych".
Dawny dworzec kolejowy przekształcono na Stację Biblioteka, nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Tym samym Miasto i Region wzbogaciły się o nową emblematyczną przestrzeń kulturalną.
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zachęca wszystkich mieszkańców do współtworzenia unikatowej biblioteki cyfrowej. Prosimy o udostępnienie swoich
prywatnych zbiorów:
Wszystkie będą prezentowane na stronie internetowej Biblioteki.
Zapraszamy do Stcji biblioteka w Chebziu, ul. Dworcowa 33 w godzinach jej otwarcia.
Wszystkie przyniesione i opisane materiały zostaną zwrócone. Każda osoba na życzenie otrzyma elektroniczną kopię.
ZACHĘCAMY MIESZKAŃCÓW DO TWORZENIA JEDYNEJ NA ŚWIECIE BIBLIOTEKI !
PODZIELCIE SIĘ WASZĄ RODZINNĄ HISTORIĄ, KTÓRA JEST CZĘŚCIĄ NASZEJ
WSPÓLNEJ HISTORII.
„Archipelag cyfrowy - Nowa Biblioteka w Rudzie Śląskiej”
Bohaterka książki, Małgorzata prowadzi bardzo uporządkowane życie, poświęca się całkowicie pracy a relaks traktuje jak stratę czasu.
Nie wie jednak, że życie przygotowało dla niej zupełnie inny scenariusz. Córka podejmuje lekkomyślne decyzje, matka wyjawia skrywane przez lata sekrety, które wiele zmieniają a siostra wyjeżdża w podróż do Indii żeby odnaleźć swoje szczęście. Na dodatek Małgorzata zaczyna mieć problemy ze zdrowiem a mąż, który ma być jej oparciem coraz częściej wyjeżdża na różne delegacje i szkolenia. Kobieta zaczyna w końcu podejrzewać go o zdradę.
,,Huśtawka’’ to powieść o trzech pokoleniach kobiet, które się różnią a jednak łączy je miłość oraz wspólne doświadczenie.
MBP w Rudzie Śląskiej - Centrum Inicjatyw Społecznych „Stara Bykowina”
Szanowni Czytelnicy
Informujemy, że powodu awarii katalog Integro nie jest obecnie dostępny.
Przepraszamy za niedogodności.
Informujemy, że od dnia 21.01.2020 roku filia nr 8 (Kłodnica, ul. Kaczmarka 38)
będzie czynna we wtorki i czwartki w godzinach 11.00-17.00.
Z uwagi na reorganizację Biblioteki serdecznie przepraszamy Szanownych Czytelników za wszelkie utrudnienia.
Sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej liczy wraz z Biblioteką Centralną znajdującą się
w Wirku, 13 placówek rozmieszczonych w poszczególnych dzielnicach miasta:
Stacja Biblioteka
(Chebzie), ul. Dworcowa 33
Tel: (32) 242 05 86
e-mail: stacjabiblioteka@r-sl.pl
Biblioteka Ficinus
(Wirek), ul. Pawła Kubiny 24
Tel: (32) 242 09 97
e-mail: wypozyczalnia@r-sl.pl
Filia nr 1
(Ruda), ul. Fiołków 10b
Tel: (32) 248 18 79
e-mail: filia1@r-sl.pl
Filia Nr 4
(Nowy Bytom), ul. Niedurnego 69
Tel: (32) 248 51 61
e-mail: filia4@r-sl.pl
Filia Nr 6
(Bielszowice), ul. Kokota 170 (Dom Kultury)
Tel: (32) 797 35 05
e-mail: filia6@r-sl.pl
Filia Nr 8
(Halemba), ul. Kaczmarka 38
Tel: (32) 243 23 41
e-mail: filia8@r-sl.pl
Filia Nr 13
(Godula), ul. Joanny 20
Tel: (32) 248 12 72
e-mail: filia13@r-sl.pl
Filia Nr 15
(Kochłowice), ul. Brzozowa 4
Tel: (32) 242 78 18
e-mail: filia15@r-sl.pl
Filia Nr 16
(Ruda), ul. Wolności 20
Tel: (32) 248 13 18
e-mail: filia16@r-sl.pl
Filia Nr 18
(Halemba), ul. 1 Maja 32
Tel: (32) 242 67 92
e-mail: filia18@r-sl.pl
Filia Nr 21
(Bykowina), ul. Grzegorzka 8
Tel: (32) 242 78 83
e-mail: filia21@r-sl.pl
Filia CIS - Centrum Inicjatyw Społecznych
Stara Bykowina
(Bykowina), ul. 11 Listopada 15a
Tel: (32) 707 43 03
e-mail: filiacis@r-sl.pl
Filia CIS - Centrum Inicjatyw Społecznych
Stary Orzegów
(Orzegów), ul. Kard. A. Hlonda 29
Tel: (32) 248 36 37
e-mail: filia14@r-sl.pl