Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka Prywatności    Polityka Cookies AKCEPTUJĘ

Aktualności:

Plan imprez MBP na lipiec 2024 r.Planszoteka

data: 13.07.2024 r.

Rodzinne soboty przy grach planszowych...

Spotkania Rudzkiego Stowarzyszenia Amazonek „Relaks”

data: 15.07.2024 r.

MBP CIS - Centrum Inicjatyw Społecznych "Stara Bykowina"...


Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z planem imprez na lipiec 2024 r. (PDF) (0,99 MB) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, jak i do u­cze­stni­ctwa w imprezach or­ga­ni­zo­wa­nych przez
MBP w Rudzie Śląskiej.

O Mediatece

Historia i początki działalności Mediateki sięgają połowy lat siedemdziesiątych. Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej była wówczas mgr Magdalena Strzempek, która zainicjowała powstanie Działu Zbiorów Specjalnych, późniejszej Mediateki.
Wyszła na przeciw potrzebom niewidomych i niedowidzących mieszkańców Rudy Śląskiej organizując miejsce w filii nr 18 w dzielnicy Halemba, w którym zaczęto gromadzić i udostępniać książkę mówioną na kasetach magnetofonowych. Inicjatywa została przyjęta bardzo pozytywnie i spotkała się z zainteresowaniem członków Polskiego Związku Niewidomych.
Z czasem oferta książki mówionej była coraz szersza, a przez to także atrakcyjniejsza. Stąd był już krok do gromadzenia zbiorów na innych nośnikach i stworzenia działu z prawdziwego zdarzenia.
Tak też się stało i 20 lipca 1987 r. nastąpiło otwarcie oczekiwanego Działu Zbiorów Specjalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Na działalność działu przeznaczono wówczas lokal o pow. około 100 m² przy ul.Sienkiewicza 8 w dzielnicy Wirek.

Dział Zbiorów Specjalnych posiadał wówczas: - 876 szt. płyt gramofonowych z muzyką klasyczną, rozrywkową i tekstami do nauki języków obcych;
- 24 tytuły przeźroczy w ramkach;
- 44 tytuły przeźroczy na zwojach;
- 16 woluminów księgozbioru podręcznego;
- kasety magnetofonowe z nagraniami muzycznymi.


Pomieszczenia działu podzielone były na część studyjną, pomieszczenie dla kierownika i miejsce na katalogi. Nowoczesne studio z ośmioma stanowiskami zaopatrzonymi w sprzęt do odtwarzania płyt i słuchawki umożliwiał użytkownikom na wygodne i nieskrępowane korzystanie ze zbiorów muzycznych działu. Po wyremontowaniu kolejnych pomieszczeń do zbiorów włączono książkę mówioną przywiezioną z filii nr 18 w Halembie.

W 1991 r. Dział Zbiorów Specjalnych został przeniesiony do dzielnicy Nowy Bytom.
W nowym lokalu, w sąsiedztwie koła Polskiego Związku Niewidomych, nastąpił dalszy rozwój działu. Zbiorów przybywało i pojawiły się nowe nośniki, mianowicie pierwsze płyty kompaktowe z muzyką oraz kasety wideo.
Dział znajdował się na trzecim piętrze budynku, co było dużym utrudnieniem dla korzystających z jego usług ludzi niewidomych i niepełnosprawnych. Dlatego m.in. podjęto decyzję o przeniesieniu zbiorów i włączeniu Działu Zbiorów Specjalnych do Biblioteki Centralnej w Wirku przy ul. Dąbrowskiego 18.

Mediateka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej powstała na bazie Działu Zbiorów Specjalnych w 2006 r., kiedy to został zmieniony Regulamin Organizacyjny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej na podstawie Zarządzenia nr 6/2006 Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej z dnia 2 maja 2006 r.

W październiku 2019 r. Mediateka przeniesiona została do Stacji Biblioteka, do której serdecznie zapraszamy.

Godziny otwarcia:

pn.– śr. pt. w godz. 10:00–18:00
czw. w godz. 11:00–19:00
sob. w godz. 07:00–15:00


W sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu oraz zdrowiu publicznemu dana placówka może zostać wyłączona ze świadczenia usług w trybie nagłym.

Miejska Biblioteka Publiczna jest nieczynna
w niedzielę i święta,
oraz w soboty w okresie wakacyjnym lipiec, sierpień.

bipArchiwalny BIP

Zbiory mediateki

Audiobooki
Przeznaczone są głównie dla osób z dysfunkcją wzroku, aczkolwiek do korzystania z nich zachęcamy wszystkich czytelników. Posiadamy szeroki wybór tytułów zarówno literatury beletrystycznej jak i popularno-naukowej.

Nagrania muzyczne na CD
Mediateka posiada bardzo bogaty zbiór płyt muzycznych. W ofercie znajdują się nagrania studyjne i koncertowe wykonawców solowych, zespołów czy orkiestr; od muzyki klasycznej i sakralnej przez jazz, blues, nagrania dla dzieci, muzykę instrumentalną i elektroniczną po najnowsze przeboje.

Filmy na DVD oraz Blu-ray
Dysponujemy szerokim wachlarzem gatunków filmowych zarówno niekomercyjnych, jak i z klasyki kinematografii polskiej i zagranicznej.

Koncerty muzyczne na DVD oraz Blu-ray
Zbiór ten zawiera zarejestrowane koncerty muzyczne i recitale wykonawców wszelkich gatunków muzyki, od Eminema po pełne spektakle operowe.

Gry na Playstation 3 oraz Playstation 4
Gry na konsole Playstation przeznaczone są zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W ofercie posiadamy między innymi gry akcji, sportowe czy przygodowe.