SZANOWNI CZYTELNICY!
Ze względów bezpieczeństwa od 17 marca br. czynne są następujące placówki biblioteczne z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Godziny otwarcia:
W soboty Biblioteka jest nieczynna.
Przypominamy, że kary za przetrzymanie zbiorów są naliczane.
Każdą wypożyczoną pozycję można zwrócić w dowolnej placówce.
PRZEPRASZAMY ZA UNIEDOGODNIENIA
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie zaprasza do udziału w XV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Szaloma Asza.
Konkurs organizowany jest od 1993 roku, co dwa lata. Unikalne znaczenie konkursu polega na przywracaniu pamięci o polsko-żydowskiej przeszłości Kutna, a nade wszystko o Szalomie Aszu, urodzonym w Kutnie w 1880 roku wybitnym prozaiku i dramaturgu żydowskim tworzącym w jidysz, dwukrotnym kandydacie do Nagrody Nobla. Mimo światowej sławy, która zapewniła mu stałe miejsce w literaturze lat 20. i 30. XX w., po wojnie popadł w niemal całkowite zapomnienie. Konkurs wpisuje się w proces przywracania spuściźnie Asza utraconej pozycji w historii literatury.
Szczegóły:
www.bibliokutno.pl
www.facebook.com/MiPBPwK
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Czy
wiesz,
że
Mediateka MBP w swoich zbiorach do wypożyczania posiada:
AudioBooków: 3904
Muzyki na CD: 4623
Muzyki na DVD: 592
Muzyki na Blu Ray: 109
Filmów na DVD: 3518
Filmów na Blu Ray: 260
Gier na PS3: 90
Gry PS4: 55
Szczegółowe informacje na temat organizacji szczepień, możliwym miejscu i terminie ich wykonania oraz sposobie rejestracji znajdują się na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie.
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku
w godzinach:
od 11.00 do 13.00
i od 14.00 do 18.00
(soboty biblioteka nieczynna).
Ze względu na obecną sytuację epidemiczną dostępne są następujące placówki:
• Stacja Biblioteka MBP ul. Dworcowa 33 (Chebzie),
• Filia nr 18 MBP ul. 1 Maja 32 (Halemba),
• Biblioteka Ficinus MBP ul. Kubiny 24 (Wirek),
• Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów MBP ul. Kard. A. Hlonda 29 (Orzegów),
• Filia nr 21 MBP ul. Grzegorzka 8 (Bykowina),
• Filia nr 4 MBP ul. Niedurnego 69 (Nowy Bytom),
• Filia nr 16 MBP ul. Wolności 20 (Ruda),
• Filia nr 15 MBP ul. Brzozowa 4 (Kochłowice),
Miejska Biblioteka Publiczna jest nieczynna
w niedzielę i święta,
oraz w soboty w okresie wakacyjnym lipiec, sierpień.
Niezwykła antologia do pobrania.
W poprzednich antologiach eksplorowaliśmy koncepcje “Zabawy w Boga” i “Rozstajów”, a także tworzyliśmy opowieści wokół rekwizytów w “Skafandrze i Meloniku”. Tym razem zabierzemy Was na wyprawę w nowe miejsce. Ty miejscem będzie widziany oczami naszych autorów Śląsk przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Śląsk podziemi, familoków, blokowisk i wieżowców. Śląsk tajemniczy, groźny i fascynujący. Chodźcie z nami, a pokażemy Wam prawdziwie Inny Świat.
(fragment ze wstępu autorstwa Marty Potockiej)
www.sekcjalogrus.slask.pl
Zachęcamy do przeczytania wszystkich części.
Ostatnie miesiące były dla nas wszystkich bardzo trudne, znacznie ograniczyły też działalność instytucji kultury – niejeden miłośnik książek zdążył zatęsknić za odwiedzinami swojej ulubionej biblioteki, a bibliotekarz – za bezpośrednim kontaktem z czytelnikiem. Z tym większą radością pragniemy poinformować, że zakończyliśmy rekrutację bibliotek do nowej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”, który skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym.
W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Już jesienią Mali Czytelnicy będą mogli odebrać tam przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się wkrótce na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.
Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!
Opis projektu:
Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.
Wyprawka Czytelnicza
• Książka „Pierwsze czytanki dla…” – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
• Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
• Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.
Dzięki pełnemu zaangażowaniu i oddaniu bibliotekarzy projekt Instytutu Książki i przynosi widoczne efekty. To nie tylko liczba założonych nowych kart czytelniczych (w ubiegłym roku nowi czytelnicy, którzy po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę i zapisali się do niej, stanowili aż 58% wszystkich dzieci biorących udział w akcji), ale również duży i pozytywny odzew rodziców i przedszkolaków, dla których książki i biblioteki stały się najlepszymi przyjaciółmi.
Efekty naszych wspólnych działań skierowanych w ostatnich latach do dzieci i ich opiekunów widać także w najnowszych badaniach GUS poświęconych bibliotekom publicznym. W 2017 roku dzieci do 12 roku życia stanowiły 18,06 % wszystkich czytelników, w 2018 – 19,01%, a w 2019 – 20,04 %.
Mamy wielką nadzieję, że w tym roku jeszcze więcej przedszkolaków oraz ich rodziców zapała miłością do książek i czytania. Już dziś serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału jesienią w naszym projekcie.
Źródło: www.instytutksiazki.pl
24 kwietnia, podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, wyłoniono laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków - „Zabytek Zadbany” 2019.
Procedurę konkursową prowadził Narodowy Instytut Dziedzictwa.
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.
Na tej to gali, doceniono Dworzec w Rudzie Śląskiej - Chebziu, wyróżniając go w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych".
Dawny dworzec kolejowy przekształcono na Stację Biblioteka, nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Tym samym Miasto i Region wzbogaciły się o nową emblematyczną przestrzeń kulturalną.
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zachęca wszystkich mieszkańców do współtworzenia unikatowej biblioteki cyfrowej. Prosimy o udostępnienie swoich
prywatnych zbiorów:
Wszystkie będą prezentowane na stronie internetowej Biblioteki.
Zapraszamy do Stcji biblioteka w Chebziu, ul. Dworcowa 33 w godzinach jej otwarcia.
Wszystkie przyniesione i opisane materiały zostaną zwrócone. Każda osoba na życzenie otrzyma elektroniczną kopię.
ZACHĘCAMY MIESZKAŃCÓW DO TWORZENIA JEDYNEJ NA ŚWIECIE BIBLIOTEKI !
PODZIELCIE SIĘ WASZĄ RODZINNĄ HISTORIĄ, KTÓRA JEST CZĘŚCIĄ NASZEJ
WSPÓLNEJ HISTORII.
„Archipelag cyfrowy - Nowa Biblioteka w Rudzie Śląskiej”
Bohaterka książki, Małgorzata prowadzi bardzo uporządkowane życie, poświęca się całkowicie pracy a relaks traktuje jak stratę czasu.
Nie wie jednak, że życie przygotowało dla niej zupełnie inny scenariusz. Córka podejmuje lekkomyślne decyzje, matka wyjawia skrywane przez lata sekrety, które wiele zmieniają a siostra wyjeżdża w podróż do Indii żeby odnaleźć swoje szczęście. Na dodatek Małgorzata zaczyna mieć problemy ze zdrowiem a mąż, który ma być jej oparciem coraz częściej wyjeżdża na różne delegacje i szkolenia. Kobieta zaczyna w końcu podejrzewać go o zdradę.
,,Huśtawka’’ to powieść o trzech pokoleniach kobiet, które się różnią a jednak łączy je miłość oraz wspólne doświadczenie.
MBP w Rudzie Śląskiej - Centrum Inicjatyw Społecznych „Stara Bykowina”
Szanowni Czytelnicy
Informujemy, że Filia MBP nr 8 z przyczyn epidemicznych w najbliższym czasie będzie czynna w dniach:
13.04 i 15.04, w godzinach od 11.00 do 15.00
19.04, 21.04 i 23.04, w godzinach od 13.00 do 17.00.
Najbliższa placówka MBP:
MBP Filia nr 18,
ul. 1 Maja 32, (Halemba)
Ze względów bezpieczeństwa filia MBP nr 6 będzie nieczynna do odwołania.
Najbliższa placówka MBP:
MBP Filia nr 18,
ul. 1 Maja 32, (Halemba)
Ze względów bezpieczeństwa filia MBP nr 13 będzie nieczynna do odwołania.
Najbliższa placówka MBP:
Filia CIS – Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów
ul. Kard. A. Hlonda 29, (Orzegów)
Informujemy, iż usługi ksero są dostępne w następujących placówkach:
Z uwagi na reorganizację Biblioteki serdecznie przepraszamy Szanownych Czytelników za wszelkie utrudnienia.
Sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej liczy wraz z Biblioteką Centralną znajdującą się
w Wirku, 13 placówek rozmieszczonych w poszczególnych dzielnicach miasta:
Stacja Biblioteka
(Chebzie), ul. Dworcowa 33
Tel: (32) 242 05 86
e-mail: stacjabiblioteka@r-sl.pl
Biblioteka Ficinus
(Wirek), ul. Pawła Kubiny 24
Tel: (32) 242 09 97
e-mail: wypozyczalnia@r-sl.pl
Filia nr 1
(Ruda), ul. Fiołków 10b
Tel: (32) 248 18 79
e-mail: filia1@r-sl.pl
Filia Nr 4
(Nowy Bytom), ul. Niedurnego 69
Tel: (32) 248 51 61
e-mail: filia4@r-sl.pl
Filia Nr 6
(Bielszowice), ul. Kokota 170 (Dom Kultury)
Tel: (32) 797 35 05
e-mail: filia6@r-sl.pl
Filia Nr 8
(Halemba), ul. Kaczmarka 38
Tel: (32) 243 23 41
e-mail: filia8@r-sl.pl
Filia Nr 13
(Godula), ul. Joanny 20
Tel: (32) 248 12 72
e-mail: filia13@r-sl.pl
Filia Nr 15
(Kochłowice), ul. Brzozowa 4
Tel: (32) 242 78 18
e-mail: filia15@r-sl.pl
Filia Nr 16
(Ruda), ul. Wolności 20
Tel: (32) 248 13 18
e-mail: filia16@r-sl.pl
Filia Nr 18
(Halemba), ul. 1 Maja 32
Tel: (32) 242 67 92
e-mail: filia18@r-sl.pl
Filia Nr 21
(Bykowina), ul. Grzegorzka 8
Tel: (32) 242 78 83
e-mail: filia21@r-sl.pl
Filia CIS - Centrum Inicjatyw Społecznych
Stara Bykowina
(Bykowina), ul. 11 Listopada 15a
Tel: (32) 707 43 03
e-mail: filiacis@r-sl.pl
Filia CIS - Centrum Inicjatyw Społecznych
Stary Orzegów
(Orzegów), ul. Kard. A. Hlonda 29
Tel: (32) 248 36 37
e-mail: filia14@r-sl.pl