Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka Prywatności    Polityka Cookies AKCEPTUJĘ

Start > Biblioteka > Bibliografia > Bibliografia Rudzka

Bibliografia Rudzka


Aktualności:

Plan imprez MBP na maj 2024 r.Rozgrywki szachowe Klubu Sportowego DORS

data: 31.05.2024 r.

Nauka gry w szachy dla dzieci oraz spotkania dla...

Industriada
15 lat razem

data: 01.06.2024 r.

12.00 – 19.00 Światło odbite – pokaz multimedialny sztuki współczesnej z wykorzystaniem technologii audiowizualnej...


Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z planem imprez na maj 2024 r. (PDF) (1,58 MB) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, jak i do u­cze­stni­ctwa w imprezach or­ga­ni­zo­wa­nych przez
MBP w Rudzie Śląskiej.

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2021
Wydawnictwa zwarte

Ferry, Gabriel. Gońcy leśni , czyli Poszukiwacze skarbów. Cz. 1. Ruda Śląska :Wydawnictwo Jamakasz, 2021. ISBN 978-83-66980-03-7 (całość).

Ferry, Gabriel. Gońcy leśni , czyli Poszukiwacze skarbów. Cz. 2. Ruda Śląska :Wydawnictwo Jamakasz, 2021. ISBN 978-83-66980-03-7 (całość).
Dwa pierwsze tomy nowego cyklu. Historia ta przedstawia wizję dzikiego i malowniczego Meksyku, który kryje w sobie pewne pożądane i tajemnicze miejsce, dostępne tylko dla wybranych. Wizję Meksyku, który zamieszkany jest przez myśliwych polujących na tygrysy, Indian czyhających na białych, a także hazardzistów i bandytów. Wszyscy oni ścierają się w krwawych bitwach, ścigają się wzajemnie, ukrywają przed sobą. Można by zapytać: dlaczego? Odpowiedzią jest Złota Dolina, gdzie każdy z nich chce dotrzeć, każdy chce posiąść niesamowite bogactwo, jakie skrywa. Miejsce w okolicy pochówku wodza Apaczów staje się legendarną krainą, ku której dążą bohaterowie powieści, motywowani różnymi celami i wartościami: chęcią zemsty, chciwością, hojnością…

Granda, Krzysztof. Ruda Śląska : dzieje transportu szynowego. T. 1. Rybnik : Wydawnictwo Eurosprinter, 2021. ISBN 97883263652418.
Dzieje transportu szynowego w Rudzie Śląskiej przedstawione w bogato ilustrowanym albumie, zawierającym ponad 900 fotografii w większości nie publikowanych. Wysoce staranny dobór materiału, pozwala na dokładne zapoznanie się z niewątpliwie ciekawą historią kolei żelaznej oraz tramwajów w Rudzie Śląskiej. 15 listopada 1845 r., budowana od Wrocławia do Mysłowic Kolej Górnośląska, dotarła do Rudy i Chebzia ― obecnych dzielnic miasta. Fakt ten zapoczątkował w kolejnych dekadach gwałtowny rozwój przemysłu, budownictwa, oraz dalszą rozbudowę sieci kolejowej. Otwarcie kolejnych linii kolejowych z Chebzia do Tarnowskich Gór oraz Bytomia, Wirku i Rudy Południowej sprawiło, że Chebzie już w XIX w. stało się jedną z większych stacji węzłowych na Górnym Śląsku. Rozwijająca się w równie szybkim tempie kolej wąskotorowa o prześwicie 785 mm, z czasem stała się rozległą siecią transportową uzupełniającą kolej normalnotorową.

Ivoi, Paul d’. Niewidzialny wróg. Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2021. ISBN 9788366268821.
Pierwsza część cyklu Pirat Triplex. Jest to ciekawa powieść fantastyczno-przygodowa, o akcji toczącej się głównie w Australii, ale także na tajemniczej Wyspie Złota na Pacyfiku, oraz nie tylko na powierzchni lądów, lecz również i oceanów. Tytułowy bohater w imię wymierzenia sprawiedliwości i zadośćuczynienia krzywd, wydaje bezkrwawą wojnę morskiej potędze Wielkiej Brytanii i dzięki swej wiedzy oraz licznym wynalazkom prowadzi ją jak równy z równym. Wartka akcja, bardzo ciekawi, niesamowici bohaterowie, egzotyczne tło licznych przygód i zaskakujące zwroty akcji to główne walory powieści, w której występują również postacie znane z wcześniejszych książek Paula d’Ivoi, które ukazały się w wydawnictwie JAMAKASZ, takich jak: Pięć groszy Lavarede’a, czy Kuzyn Lavarede’a!.

Ivoi, Paul d’. Wyspa złota. Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, copyright 2021. ISBN 9788366268838.
Ciąg dalszy cyklu „Pirat Triplex” .

Kocham Rudę czyli O strategii dla strategii: Szkoła Podstawowa nr 28 im. Wincentego Janasa w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska : Szkoła Podstawowa nr 28 im. Wincentego Janasa, 2021.
Publikacja stworzona przez kilka pokoleń Rudzian skupionych wokół Szkoły Podstawowej nr 28 im Wincentego Janasa. Autorzy inspirowani Strategią Rozwoju Miasta Ruda Śląska zamieścili w książce przykłady aktywności społecznej i zainteresowania sprawami miasta. Znajdziemy tutaj wiersze, wspomnienia, wywiady, makiety obiektów i.t.p.

Kroniki parafii wireckiej ks. Franciszka Brzozy i ks. Jerzego Józefowicza. Ruda Śląska : Polski Związek Filatelistów. Oddział w Rudzie Śląskiej, 2021. ISBN 978-83-945886-8-7.
Wydawnictwo składające się z dwóch opracowań. Pierwsze, autorstwa ks. Brzozy, obejmuje historię topografię, rozwój i stan obecny parafii (na rok 1950), problemy religijne i moralne oraz dziesięcioletni plan duszpasterski. Drugie opracowanie, autorstwa ks. Józefowicza, to również historia Wirku i Nowej Wsi oraz parafii w Wirku od czasu ich powstania do okresu międzywojennego. Do tekstu włączono również 3 stronicowy maszynopis nieznanego autora opisującego zwięźle Nową Wieś i Wirek.

Powstańcze upamiętnienia. Sitko, Dariusz. Ruda Śląska : Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej, 2021.
Album prezentujący prace fotograficzne artystów amatorów związanych z Ośrodkiem dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej. Wszystkie fotografie zostały wykonane w trakcie plenerów artystycznych i przedstawiają miejsca uhonorowania czynu powstańczego.

Rekultywacja i remediacja terenów dawnej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska : Urząd Miasta Ruda Śląska, 2021.
Broszura ilustrująca proces i efekty odzyskania dla społeczeństwa zdegradowanych terenów pokoksowniczych

Seltzer , Charles Alden. Aż nadejdzie prawo. Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, copyright 2021. ISBN 9788366268593.
Do miasteczka Dry Bottom przybywa nikomu nieznany młodzieniec. Już chwilę po swoim przyjeździe ratuje on z opresji młodą kobietę i śmiało rozprawia się z jej gnębicielem. Co ważne, robi to bez użycia rewolweru. Tak też czyni niejednokrotnie i później, kiedy decyduje się walczyć o sprawiedliwość w okolicy, w której postanowił osiedlić się po śmierci swojego ojca. Ten zostawił mu w spadku ranczo i – ku uciesze młodego mężczyzny – redakcję gazety. Bohater stawia sobie za cel, by wykorzystać ją jako narzędzie walki z miejscowym gangiem złodziei bydła. Czy mu się to uda?

Aż nadejdzie prawo to niewątpliwie klasyka gatunku. Szlachetna walka ze złem, kult pracy, a do tego historia miłosna w tle – to wszystko sprawia, że opowieść o młodzieńcu ze Wschodu rozpoczynającym nowe życie na Zachodzie wciąga już od pierwszej strony…

Seltzer , Charles Alden . "Firebrand" Trevison. Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, copyright 2021. ISBN 9788366268609.
"Firebrand" Trevison to przydomek głównego bohatera książki, właściciela rancza mieszczącego się w okolicy nowo powstałego miasteczka Manti. Do tegoż miasta przybywa Rosalind Benham, córka prezesa kolei. Odwiedza Zachód wraz ze swoją ciotką Agathą, pełniącą rolę przyzwoitki, oraz reprezentantem interesów rodziny, Jeffersonem Corriganem. Zauroczona pięknem krainy, nie zauważa, że jej towarzyszowi przyświeca niecny cel. Pragnie on zagarnąć tamtejsze ziemie i się na nich wzbogacić. Na drodze staje mu jednak Brand Trevison, który okazuje się jego przeciwnikiem także w staraniach o względy Rosalind. Konflikt między mężczyznami staje się coraz bardziej zaogniony. Oboje działają poza prawem – jeden, chcąc czynić dobro, drugi, knując i planując kolejne intrygi. Któremu z nich uda się zwyciężyć? Który z nich zdobędzie serce wymarzonej dziewczyny i zdobędzie tak bardzo pożądane ziemie?

Verne, Jules. Bolid. Ruda Śląska : Jamakasz, 2021. ISBN 9788366268630.
Bolid należy do powieści niewydajnych za życia Juliusza Verne’a. Po raz pierwszy ukazał się w roku 1909 pod tytułem Łowcy meteorów, przygotowany do druku przez syna pisarza Michela, który poprawiał i dość dowolnie przerabiał rękopisy ojca, nie chwaląc się bynajmniej tym swoistym „współautorstwem”. Wykorzystując rękopis Bolidu, Michel rozbudował tekst, dodał nowe postaci i wątki, inne zaś okroił. Odnalezienie u potomków wydawcy Juliusza Verne’a maszynopisów z roku 1905 umożliwiło odtworzenie pierwotnej wersji powieści.

Verne, Jules. Klondike. Ruda Śląska : Jamakasz, 2021. ISBN 9788366268654.
Jest rok 1898. Dwa lata wcześniej nad rzeką Klondike w zachodniej Kanadzie odkryto bogate złoża złota. Dwaj kuzyni, Ben Raddle i Summy Skim, wiodą spokojne, pozbawione trosk materialnych życie, spędzając swoje dni w zamieszkiwanym wspólnie domu w Montrealu lub w wiejskiej posiadłości Green Valley, Ustalony tryb życia kuzynów zakłóca wiadomość, że zmarł ich wuj Josias Lacoste, którego są jedynymi spadkobiercami. Dziedziczą po nim złotonośną działkę gdzieś w Kanadzie. Perspektywa podróży na dalekie mroźne obszary północno-zachodniej Kanady przeraża Summy’ego Skima, ale pod naciskiem Bena Raddle’a zgadza się mu towarzyszyć. Paromiesięczna podróż obfitując w niebezpieczeństwa i niewygody. Czy podróż zakończy się sukcesem?

Verne, Jules. Mathias Sandorf. T. 1 – 2.. Ruda Śląska : Jamakasz, 2021. ISBN 9788366268739.
Triest, rok 1867. Hrabia Sandorf, żarliwy węgierski patriota, konspiruje ze swymi przyjaciółmi, Bathorym i Zathmarem, by uwolnić kraj od dominacji austriackiej. Zaszyfrowane pismo na które czekał zostało przechwycone przez dwóch awanturników poszukujących łatwych zysków. Po donosie do Austriaków spiskowcy zostają wtrąceni do więzienia,

Verne, Jules. Napowietrzna wioska. Ruda Śląska : Jakamasz, 2021. ISBN 9788366980136.
Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Afryce. Dwaj przyjaciele, John Cort i Max Huber oraz Afrykanie - przewodnik Chamis i dziesięcioletni Llanga, zaatakowani przez słonie, cudem ratują życie w puszczy Ubangi. Ponieważ zwierzęta czyhają tuż przy wyjściu, bohaterowie chcąc nie chcąc zmuszeni są do powrotu do domu przez niedostępny las, w którym czeka na nich mnóstwo przygód i odkrycie, o którym może pomarzyć niejeden uczony...

Verne, Jules. Pływająca wyspa. Ruda Śląska : Jamakasz, 2021. ISBN 9788366268890.
W pewnej epoce – bliżej nieokreślonej – Amerykanie odkryli muzykę kameralną i oszaleli na jej punkcie. Wykorzystując tę modę, francuscy artyści tworzący Koncertujący Kwartet odbyli tournée po Stanach Zjednoczonych. Pozbawieni po wypadku swojego pojazdu, muzycy zostają uratowani przez uprzejmego Calistusa Munbara, który oferuje im gościnę w nieznanym mieście.

Wspaniale potraktowani, zbyt późno zdają sobie sprawę, że miasto, o którym mowa (Mil-liard City) jest zbudowane na ogromnej sztucznej wyspie „Standard Island”, i że znajdują się na środku Oceanu Spokojnego. Pływająca wyspa, składająca się z niezliczonych stalowych kesonów połączonych w całość i pokrytych warstwą ziemi, jest napędzana potężnymi moto-rami i spokojnie przewozi grupę miliarderów spragnionych zmiany otoczenia.

Niestety atak malajskich piratów psuje tę idylliczną podróż, a Milliardersi są zszokowani, gdy odkrywają krew i przemoc.

Verne. Jules. Uparty Keraban. Ruda Ślaska : Wydawnictwo Jamakasz, 2021. ISBN 978-83-66980-15-0.
Jeśli łagodny i towarzyski Holender Van Mitten jest w Konstantynopolu w sierpniu 1882 roku, to po pierwsze po to, by uciec przed irytującą żoną, a następnie spotkać się ze swoim dostawcą i przyjacielem Kerabanem, najbardziej upartym Turkiem w Turcji.

Ten ostatni zaprasza go do swojej willi w Scutari, po drugiej stronie Bosforu. Jednak nowy podatek od przeprawy przez cieśninę, ustanowiony przez rząd, irytuje go tak bardzo, że aby go nie płacić, postanawia wrócić do domu okrążając Morze Czarne. Niewielki objazd liczący dwa tysiące osiemset kilometrów!

Verne, Jules. Zamek w Karpatach. Ruda Śląska : Jamakasz, 2021. ISBN 9788366268876.
Rumunia, koniec XIX wieku: mieszkańcy Werst są zaniepokojeni pojawieniem się dymu na szczycie opuszczonego, górującego nad wsią zamku i przypisują mu nadprzyrodzone pochodzenie.

Następują przerażające i niewytłumaczalne zjawiska. Groza sięga zenitu, gdy do gospody Werst przybywają dwaj podróżni, hrabia de Télek i jego sługa Rotzko. Słysząc kobiecy śpiew dochodzący z zamku, hrabia rozpoznaje głos swojej nieżyjącej już narzeczonej. Wyrusza do zamku by odkryć prawdę.

Wróć na początek strony

Godziny otwarcia:

Stacja Biblioteka
pn.– śr. pt. w godz. 10:00–18:00
czw. w godz. 11:00–19:00
sob. w godz. 07:00–15:00

Biblioteka Ficinus
pn.–śr. pt. w godz. 10:00–18:00
czw. w godz. 11:00–19:00
sob. w godz. 07:00–15:00

Filia CIS - Centrum Inicjatyw Społecznych Stara Bykowina, Filie nr: 1, 6, 13
pon., pt. w godz. 11:00–15:00
wt., śr., czw. w godz. 11.00–18.00

Filia nr 8
pon., pt. w godz. od 11.00–15.00,
wt., śr., czw. w godz. 11.00–17.00

Filia CIS – Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, Filie nr: 4, 15, 16, 18, 21
pn.–pt. w godz. 11:00–18:00
sob. w godz. 11:00–15:00

W sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu oraz zdrowiu publicznemu dana placówka może zostać wyłączona ze świadczenia usług w trybie nagłym.

Miejska Biblioteka Publiczna jest nieczynna
w niedzielę i święta,
oraz w soboty w okresie wakacyjnym lipiec, sierpień.

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2021
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg (do nr 100) ; Grzegorz Gajda (od nr 101). Sosnowiec 2021, nr 1-303 . Dodatek : Ruda Śląska : nasz tygodnik (do nr 145). ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Redaktorem odpowiedzialnym była Marlena Polok-Kin. W dniu 25.06.21 wydano ostatni dodatek poświęcony naszemu miastu. Kolejne dodatki, już pod tytułem „Nasz Tygodnik” dotyczą tematów ogólnych.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2021, nr 1-51/52 . ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek. Ruda Śląska 2021, nr 1 –50 . ISSN 1232-0560.
Bezpłatny samorządowy periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Czy
wiesz,
że

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2020
Wydawnictwa zwarte

Aimard, Gustave . Fort Duquesne. Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2020. ISBN 9788366268418.
Część pierwsza przygodowego cyklu „Piękna rzeka”, którego akcja rozgrywa się w czasie wojny francusko-angielskiej o panowanie w Ameryce północnej. Bohater, hrabia de Villiers porzuca Wersal i wyrusza do Nowego Świata by pomścić śmierć brata i wypełnić powierzoną mu niebezpieczną misją. Życie komplikują mu przeszkody, które hrabia – bywalec salonów, sam powoduje dotychczasowym stylem życia.

Aimard, Gustave. Zaskroniec. Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2020. ISBN 9788366268425.
Druga część cyklu „Piękna Rzeka”.

Czich, Henryk. Tacy byliśmy... czyli UNIVERSE znany i nieznany. T. 1-2. Mikołów : "Tolek", 2020. ISBN 9788392646945 .
Zbiór najważniejszych wydarzeń z historii legendarnej już dzisiaj grupy Universe. Oprócz osobistych wspomnień Heńka Czicha, współzałożyciela i obecnego lidera zespołu, zawiera archiwalne wywiady prasowe z tamtych lat, znane i nieznane teksty piosenek, fragmenty kalendarium zespołu oraz galerię zdjęć i pamiątek.

Całość na pewno przybliży czytelnikom kulisy kariery tego "fenomenu" polskiej sceny muzycznej ostatniego trzydziestolecia oraz pozwoli lepiej zrozumieć jego twórczość i filozofię.

Dzieje Apostolskie : w parafrazie dokonanej przez Bronisława Wątrobę. - Ruda Śląska : nakł. autora, [2020?]. ISBN 9788363780364.
„Dzieje Apostolskie” przetłumaczone na język śląski przez Bronisława Wątrobę z ilustracjami Marka Wacława Judyckiego.

Gałuszka, Krystian. Fermata. Katowice : Śląsk, 2020. ISBN 9788381830539.
Od autora : „Zachęcam do niespiesznego poczytania lirycznego cyklu pod wspólnym tytułem Fermata.

To opowiedziane wierszem przystanki, które pochodzą z czasu przed, ale które mogą stać się poetyckim zaczynem, do budowania nowego. Mam nadzieję, że pięknego nowego.

Dobrze sobie usiąść przed drogą. Dobrze sobie usiąść, aby iść.”

Gołąb, Krzysztof (red. nauk.). Warto było walczyć, warto było czekać : materiały z konferencji naukowej zorganizowanej przez Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej w dniu 19 października 2018 roku. - Ruda Śląska : Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, 2020.
Wpisując się w cykl wydarzeń z okazji, ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej, roku niepodległościowego Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka zorganizowało konferencję pod tytułem „Warto było walczyć, warto było czekać”. Niniejsze wydawnictwo to materiały pokonferencyjne.

Grey, Zane. Ostatni mieszkaniec równin. Ruda Śląska: Jamakasz, 2020. ISBN 978-83-66268-25-8.
Grupa łowców bizonów pod wodzą mormońskiego przewodnika Jima Emmetta i jego przyjaciela Buffalo Jonesa, wyrusza w niebezpieczną, pełną przygód wędrówkę.

Grey, Zane. Tęczowy szlak. Ruda Śląska: Jamakasz, 2020. ISBN 978-83-66268-27-2.
Kontynuacja „Jeźdźców krainy purpurowej Bylicy”. Czytelnicy będą mieli okazją śledzić dalsze losy bohaterów w nowym, pełniejszym przekładzie, a całość okraszona jest ilustracjami.

Kańtor, Anna Gabriela. Śląski Kopciuszek. Warszawa : MAG, 2020. ISBN 978-83-77796191.
„Wszyscy lubimy historię o Pięknej i Bestii i o Kopciuszku, w których dobro zwycięża. Jednak wiemy doskonale, że to po prostu baśnie. W życiu Joanny Gryzik baśń wydarzyła się naprawdę. „ Powieść opowiadająca o spotkaniu małej dziewczynki i Karola Goduli – magnata przemysłowego. Spotkania brzemiennego w skutki.

Mazur, Teresa. Spotkanie przy kawie. Kraśnik ; Ruda Śląska : Wydawnictwo "Wilter", copyright 2020. ISBN 9788395300684.
poezja

Muzyczyszyn , Janusz . Pamiętam cię jutro [Ruda Śląska] : Janusz Muzyczyszyn, 2020. ISBN 9788395776205.
Trzeci wydany tom poezji Janusza Muzyczyszyna. Zawiera utwory o miłości i relacji mężczyzna-kobieta; o pamięci, czasie i trwaniu… Zbiór stanowią przede wszystkim wiersze tzw. białe, lecz znajdziemy w nim także te delikatnie rymowane. Książka została wzbogacona o 16 ilustracji wykonanych przez doświadczoną artystkę, Roussanę Alex-Nowakowską

Podgórscy, Barbara i Adam ; Roter, Jakub (oprac.). Ruda Śląska w jednodniówce z 1935 r. Ruda Śląska : Polski Związek Filatelistów. Oddział. 2020. ISBN 9788394588670.
Opracowanie to traktuje o historii niektórych stowarzyszeń działających na terenie przedwojennej Rudy Śląskiej. Przybliża sylwetki osób, które w minionych dekadach odgrywali istotną rolę w lokalnej społeczności. Zamieszczone fotografie stanowią uzupełnienie treści. Niniejsze wydawnictwo powstało jako kolejna pozycja z cyklu „Kronika rudzka”.

Ruda i dzieciaki na tropie czystego powietrza : książeczka edukacyjna. Ruda Śląska ; [Katowice] : miastostrada.pl, 2020. ISBN 9788395876127.
Książeczka edukacyjna, z której dzieci dowiedzą się czym jest smog i na czym polega niska emisja.

Smierz, Marcin. Historia parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach (1648-2018). Katowice : Księgarnia św. Jacka, 2020. ISBN 978-83-8099-085-2.
Czterysta lat kochłowickiej parafii szczegółowo opisane i bogato ilustrowane fotografiami. Zawiera rys historyczny miejscowości, opis sytuacji wyznaniowej oraz czasy działalności poszczególnych proboszczów.

Szymeczko , Kazimierz . Tajemnica jednej nocy. Wyd. 2. Łódź : Literatura 2020. ISBN 9788376727189.
W Halembie pojawia się podejrzany Niemiec.

Wyraźnie czegoś szuka. Odwiedza antykwariat, rozmawia z proboszczem, każe się obwozić po miejscach pamięci i okolicznych zabytkach. Gdy zostaje znaleziony nieprzytomny w piwnicy, w której w czasie wojny mieściła się siedziba Gestapo, trójka przyjaciół z Rudy Śląskiej rozpoczyna prywatne śledztwo. Marek, fan gier RPG, ekomaniaczka Ania i megamózg Marek postanawiają zbadać miejsce przestępstwa i rozwikłać zagadkę z czasów drugiej wojny światowej.

Verne, Jules. Jangada. Ruda Śląska: Jamakasz, 2020. ISBN 978-83-66268-32-6.
Tytułowa jangada to długa, rzeczna tratwa, którą główny bohater płynie po Amazonce, poznając tętniącą życiem okolicę. Jest i zagadka – tajemniczy dokument, który należy rozszyfrować bo od tego zależy życie naszego bohatera.

Verne, Jules. Los na loterię. Ruda Śląska: Jamakasz, 2020. ISBN 978-83-66268-30-2.
Opowieść o zaskakującym zrządzeniu losu, które potrafi zepchnąć człowieka w przepaść, ale też nieoczekiwanie go z niej wyciągnąć i wywindować na szczyt.

Verne, Jules. Północ przeciw Południu. Ruda Śląska : Jamakasz, 2020. ISBN 9788366268500.
Powieść opowiada o zdarzeniach z historii Stanów Zjednoczonych Ameryki z czasów wojny secesyjnej.

Jeden z głównych bohaterów, James Burbank, zostaje napadnięty przez dawnego wroga, Texara. Porwana zostaje córka i niewolnica Burbanka, mężczyzna wraz z synem Gilbertem stara się je uwolnić.

Verne, Jules. Zielony promień. Ruda Śląska : Jamakasz, 2020. ISBN 9788366268487
Powieść “Zielony promień” jest poświęcona fenomenowi przyrodniczemu o tej samej nazwie. Bohaterowie podróżują po północnych częściach Wielkiej Brytanii, chcąc obejrzeć to wyjątkowe zjawisko, przeżywając po drodze romantyczne perypetie.

Wróć na początek strony

bipArchiwalny BIP

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2020
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2020, nr 1- 305 . Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik. ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Wydawany jest w Rudzie Śląskiej a redaktorem odpowiedzialnym jest Marlena Polok-Kin.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2020, nr 1- 52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek. Ruda Śląska 2020, nr 1 –49 . ISSN 1232-0560.
Bezpłatny samorządowy periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2019
Wydawnictwa zwarte

Dumas, Aleksander. Towarzysze Jehu . Tom 1 i 2. Ruda Śląska: Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-65753-71-7 (całość).
Druga część cyklu "Sainte Hermine.
Akcja książki skupia się wokół losów trzech postaci: młodego porucznika Rolanda de Montrevel, Napoleona Bonaparte i tajemniczego Morgana, który okazuje się dowódcą tytułowych Towarzyszy Jehu. Ugrupowanie to działa nielegalnie na południu Francji, gdzie prowadzi konspirujące działania mające na celu przywrócenie na tron dynastii Burbonów. Składa się z młodych mężczyzn, z których najstarszy nie skończył nawet trzydziestu lat. Napadają oni na dyliżanse przewożące państwowe pieniądze, by pozyskać środki na odpowiednie uzbrojenie potrzebne do zaplanowanego przewrotu. Tymczasem Napoleon dochodzi do władzy i zostaje Pierwszym Konsulem Republiki Francuskiej. Obiera sobie za cel rozbicie stowarzyszenia i wysyła w tym celu Rolanda, który ma za zadanie złapanie rabusiów i doprowadzenie ich na szafot. Młody porucznik rusza zatem na obławę, nie zdając sobie sprawy z tego, że poluje na wybranka serca swojej młodszej siostry, Charles’a, znanego pod pseudonimem Morgan.

Gałuszka, Krystian (red.). Pomiędzy brzegami pamięci a zasadą nieokreśloności Heisenberga. Ruda Śląska : MBP w Rudzie Śląskiej, 2019.
Opracowanie poświęcone historii rudzkiej biblioteki, napisane z okazji 60-lecia istnienia miasta w obecnym kształcie. Zawiera rys historyczny bibliotek rudzkich od XIX w. po współczesność. Sporą część książki poświęcono Chebziu i nowo otwartej Stacji Biblioteka.

Gola, Arkadiusz. Królestwo niebieskie. Katowice : Muzeum Historii Katowic, 2019. ISBN 978-83-64356360.
W książce zamieszczono fotografie 98 podwórek. Autor, fotograf Arkadiusz Gola, wybrał je spośród 400, które fotografował przez całe lata. To przestrzenie między familokami, w zabytkowych osiedlach, wśród nowoczesnych apartamentowców. Puste i z ludźmi. Lub zwierzętami.

Zdjęcia są z ostatnich 12 lat, najstarsze są z 2007 roku, najnowsze z 2019. Jest np. podwórko przy ulicy Pawła, którego dziś nie ma, bo w tym miejscu stoi architektoniczna ikona - wydział radia i telewizji. Są miejsca, w które wracał, pokazał więc podwórka zmieniające się. Są miejsca, gdzie próbował wejść, ale mimo prób nie dało się.

Grey, Zane. Jeźdźcy krainy purpurowej bylicy. Ruda Śląska: Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-66268067.
Jedna z najlepszych powieści Greya i jeden z najlepszych westernów w światowej literaturze.

Helander, Joanna ; Gola, Arkadiusz ; Krynicki, Ryszard. Nieznany dworzec. Ruda Śląska : Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, 2019. ISBN 9788395124426.
Album fotografii rudzkich artystów uzupełniony poezją. Motyw przewodni to Ruda Śląska i Śląsk. Na zdjęciach Helander ten dawniejszy, często już miniony. Na zdjęciach Arkadiusza Goli – współczesny. Galeria czarno-białych fotografii, na których wielu z tych, którzy oglądali je na wystawie, rozpoznawało miejsca i ludzi.

Ivoi, Paul d’. Diament Ozyrysa . Ruda Śląska: Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-65753-83-0 (całość). ISBN 978-83-65753-84-7 (cz. 1).
Pierwsza część cyklu "Kuzyn Lavarede'a!"
Robert Lavarède, kuzyn Armanda Lavarède’a (bohatera cyklu powieści „Pięć Groszy Lavarède’a"), kasjer w firmie Brice, Molbec et Cie, człowiek bardzo lubiący spokojne życie, oraz jego przyjaciel, Ulysse Astéras, rachmistrz w paryskim Obserwatorium, ale posiadający wielką smykałkę do astronomii, zostają pewnego dnia porwani przez nieznanych sprawców. Po kilkudniowym letargu spowodowanym otrzymaniem środków odurzających, odnajdują się na pokładzie „Faraona”, statku płynącego do Egiptu. Tak dowiadują się, że Robert (a przy okazji jego przyjaciel) został porwany przez Hindusa Radjpoora i jego sługę, Niariego, by uczynić z niego faraona, który ma zespolić egipski lud do walki przeciw angielskim okupantom. Kluczową sprawą w tym wszystkim jest zdobycie „Diamentu Ozyrysa”, według podania klejnotu utworzonego z krwi tego boga, który faraonowi ma zapewnić absolutną władzę nad wszystkimi mieszkańcami Egiptu…

Ivoi, Paul d'. Bolid. Ruda Śląska: Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-65753-83-0 (całość). ISBN 978-83-65753-85-4 (cz. 2).
Druga część cyklu "Kuzyn Lavarede'a!"
W drugiej części okazuje się, że wszyscy bohaterowie znaleźli się na latającej maszynie, aerostacie, noszącym nazwę „Orłosęp” i dowodzonym przez szalonego osobnika, który się nazywa Grzywaczem, a swoją żonę – Jaskółką. Podróżnicy najpierw udają na biegun północny, do „siedziby” szalonego dowódcy, a później „Orłosep” zostaje skierowany na południe, by dotrzeć do bieguna południowego, jednak wściekły atak cyklonu powoduje, że znajdą się nad Afryką. Tam uda się im uratować spod męczeńskiego pala Armanda, kuzyna Roberta Lavarède’a i jego żonę, Aurett. Czy bohaterom uda się odkryć knowania Radjpoora, rzekomego Hindusa? Czy uda się im opuścić „nawę powietrzną” zwariowanego Grzywacza? Cykl ten stanowi drugą część zbioru dwudziestu powieści Paula d’Ivoi, które we Francji zyskały sobie miano „Nadzwyczajnych Podróży”, zahaczających o fantastykę, fantasy, groteskę, ale mających podłoże normalnych powieści przygodowych.

May, Karl. Skarb w Srebrnym Jeziorze. Cz. 1-2. Ruda Ślaska : Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-65753908.
Wódz Apaczów Winnetou i jego biały przyjaciel Old Shatterhand wędrują przez prerię w poszukiwaniu mitycznego Srebrnego Jeziora. Ich tropem podąża banda samozwańczego pułkownika Brinkleya.

Mazurek, Jerzy. Przypadki pana Monta. Ruda Śląska : Stuba Impressoria – MBP, 2019. ISBN 978-83-951244-2-6.
Ze wstępu : „Ta książka jest złożoną z kilku przypadków – zdarzeń, opowieścią o człowieku, który został magiem, o strażniku, żyjącym gdzieś obok nas. Jest też opowieścią o miłości i o rzeczach niezwykłych, nie z tego świata”.

Podgórscy, Barbara i Adam. Pochodzenie, warianty i etymologia nazwy Bykowiny. Ruda Śląska : Polski Związek Filatelistów, Oddział w Rudzie Śląskiej, 2019. ISBN 978-83-945886-5-6.
Czwarta publikacja z cyklu Historyczne nazewnictwo dzielnic Rudy Śląskiej. Stanowi próbę ukazania pochodzenia i przemian nazwy, niegdyś samodzielnej miejscowości, obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej.

Przewodnik historyczny po Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska : Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. ISBN 9788362702091.
Autorzy opisują kolejno dzielnice skupiając się na walorach historycznych miejsc. Przedstawiają swoje propozycje wędrówek po najciekawszych zabytkach naszego miasta. Wydawnictwo bogato ilustrowane .

Selzer, Charles Alden. Podwójny rewolwerowiec. Ruda Śląska: Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-66268081.
Na pustynne ranczo przybywa nieznajomy podróżnik, Ned Fergusson. Zostaje tam zatrudniony w charakterze poganiacza bydła, choć faktycznie ma za zadanie znaleźć i zlikwidować bydłokradów. Obecność mężczyzny z dwoma rewolwerami przy pasie nie wszystkim przypada do gustu. Zwłaszcza głównemu szefowi wypasu Dave’owi. Nic w tym dzienego – Ned okazuje się lepszy nie tylko w strzelaniu, ale także w zabiegach o względy pięknej Mary, mieszkającej po sąsiedzku.

Szymeczko, Kazimierz. Gołąbek niepokoju. Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2019. ISBN 978-83-76726106.
Gustlik mieszka w Bytomiu. Ojciec niedawno wrócił z wojny. Jeden z wujków zginął, od drugiego nie ma wiadomości .A walka o Śląsk dopiero się zaczyna. Decyzje narzucone przez mocarstwa, wybory różnych grup Ślązaków, domowe plany i próby normalnego życia przerywane są kolejnymi powstaniami. W życiu chłopca strach o bliskich miesza się z radością z hodowli gołębi, które nie uznają granic i swobodnie latają po polsko-niemieckim pograniczu.

Verne, Jules. Ksiądz w roku1839. Ruda Śląska : Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-66268-13-5.
W podupadającym kościółku, w Nantes, tłum wiernych oczekuje spotkania z kaznodzieją, powracającym z Ziemi Świętej. W trakcie zgromadzenia urywa się stary dzwon, wzywający wiernych na kazania. Wybucha panika, uciekający ludzie tratują się nawzajem. Tak zaczyna się pierwsza powieść Verne’a, napisana gdy ten miał niespełna 20 lat, a której nigdy nie ukończył.

Verne, Jules. Paryż w XX wieku. Ruda Śląska : Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-666268-04-3.
Rok 1960, system oświaty całej Francji został przejęty przez Powszechne Towarzystwo Kształceniowo-Kredytowe, które co roku przyznaje nagrody zasłużonym adeptom Jednym z nich jest Michel Jerome Dufrenoy. Jego opiekun nie akceptuje jednak artystycznych talentów podopiecznego i zmusza go do podjęcia praktycznej pracy. Michel nie może znaleźć swojego miejsca w XX-wiecznym Paryżu.

Verne, Jules. Podróż wsteczna do Anglii i Szkocji. Ruda Śląska: Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-65753-77-9.
Jest rok 1859. Dwaj młodzi paryżanie Jacques i Jonathan zyskują szansę podróży na Wyspy Brytyjskie parowcem przewożącym towary pomiędzy Saint-Nazaire i Liverpoolem. Okazuje się jednak, że statek, którym mieli popłynąć, nie zawinie do Saint-Nazaire, tylko do Bordeaux. Nim więc postawią nogę na brytyjskiej ziemi, zwiedzają najpierw Nantes a potem Bordeaux. Eskapada , którą zaplanowali młodzi Francuzi, ma wieść tropem historii – zwłaszcza zaś śladami romantycznych bohaterów podziwianych przez Jacques’a i Jonathana powieści Waltera Scotta. Ich wędrówka przypomina współczesne wycieczki Japończyków, mknących od jednej atrakcji turystycznej do drugiej, choć przynajmniej bez nieustannych błysków aparatów fotograficznych. Paryżanie mają za mało czasu, aby dogłębnie poznać zwiedzane miejsca, dość jednak, by powziąć ogólne wrażenie. Czy raczej skonfrontować wrażenia z podróży ze swymi wcześniejszymi mniemaniami, złożonymi tyleż z fascynacji szkocką historią, ile z typowych dla Francuzów stereotypów na temat współczesnych im Anglików.

Verne, Jules. Rozbitkowie z Jonathana. Ruda Śląska : Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-66268-15-9.
Druga wersja powieści „W Magelanii”. Ponownie spotykamy tych samych bohaterów Zyjących w kolonii Hoste’a. ta wersja jest jednak przeróbką oryginału dokonaną przez syna Juliusza – Michela, wydaną jednak pod nazwiskiem ojca. Rozbudował on tekst dzięki wprowadzeniu treści bliższych modzie panującej w Europie na początku XX w.

Verne, Jules. Tajemnicza wyspa. Cz. 1-3. Ruda Śląska : Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-65753-96-0 (całość).
Książka opowiada o czasach wojny secesyjnej w Ameryce – przedstawia kilkuletni pobyt grupki uciekinierów na małej, niezamieszkałej wyspie, na Pacyfiku.

Verne, Jules. Testament ekscentryka. Ruda Śląska: Jamakasz, 2019. ISBN 978-83-65753-79-3.
Trzeciego kwietnia 1897 roku całe Chicago postępowało za karawanem miliardera Williama J. Hypperbone’a przy śpiewach chórów, w rodzaju generalnej radości. Było prawdą, że nieboszczyk był częścią Klubu Ekscentryków! Brutalne uderzenie krwi do mózgu spowodowało, że opuścił ten świat, w czasie gdy on oddawał się swej ulubionej rozrywce, czyli grę w gęś. Jego testament także objawił się jako ekscentryczny: sześciu mieszkańców miasta, wyciągniętych losowo, będzie musiało przemierzać obszar Stanów Zjednoczonych według marszruty naśladującej perypetie tej antycznej gry. Zwycięzca ma odziedziczyć sześćdziesiąt milionów dolarów handlowca. Dodatek do testamentu przewidywał, że siódmy i tajemniczy zawodnik, potajemnie wyznaczony przez miliardera, będzie także brał udział pod inicjałem XKZ. Sześć wyznaczonych osób, wszystkie pochodzące z różnych klas społecznych, rzuciło się w podróż, korzystając z kolei żelaznej, statków i innych środków lokomocji, w rytm kubka z kostkami do gry, którym manipulował notariusz na oczach roznamiętnionej publiczności.

Wawrzynek, Rafał. Od Organistówki do Trzynastki : cztery wieki szkolnictwa w Bielszowicach : 50-lecie Szkoły Podstawowej nr 13 im.Alfreda Szklarskiego w Rudzie Śląskiej 1969-2019. Ruda Śląska : [b.w.]. , 2019.
Książka wydana z okazji 50-lecia bielszowickiej SP nr 13. Jej początki to dom organisty – tzw. Organistówka. Naukę prowadziło się w sali będącej jednocześnie prywatnym mieszkaniem rektora. Uczono w niej głównie czytania, pisania i śpiewu. Dziś „13” to nowoczesna szkoła, zupełnie nie przypominająca tej sprzed lat. Wydawnictwo bogato ilustrowane fotografiami i okraszone wspomnieniami dawnych uczniów, min. arcybiskupa Wiktora Skworca.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2019
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2019, nr 1-303 . Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik. ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Wydawany jest w Rudzie Śląskiej a redaktorem odpowiedzialnym jest Marlena Polok-Kin.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2019, nr 1-51/52 . ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek. Ruda Śląska 2019, nr 1 – 49 . ISSN 1232-0560.
Bezpłatny samorządowy periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2018
Wydawnictwa zwarte

Dzienis, Jolanta Maria. Odłamki czasoprzestrzeni. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew : nakład autora, 2018. ISBN 978-83-945886-4-9 (RTPD).
Poezja

Gołąb, Krzysztof. Historia kościoła i parafii pw. św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej - Orzegowie : w setną rocznicę konsekracji 1918-2018. Ruda Śląska : Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, 2018. ISBN 9788362702084.
Publikacja prezentująca losy orzegowskiej parafii i jej parafian na przestrzeni stulecia. Oprócz dziejów samego kościoła, który w głosowaniu internetowym zdobył tytuł najpiękniejszej świątyni w Rudzie Śląskiej, danych o ministrantach, wikariuszach i proboszczach znajdujemy również informacje o działalności charytatywnej sióstr elżbietanek, w tym liczby : zrobionych opatrunków, wyrwanych zębów, wykonanych masaży itp. Tekst uatrakcyjnia duża liczba archiwalnych zdjęć.

Gołąb, Krzysztof ; Porada, Jerzy ; Talaga, Ernest. Historia KS 27 Orzegów. Ruda Śląska : Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, 2018. ISBN 9788362702060
Historia klubu sportowego, którego początki sięgają końca 1927 r., wtedy to grupa zapaleńców powołała go do życia. Działał do początku lat 70-tych XX wieku. Publikacja zawiera dużą liczbę fotografii, które udostępnili autorom miłośnicy orzegowskiego sportu.

Grey, Zane. Duch pogranicza : powieść o wczesnych osadnikach w dolinie Ohio. Ruda Śląska : Jamakasz, 2018. ISBN 9788365753311 ; ISBN 9788365753175.
Duch pogranicza to druga po Betty Zane powieść Zane’a Greya o początkach osadnictwa w Wirginii Zachodniej. Oparta jest na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w dolinie rzeki Ohio pod koniec XVIII wieku. To historia pierwszych prób nawracania Indian na chrześcijaństwo. Autor niezwykle barwnie przedstawia dzieje założonej przez misjonarzy morawskich Wioski Pokoju, jej mieszkańców i oprawców. Wioska Pokoju, w której wiara, szacunek dla drugiego człowieka i ciężka praca to wartości nadrzędne, staje się obiektem nienawiści i celem krwawej napaści. Do tej wręcz utopijnej krainy tuż przed masakrą przybywa stary misjonarz pan Wells wraz z dwiema bratanicami, których losy śledzimy na kartach książki.

Grey, Zane. Ostatni szlak. Ruda Śląska : Jamakasz, copyright 2018. ISBN 978-83-65753-33-5 (cz. 3) . - ISBN 978-83-65753-17-5 (całość) .
W „Ostatnim szlaku” Zane’a Greya po raz trzeci przenosimy się do Fort Henry, fortecy zbudowanej w dolinie rzeki Ohio, i razem z bohaterami pogranicza przeżywamy fascynujące przygody. Po raz kolejny – po „Betty Zane” i „Duchu pogranicza” – śledzimy losy rodziny Zane’ów, praprzodków autora, wraz z nieprzejednanym łowcą Indian Lewisem Wetzelem przemierzamy niezdobytą, bujną i urzekająco piękną puszczę, zagłębiamy się w świat czerwonoskórych i osadników. Tym razem osią powieści jest wątek miłosny – historia Jonathana Zane’a, zwiadowcy i tropiciela, stroniącego od kobiet i poświęcającego życie obronie mieszkańców pogranicznych wiosek przed Indianami, oraz Helen Sheppard, ślicznej młodej dziewczyny, która wraz z ojcem i kuzynem przybywa do Fort Henry, by znaleźć tu nowy dom.

Klimek, Paweł. Polska industrialna. Bielsko-Biała: Pascal, 2018. ISBN 978-83-8103-269-8.
Wydawnictwo „Pascal” wydało przewodnik po 365 obiektach poprzemysłowych, będących świadectwem historii ale i dynamicznych zmian zachodzących w Polsce. Stare fabryki, kopalnie, lofty, infrastruktura komunikacyjna odrestaurowane, zaskakujące odzyskaną urodą i nowym przeznaczeniem. Pośród tych wybranych obiektów znalazła się wirecka Kolonia Ficynus, co uzasadnia zamieszczenie tej książki w naszym zbiorze.

Knapik, Katarzyna. Słowami do gwiazd. Ruda Śląska : Aleksander Knapik, Katarzyna Knapik, 2018. ISBN 978-83-930739-4-8.
Ze strony autorki:
Wiersze jak we wcześniejszych tomikach zawierają w większości treści liryczne, przepełnione uczuciami, jakie przeplatają się w naszym życiu, zadumą nad otaczającym światem.

Koziełek, Alojzy (aut.) ; Podgórscy, Barbara i Adam ; Kołodziej, Jan (red.). Kronika ks. Alojzego Koziełka : Kochłowice i Kłodnica, Nowa Wieś, Bykowina, Halemba oraz Stara Kuźnica. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, cop. 2018. ISBN 978-83-942212-8-7.
„Wysiedlony z parafii knurowskiej, zamieszkałem od r. 1940 w Kochłowicach na plebani i starałem się zużyć otium cum dignitate, zbierając wszędzie, gdzie się dało materiały do historii starej parafii kochłowickiej i miejscowości powstałych na jej dawniejszym terenie”. Tak pisał ks. Koziełek. Efektem tego „godnego wypoczynku” jest niniejsza kronika Kochłowic i terytoriów przyległych. W centrum zainteresowań autora znajdują się głównie sprawy kościelne czyli historia parafii i kochłowickich kościołów. Zawiera jednakże mnóstwo interesujących informacji z wszystkich dziedzin życia Kochłowic i Kochłowiczan.

Matura, Józef (aut.) ; Podgórscy, Barbara i Adam (red.). Kronika Józefa Matury : z przeszłości Orzegowa. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, cop. 2018. ISBN 978-83-945886-0-1.
Kronika Orzegowa napisana najprawdopodobniej w latach 50-tych XX wieku, obejmująca lata od 1366 (pierwsza wzmianka w kronikach) do roku 1952. Kronika nie jest jednolitym dokumentem – składają się na nią rozdziału poświęcone różnym zapiskom nt. historii miejsca, tłumaczenia z jęz. niemieckiego, skany rękopisu i omówienia powyższych. Autorem był działacz i urzędnik samorządowy w Gminie Orzegów, członek Stowarzyszenia Mężów Katolickich w Orzegowie, miłośnik dziejów swojego miasta.

Mazurek, Jerzy. Opowiem ci wiersz : podróżnik : czytam, rozumiem, lubię poezję. Ruda Śląska : Stuba Impressoria - MBP Miejska Biblioteka Publiczna, 2018. ISBN 978-83-951244-0-2.
Poradnik jak interpretować poezję, jak budować interpretację, analizę wiersza, odkrywanie warstw znaczeń. – To nie jest łatwa książka, ale dostrzegam w tym jej szczególny walor i sądzę, że jest dla niej miejsce w biblioteczkach nauczycieli i tych czytelników, przede wszystkim uczniów – taką mam nadzieję - którzy poezję już lubią lub chcieliby być bliżej niej – czytać i rozumieć więcej – mówi autor.

Mazurek, Jerzy. Ptasznik : historie o ptakach i kobietach. Ruda Śląska : Stuba Impressoria - MBP Miejska Biblioteka Publiczna, 2018. ISBN 978-83-951244-1-9.
Rudzki poeta, animator kultury i miłośnik teatru Jerzy Mazurek opublikował „ opowiadania o ptakach i kobietach, które spotkałem. Część o kobietach przedstawiona jest w postaci dwóch dramatów: komedii „Mysikrólik” oraz scenariusza filmu „Odpocznij na schodach” .

Podgórscy, Barbara i Adam. Ruda Śląska w nazwy zaklęta : onomastykon z antologią tekstów źródłowych. Ruda Śląska: Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew OPP : Miejska Biblioteka Publiczna, 2018. ISBN 978-83-945886-2-5. – ISBN 978-83-928622-7-7.
Druga część, wydanego w 2014 roku, monumentalnego opracowania "Nazwy terenowe i miejscowe Rudy Śląskiej". To już 68. publikacja autorstwa Państwa Podgórskich. Książka jest bardzo bogatym merytorycznie opracowaniem dotyczącym nazw miejscowych . Warto dodać, że waży 1,5 kg, liczy 885 stron oraz zawiera około 5700 haseł głównych i odsyłaczowych. Autorzy dopisali ponad 100 stron uzupełnień w stosunku do pierwszego wydania. Publikacja została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej oraz Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Barbara i Adam Podgórscy to znani działacze społeczni, dziennikarze, publicyści, fotoreporterzy, animatorzy kultury, odznaczeni Kamratem Rudzkim, otrzymali również tytuł "Zasłużonych dla Miasta Ruda Śląska".

Szedel, Danuta. Przerwana Szychta czyli Ostatni dzwonek szkolny. Ruda Śląska : D. Szedel, 2018. ISBN 978-83-950963-0-3.

Tront, Ilona. Zakręcone dzieciaki. Gdynia : Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne, 2018. ISBN 978-83-808387-65.
Książka dla dzieci napisana przez rudziankę. Historie pięciorga dzieci: Lenki, Marysi, Kuby, Krzysia i Franka. Choć każde z nich ma inne marzenia, inny charakter i inne problemy, tak naprawdę wiele ich łączy. Przygody, które im się przytrafiają, układają się w pogodną, pełną mądrości opowieść o dzieciństwie, marzeniach i sile przyjaźni.

Verne, Jules. Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi. Cz. 1. Ruda Śląska : Jamakasz, 2018. ISBN 978-83-65753-36-3 cz. 1 . – ISBN 978-83-65753-35-9 całość.

Verne, Jules. Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi. Cz. 2. Ruda Śląska : Jamakasz, 2018. ISBN 978-83-65753-37-3 cz. 2 . – ISBN 978-83-65753-35-9 całość.
Nowy Jork, rok 1867: profesor Aronnax wsiada na pokład fregaty, okrętu amerykańskiej marynarki wojennej, w celu asystowaniu przy polowaniu na olbrzymiego narwala, którego agresywność wobec różnych statków niepokoi armatorów na całym świecie. Po długim pościgu fregata nareszcie napotyka potwora i zbliża się do niego, ale spotkanie z nim przebiega źle: uczony spada do morza w towarzystwie jego sługi Conseila i harpunnika Neda Landa. Chroniąc się na grzbiecie domniemanego narwala, trzej ludzie szybko stwierdzają, że nie chodzi tu o żadne zwierzę, ale o ogromny aparat ze stalowej blachy. Wciągnięci do wewnątrz, stają przed obliczem zagadkowego kapitana Nemo, który zaprojektował i zbudował tę nadzwyczajną łódź podwodną, ochrzczoną mianem „Nautilus”. Człowiek ten, którego ani narodowość ani prawdziwa tożsamość nie będą poznane, wydaje się pałać gwałtowną nienawiścią ku krajowi, którego nazwa nigdy nie zostanie wypowiedziana, i atakuje statki noszące jego banderę. Mimowolni goście kapitana, którzy od tej chwili poznają sekret „Nautilusa”, zupełnie przestają mieć nadzieję, że kiedyś zostaną wypuszczeni na wolność.

Verne, Jules. Inwazja morza. Ruda Śląska : Jamakasz, 2018. ISBN 978-83-65753-25-0.
Inżynier Schaller zostaje zobowiązany do ponownego podjęcia prac zaczętych przez upadłą kompanię. Chodzi o przekopanie kanału, który połączy algiersko-tunezyjskie szoty (obniżenia terenu) z zatoką Gabes leżącą u południowych wybrzeży Morza Śródziemnego. Celem tej odważnej operacji jest przelanie się wód morskich w głąb kontynentu i utworzenie Morza Saharyjskiego. Przeciw temu buntują się Tuaregowie, ponieważ pomyślna realizacja projektu doprowadzi do zniknięcia karawan, które przyzwyczajeni są ograbiać. Hadżarowi, przywódcy buntowników, udaje się zbiec z więzienia, w którym był przetrzymywany i zaczyna zbierać swoich wojowników. Schaller, który wyjechał, eskortowany przez kapitana Hardigana i i wachmistrza Nicola, by rozpoznać stan wykonanych robót, konstatuje, że zbuntowane plemiona zasypały część kanału. Pewnej nocy zostaje schwytany razem z kapitanem przez ludzi Hadżara.

Verne, Jules. Michał Strogow : od Moskwy do Irkucka. Część 1 . Ruda Śląska, Jamakasz, 2018. ISBN 978-83-65753-67-0.
Tatarskie hordy chana Feofara najeżdżają Syberię. Ich wojskowy szef, renegat Iwan Ogarew, eks-pułkownik armii cesarskiej, dąży do ostatecznego celu: zdobyć Irkuck, by zemścić się na wielkim księciu zablokowanym w tym mieście. Ponieważ komunikacja telegraficzna zostaje odcięta, car wysyła Michała Strogowa, swego najlepszego kuriera, by ten dostarczył wielkiemu księciu polecenia. Oficer będzie musiał pokonać przestrzeń liczącą ponad pięć tysięcy kilometrów i poruszać się pod fałszywym nazwiskiem, w przebraniu kupca. W czasie podróży Strogow bierze pod swą opiekę Nadię Fedor, która także udaje się do Irkucka, by połączyć się ze swym ojcem. Podczas przeprawy przez góry Ural, z pomocą przychodzą mu dwaj dziennikarze: Francuz Jolivet i Anglik Blount, którzy relacjonują operacje wojskowe dla dzienników swych krajów.

Verne, Jules. Pięćset milionów Begum. Ruda Śląska : Jamakasz, 2018. ISBN 978-83-65753-21-2.
Październik 1871 roku: doktor Sarrasin odziedziczył kolosalną fortunę pozostawioną przez dalekiego krewnego, który wyemigrował do Indii. Marzyciel i bezinteresowny człowiek decyduje się zużytkować spadek na budowę idealnego miasta, Franceville. Jednak drugi spadkobierca, narodowości niemieckiej, będzie dochodził swoich praw, chcąc otrzymać połowę kwoty. Chodzi o profesora Schultzego, człowieka bezlitosnego i chciwego na władzę, który decyduje o budowaniu potwornej przemysłowej aglomeracji, Stalhstadt, wyspecjalizowanej w wytwarzaniu sprzętu zbrojeniowego. Dwa miasta budują się prawie jednocześnie, w USA, w stanie Oregonu. Jedno, piękne i wolne, nad brzegiem Pacyfiku, drugie, smutne i zmilitaryzowane, w górach. Listopad 1876: inżynier Marcel Bruckmann, przyjaciel Octave’a, syna Sarrasina, najmuje się w Stalhstadt pod fałszywym nazwiskiem, by odkryć to, co podejrzewa, czyli spisek przeciw Franceville.

Verne, Jules. Stypendia podróżne. Ruda Śląska: Jamakasz, 2018. ISBN 978-83-65753-27-4.
Antilian School jest słynnym londyńskim koledżem, który przyjmuje wyłącznie młodych ludzi urodzonych na Antylach. Dziewięciu jego uczniom, za dobre wyniki w nauce, przyznano stypendia podróżne, przyznane przez bogatą właścicielkę z Barbados. Harry Markel – eks-kapitan żeglugi wielkiej, który stał się piratem – został schwytany i przekazany do Anglii. Zmawia się swymi kamratami i opanowuje „Alert”, trójmasztowiec będący w gotowości do odpłynięcia, po uprzednim zamordowaniu kapitana i załogi. Otóż, dokładnie na tym statku, mają odbyć swą podróż laureaci szkoły, którym ma towarzyszyć ich mentor, Horatio Patterson, rządca szkoły. Płynąc od portu do portu, uczniowie będą odwiedzać wyspy, na których się urodzili, będąc żarliwie przyjmowani przez swych rodziców i ich przyjaciół. Podróż po archipelagu jest oczarowująca, ale istnieje ryzyko, że skończy się tragicznie.

Verne, Jules. Szkoła Robinsonów. Ruda Śląska: Jamakasz, 2018. ISBN 978-83-65753-23-6.
Przemysłowiec, William Kolderup, jest człowiekiem ogromnie bogatym, na tyle, że zamierza na przetargu kupić bezludną wyspę jedynie po to, by przeciwstawić się swemu rywalowi, popędliwemu Taskinarowi. Gdy jego siostrzeniec, Godfrey Morgan – chłopiec próżniacki i nonszalancki – jasno wyjawia życzenie, że przed poślubieniem Phiny Hollanay zamierza odbyć podróż dookoła świata, miliarder wsadza go na jeden ze swoich statków parowych, w towarzystwie Tarteletta, jego profesora tańca i dobrych manier. Podróż już prawie na samym początku zostaje przerwana, ponieważ okręt nagle zaczyna tonąć na pełnym Oceanie Spokojnym; jedynie Godfrey’owi i Tartelettowi udaje się wydostać na nieznaną wyspę. Pozbawieni wszelkich środków do życia, dwaj mężczyźni będą musieli przeżyć jak Robinson Crusoe.

Verne, Jules. W 80 dni dookoła świata. Ruda Śląska : Jamakasz, 2018. ISBN 978-83-65753-41-0.
Londyn w 1872 roku. Phileas Fogg jest flegmatycznym dżentelmenem, który swój czas dzieli między dom a klub, poruszając z bezwzględną punktualnością. Passepartout, niedawno zaangażowany służący, jest zaradnym Francuzem, który swego czasu prowadził awanturnicze życie, a teraz marzy, żeby spokojnie spędzać czas na służbie. Pan Fogg, założywszy się z członkami klubu, że w osiemdziesiąt dni dokona podróży dookoła świata, tego samego wieczora opuszcza Anglię, do wielkiej konsternacji Passepartout, zobowiązanego ruszyć, chcąc nie chcąc, razem z nim na dobre i na złe. Od swego przybycia do Suezu dżentelmen jest śledzony przez inspektora Fixa, ponieważ ten sprytny policyjny ogar uważa, że rozpoznał w nim złodzieja, który okradł Bank Anglii.

Wawrzynek, Rafał. Dwa wieki pożarnictwa w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska: Benigier Media Oficyna Wydawniczo-Usługowa, 2018. ISBN 978-83-939163-44.
Bogato ilustrowana monografia rudzkiej straży pożarnej, obejmująca lata od połowy XIX w. do 2016 r. Autor, pasjonat lokalnej historii, skrupulatnie zebrał informacje rozsiane po licznych opracowaniach i dokumentach – książkach, prasie lokalnej, dokumentach źródłowych. W przypadku braku takowych oparł się na wspomnieniach osób niegdyś zaangażowanych w tworzenie struktur rudzkiej straży. W efekcie otrzymaliśmy kompendium wiedzy o naszej, miejskiej straży pożarnej. Dwa pierwsze rozdziały poświęcił autor historii pożarnictwa na Górnym Śląsku.

Wątroba, Bronisław. Ewangelicznie za świyntymj Jonem : w parafrazie dokonanej przez Bronisława Wątrobę. Ruda Śląska : nakład autora, [2018]. ISBN 978-83-63780-29-6.
Bronisław Wątroba – rudzki kolekcjoner, animator śląskiej kultury, literat i miłośnik śląskiej mowy przetłumaczył na śląski Ewangelię św. Jana. Inspiracją do tego wydawnictwa był Europejski Dzień Języków.

Wątroba, Bronisław. Ewangelicznie za świyntym Łukaszym : w parafrazie dokonanej przez Bronisława Wątrobę. Ruda Śląska : nakład autora, [2018]. ISBN 9788363780302.
Parafraza w mowie Śląskiej Ewangelii wg. św. Łukasza.

Wątroba, Bronisław. Ô ty Wyspie Szmaragdowy. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew OPP, 2018. ISBN 978-83-945886-1-8.
Historia Irlandii wierszem i to po śląsku napisana specjalnie na Polska Eire Festival Ruda Śląska.

Zevaco, Michel. Fanfaron. Cz. 1 . Ruda Śląska: Jamakasz, copyright 2018. ISBN 978-83-65753-60-1 (cz. 1). – ISBN 978-83-65753-59-5 (całość)

Zevaco, Michel. Fanfaron. Cz. 2 . Ruda Śląska: Jamakasz, copyright 2018. ISBN 978-83-65753-61-8 (cz. 2). – ISBN 978-83-65753-59-5 (całość)

Zevaco, Michel. Fanfaron. Cz. 3 . Ruda Śląska: Jamakasz, copyright 2018. ISBN 978-83-65753-62-5 (cz. 3). – ISBN 978-83-65753-59-5 (całość) Zevaco, Michel. Fanfaron. Cz. 4 . Ruda Śląska: Jamakasz, copyright 2018. ISBN 978-83-65753-63-2 (cz. 4). – ISBN 978-83-65753-59-5 (całość) Fanfaron to powieść
„Fanfaron” to powieść Michela Zévaco, francuskiego pisarza specjalizującego się w opowieściach „płaszcza i szpady”, okrzykniętego godnym następcą Aleksandra Dumasa. Francja, wiek XVII. Młody kawaler de Capestang po śmierci ojca opuszcza rodzinne strony i bez grosza przy duszy udaje się do stolicy w poszukiwaniu szczęścia i lepszego życia. Już w drodze jednak utrudnia sobie realizację celu – nieświadomy, krzyżuje swoją szpadę ze szpadami włoskiego polityka, Concino Conciniego, i jego ludzi, by udaremnić porwanie pięknej Giselli, córki księcia d’Angoulême, zamieszanego w spisek koronacyjny. Tron zajmowany przez młodego monarchę chcą przejąć i Karol de Valois-Angoulême, i Concini z Leonorą Galigai, i biskup Richelieu. Przybyły w końcu do Paryża młodzieniec, przez konspiratorów zostaje okrzyknięty największym wrogiem, zaś Ludwik XIII nadaje mu tytuł Rycerza króla. Obie strony jednak nazywają go zgodnie Fanfaronem, ponieważ kawaler jest człowiekiem pysznym i butnym, ale także dobrym i sprawiedliwym. Zamiast więc szukać bogactw i wygody, postanawia położyć kres wszystkim paryskim intrygom i uratować młodego monarchę, a także zdobyć damę swojego serca, co okaże się nie tak proste, bowiem obiecano ją innemu szlachcicowi…

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2018
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2018, nr 1- 303 . Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik. ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Wydawany jest w Rudzie Śląskiej a redaktorem odpowiedzialnym jest Marlena Polok-Kin.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2018, nr 1- 51/52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek-Niewęgłowska. Ruda Śląska 2018, nr 1 – 49 . ISSN 1232-0560.
Bezpłatny samorządowy periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2017
Wydawnictwa zwarte

Austen, Jane. Pride and prejudice = Duma i uprzedzenia : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Ze Słownikiem, 2017. ISBN 978-83-65646-24-8.
W języku angielskim. Rodzicom pięciu córek z pewnością nie brakuje problemów do rozwiązania. Nie inaczej było w Anglii, na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy do ich zadań należało, między innymi, znalezienie odpowiednich mężów dla swych pociech. Jeśli w dodatku mieszkali na prowincji i nie posiadali okazałego majątku, sprawa komplikowała się jeszcze bardziej. W tej niełatwej sytuacji znaleźli się państwo Bennetowie, bohaterzy najsłynniejszej powieści Jane Austen. Matrymonialne perypetie rodziny ukazane są z dyskretnym, lecz znakomitym humorem, a umiejętność obserwacji ugruntowała wysoką pozycję autorki wśród najpoczytniejszych pisarzy na świecie.

Babauta, Leo. Zen habits = Nawyki Zen : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Ze Słownikiem, 2017. ISBN 978-83-65646-27-9.
Nawyków zwykle nie dostrzegamy. Niesłusznie, bo to one mają władzę nad naszym życiem. Napój wypijany o poranku, droga, jaką wracamy pracy, godzina, o której kładziemy się spać… O sile tych przyzwyczajeń przekonujemy się, gdy próbujemy je zmienić. O ich znaczeniu – gdy się to uda, a życie zaczyna układać się w zupełnie nowy wzór. Doświadczył tego Leo Babauta, dla którego zmiana jednego nawyku stała się początkiem egzystencji, którą wreszcie mógł uznać za szczęśliwą. W swojej książce udowadnia, że ogromny wpływ na własne życie mamy nie tylko poprzez fundamentalne wybory, ale także poprzez te, których dokonujemy codziennie. Jeśli dziś zaczniesz biegać, kto wie, gdzie będziesz za rok?

Benigier, Jan ; Wystryk-Benigier, Barbara ; Mecner, Krzysztof. Niebieska Miłość. Ruda Śląska : Oficyna Wydawniczo-Usługowa Benigier Media, 2017. ISBN 978-83-939163-3-7.
Bogato ilustrowany kolorowymi fotografiami album Niebieska miłość przypomina wielkie czasy chorzowskiego Ruchu. Napastnik Jan Benigier przedstawia w nim kulisy klubu z Cichej w latach 70. W tym czasie o sile Niebieskich stanowili tacy zawodnicy jak Bronisław Bula, Zygmunt Maszczyk i Joachim Marx. Autor książki jest srebrnym medalistą olimpijskim z Montrealu. Ponadto Jan Benigier zdobył z Ruchem Chorzów trzy mistrzostwa Polski oraz Puchar Polski.

Błachno, Anna. Kapral Dzielniak. Ruda Śląska : Benigier Media Oficyna Wydawniczo-Usługowa, 2017. ISBN 978-83-939163-1-3.
Kapral Dzielniak Anny Błachno to książeczka-cegiełka opowiadająca o losach Franka Przybyły. Powstała by zebrać dodatkowe środki na leczenie jej głównego bohatera. Tylko kosztowna rehabilitacja jest w stanie pomóc mu w walce z codziennymi problemami, które napotyka na swojej drodze.

Boussenard , Louis-Henri . Pomścić ojca. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-647019-2-4 cz. 1. – ISBN 978-83-647019-1-7 całość.
Pierwsza część cyklu: "Piekielny Wąwóz". Kanada rok 1885. Podczas powstania Metysów przeciw Anglikom niewielkie Batoche pada na skutek zdrady sklepikarza Toussainta Leboeufa. Z jego ręki ginie Baptiste, jeden z dowódców oblężonych. Umierając, Baptiste nakazuje synom, by odnaleźli Toussainta, pomścili ojca i odzyskali dziesięć tysięcy dolarów powierzonych zdrajcy.

Dropała, Jarosław . Historia niezwykłej parafii : dzieje parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej-Wirku : 1937-2017. Katowice ; Ruda Śląska : Emmanuel , 2017. ISBN 978-83-65375-72-8.
Publikacja ta to nie tylko monografia wireckiej parafii, ale i swoisty hołd dla ludzi, którzy byli związani z tą wspólnotą. Książka powstała w roku 60-lecia erygowania parafii. Jak wspomina sam autor celem opracowania jest przybliżenie historii młodemu pokoleniu oraz wszystkim, którzy przenieśli się na te tereny. Autor korzystał z Archiwum Parafialnego, Archiwum Diecezjalnego w Katowicach a także ze wspomnień parafian. Opracowanie jest szczegółowe podaje np. ilość chrztów, pogrzebów, grup parafialnych, opisuje również kapłanów pracujących w parafii na przestrzeni lat. Uzupełnieniem są fotografie jak i projekt budowy świątyni. Monografia obejmuje również historię cmentarza parafialnego.

Dumas , Aleksander (ojciec). Biali i niebiescy. T. 1. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-08-3 t. 1. – ISBN 978-83-65753-07-6 całość.
Dumas , Aleksander (ojciec). Biali i niebiescy. T. 2. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-09-0 t. 2. – ISBN 9788365753076 całość.

Biali i Niebiescy są tekstem odległym stylistycznie od takich najsłynniejszych powieści Dumasa jak Trzej muszkieterowie czy Hrabia Monte Cristo. Nie znajdziemy tu wymyślnej intrygi, awanturniczych przygód ani wartkiej, pełnej zwrotów akcji charakterystycznych dla powieści historycznej typu walterskotowskiego. Jest to bowiem nie tyle powieść historyczna, ile fabularyzowany reportaż – beletryzowana historia, jak ją określił sam autor. Przez karty powieści płynie fala postaci: zwycięskich i przegranych generałów, dzielnych oficerów, prostych żołnierzy, fanatycznych ideowców, rojalistów, spiskowców, a słuszność i błąd, szlachetność i małość bywają udziałem wszystkich stron tragicznych konfliktów wstrząsających Francją. Dumas konstruuje swą opowieść z luźno z sobą powiązanych epizodów, które łączą postaci przewijających się przez nie osób. Niektórzy bohaterowie owych epizodów pojawiają się na krótko, by już więcej w toku opowieści nie powrócić, a ich historie – które spokojnie mogłyby posłużyć za kanwę osobnej obszernej powieści – urywają się nagle, pozostawiając osnute wokół nich wątki bez typowego dla klasycznej powieści rozwiązania. Do takich postaci należy polski uchodźca, były żołnierz Kościuszki, któremu udało się przedostać do Francji, gdzie kontynuuje walkę z zaborcą jako wywiadowca generała Pichegru. Stopniowo na centralną postać wyrasta Napoleon Bonaparte, a głównym tematem stają się początki kariery wielkiego wodza. Toteż powieść Biali i Niebiescy zwykło się uważać za pierwszą pozycję Dumasowego cyklu napoleońskiego. Jego kontynuacją są powieści Towarzysze Jehu i Kawaler de Sainte-Hermine, nad którą pisarz pracował do końca życia.

Fitzgerald, F. Scott. The great Gatsby = Wielki Gatsby : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2017. ISBN 978-83-65646-26-2.
Lata dwudzieste XX wieku to jeden z najbarwniejszych okresów w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jazz, rozluźnienie moralnych więzów, prohibicja, blichtr życia socjety… W tym świecie żyje też Gatsby, elegancki, intrygujący i bogaty mężczyzna. Powoli odkrywamy jego tajemniczą przeszłość i obserwujemy pierwsze - od pięciu lat - spotkanie z Daisy, dawną ukochaną.

Galopin, Arnould. Doktor Omega : fantastyczne przygody trzech Francuzów na Marsie. Ruda Śląska : Jamakasz, cop. 2017. ISBN 978-83-64701-77-1.
Denis Borel, narrator powieści, otrzymawszy spadek, wyniósł się z Paryża na prowincję. Wiedzie samotnicze z wyboru życie, oddając się grze na skrzypcach. Przypadkowo poznaje doktora Omegę, odkrywcę repulsitu, metalu, który wbrew prawu powszechnego ciążenia nie jest przyciągany przez inne ciała, ale przeciwnie – odpychany. Wykorzystując swe odkrycie, doktor planuje skonstruować pojazd kosmiczny i polecieć na Marsa. Zafascynowany odkryciem i osobowością starego uczonego, Denis przystaje na propozycję wzięcia udziału w wyprawie z Omegą i jego służącym Fredem.

Gołuch, Krzysztof. Co siódmy = Every Seventh One. Ruda Śląska : Krzysztof Gołuch, 2017. ISBN 978-83-62023-74-5.
Co siódmy z nas jest niepełnosprawny. „Jak myslisz – co siódmy – jest wybrany czy skazany, bliski czy samotny…? Czy sześciu potrzebuje siódmego? Czy siódmy potrzebuje sześciu?” Album czarno-białych fotografii poświęcony niepełnosprawnym pośród nas. Zdjęcia robiono w górnośląskich miastach min. w Rudzie Śląskiej.

Grey, Zane. Betty Zane : córa rewolucji amerykańskiej. Ruda Śląska : Jamakasz, copyright 2017. ISBN 978-83-65753-18-2 (cz. 1) . –ISBN 978-83-65753-17-5 (całość) .
„Betty Zane” to debiut literacki Zane’a Greya, niezwykle popularnego amerykańskiego pisarza, autora dziesiątek powieści o Dzikim Zachodzie. Książka, zainspirowana życiem prababki Greya, opowiada o początkach osadnictwa w Wirginii Zachodniej, o burzliwych czasach mężnych pionierów i walecznych Indian. Miejscem akcji jest Fort Henry, niewielki drewniany fort wzniesiony w 1774 roku. To tu osiem lat później doszło do jednej z ostatnich bitew rewolucji amerykańskiej. To tu kilkudziesięcioosobowa załoga – ramię w ramię mężczyźni, kobiety i dzieci – broniła się przed przeważającymi połączonymi siłami Indian i Brytyjczyków. Grey w mistrzowski sposób przedstawia wydarzenia, które doprowadziły do ataku na Fort Henry, sięga po fakty historycznie i na ich kanwie snuje opowieść o Betty Zane, młodej, ślicznej i odważnej dziewczynie, która zasłynęła jako jedna z bohaterek oblężenia.

Grey, Zane. Duch pogranicza : powieść o wczesnych osadnikach w dolinie Ohio. Ruda Śląska : Jamakasz, copyright 2018. ISBN 978-83-65753-31-1 (cz. 2) . – ISBN 978-83-65753-17-5 (całość).
„Duch pogranicza” to druga po „Betty Zane” powieść Zane’a Greya o początkach osadnictwa w Wirginii Zachodniej. Autor przedstawia historię dwóch braci, którzy dokonują w życiu zupełnie różnych wyborów, ale tak samo kochają i szukają swej drogi, wygrywają i ponoszą klęski. Nie unika wątków romansowych – „Duch pogranicza” to również opowieść romantyczna, miłosna, wzruszająca, ale też opowieść smutna, bo nie każda miłość znajduje tu swój happy end i czasem zło bierze górę nad dobrem i niewinnością. Delikatność i szlachetność z jednej strony, brutalność i okrucieństwo z drugiej, a pomiędzy cała feeria postaw: od poświęcenia i wybaczenia, przez odwagę i brawurę, po zemstę i zdradę.

Kafka, Franz. Metamorphosis = Przemiana : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Ze Słownikiem, 2017. ISBN 978-83-65646-29-3.
Gregor Samsa budzi się pewnego poranka i stwierdza, że zamienił się w olbrzymiego robaka. Poczucie bezsilności i wyobcowania jednostki, brak emocjonalnych więzi międzyludzkich, potrzeba obrony przed tym, co zastajemy i w jakich ramach zostajemy uwięzieni - tym wszystkim jest „Przemiana” i jej ponadczasowość. Lektura dla tych, dla których książka jest odbiciem świata, ale widzianym w pękniętym lustrze.

Karski, Jan ; Wierzyński, Maciej. Emisariusz własnymi słowami. Wyd. 3. Warszawa : Dom Wydawniczy PWN : Muzeum Historii Polski ; Ruda Śląska : Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji, 2016. ISBN 978-83-7705-9957-9.
Niezwykle szczere rozmowy znanego dziennikarza Macieja Wierzyńskiego z legendarnym kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, Janem Karskim, w latach 1995-97 emitowane w Głosie Ameryki.
Karski, nazywanym „świadkiem Holokaustu”, opowiada w nich Maciejowi Wierzyńskiemu o najważniejszych wydarzeniach, w których uczestniczył podczas wojny, dzieli się bardzo osobistymi refleksjami i ocenami, często o niezwykłym wprost stopniu otwartości, nie pomijając tematów trudnych czy kontrowersyjnych. Poznajemy historię, widzianą jego oczami.

Kotoro, Bianca-Beata. Ważne sprawy przedszkolaka. [Ruda Śląska : "Advert Studio", Marcin Wilk, 2017]. ISBN 978-83-64804-75-5.
Autorskie materiały opracowane na potrzeby szkolenia prowadzonego przez autorkę, ściśle związane z zagadnieniami poruszanymi podczas realizacji projektu. Porady i wskazówki związane z nadużyciami fizycznymi i psychicznymi. Porady jak rozmawiać o chorobie czy śmierci i odchodzeniu bliskich osób w otoczeniu – na co zwrócić uwagę i jakich metafor nie używać, aby nie pogłębiać smutku czy doprowadzać do stanów depresyjnych. Jakie są sygnały, gdy dziecko jest ofiarą nadużyć ze strony dorosłego i co dalej robić, jak reagować i gdzie szukać pomocy. Alkohol przy dziecku – tzw. dobre wzorce! Najważniejsze założenia to wypracowanie dialogu: dziecko-rodzic, rodzic-nauczyciel.

Mazurek, Jerzy. Okno z niebieskimi żaluzjami : podróżnik . Ruda Śląska ; [Chorzów] : Wojciech Prandzioch - Imagination Corner, copyright 2017. ISBN 978-83-947256-1-7.
„Okno z niebieskimi żaluzjami” Jerzego Mazurka jest zapisem rozmowy pomiędzy śmiertelnie chorym pacjentem szpitala i tajemniczą postacią, która oferuje mu szansę na podróże w czasie, w zamian za możliwość poznania uczuć.

Montgomery, Lucy Maud. Anne of Green Gables = Ania z Zielonego Wzgórza : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Ze Słownikiem, 2017. ISBN 978-83-65646-25-5.
Inteligentna, ale też uparta i impulsywna Ania nieustannie popada w kłopoty, a przefarbowanie znienawidzonych rudych włosów na kolor jeszcze mniej lubiany… to tylko jedna z mniej awanturniczych przygód. Czy mimo ciągłego zwracania na siebie uwagi, tak bardzo niepasującego do dziewiętnastowiecznego systemu wychowania, jej dobre i szczere serce zjedna sobie miłość mieszkańców miasteczka.

Podgórscy, Barbara i Adam. Drobiazgi dedykowane. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew OPP : nakład autorów, 2017. ISBN 978-83-945886-3-2 .
Zbiór wierszy, dedykacji i życzeń okolicznościowych przez lata kierowanych do Adama Podgórskiego, wydanych w formie antologii.

50. Rudzka Jesień : pokonkursowa wystawa plastyki nieprofesjonalnej, [listopad - grudzień 2017, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska : Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, 2017. ISBN 978-83-62702-00-8.
Album, który pokazuje prace artystów amatorów prezentowane na wystawie „Rudzka Jesień”, w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka.

Pokolenia na rynku pracy : badania Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska : Powiatowy Urząd Pracy, 2017. ISBN 978-83-926738-5-9.
Publikacja będąca wynikiem badań prowadzonych przez PUP w Rudzie Śląskiej nad zarządzaniem zmianą na lokalnym rynku pracy oraz zarządzaniem pokoleniami w organizacji.

Stoker, Bram. Dracula = Drakula : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Ze Słownikiem,2017. ISBN 978-83-65646-41-5.
W języku angielskim. Opowieść o najbardziej znanym wampirze wszech czasów. Aż do dziś zachwyca czytelników grozą i demonizmem. Jonathan Harker - młody prawnik, wyrusza w podróż do Transylwanii, aby spotkać się z hrabią Drakulą, który zamierza przeprowadzić się do Anglii. Wkrótce okazuje się, że hrabia ma swoją ciemną stronę. A jego plany znaczenie wykraczają poza zmianę miejsca zamieszkania.

Trzaska, Jowita. Bosko nieidealna : kreuj lepsze jutro. Ruda Śląska : [Amazing Group Jowita Trzaska], 2017. ISBN 978-83-946423-0-3.
Od autorki „O książce Czyli moje publiczne obnażenie. Tak, obnażam się przed Tobą. Zdzieram z siebie wstydliwe i upokarzające wydarzenia mojego jestestwa. Pokazuję potknięcia i błędy, które popełniłam. Dzielę się z Tobą moją nieidealnością. Poznasz kilka moich lekcji życiowych i przeczytasz o zdarzeniach, które na tyle mocno wbiły się w moją głowę, że przez pewien czas przejęły kontrolę nad moim życiem. Musiałam przeżyć blisko czterdzieści lat, aby w końcu odnaleźć i pokochać siebie. Aby przestać bać się samotności. Wiesz, co oznacza czterdzieści lat? Połowę życia! Blisko pół wieku! Nie chcę, abyś czekała tak długo. Chcę, abyś wyciskała życie jak cytrynę i była świadoma siebie już teraz! Książkę skonstruowałam tak, abyś mogła wybrać, czy chcesz poznać wyłącznie historię moich życiowych zmagań (pierwsza część), czy również skorzystać ze wskazówek, które pomogą Ci uporać się z własnymi problemami i zyskać dodatkowe lata świadomego życia (druga część – inspiracje dotyczące tego, jak przejść od samotności do spełnionego życia)”.

Verne, Jules. Anglicy na biegunie północnym. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-64701-79-5 (cz. 1). – ISBN 978-83-64701-78-8 (całość).
Przygód kapitana Hatterasa t. 1. Rok 1860. Kapitan John Hatteras znajduje się pod presją jednego urojenia: dotrzeć do bieguna północnego, by tam zatknąć brytyjską flagę. Ten człowiek twardy i dumny zorganizował już dwie wyprawy, które zakończyły się tragicznie. Dlatego też, gdy zamawia w stoczni nowy statek i rekrutuje przyszłą załogę, nie ujawnia swego nazwiska, lecz występuję pod innym. Bryg „Forward”, specjalnie skonstruowany do nawigacji po morzach polarnych, jest szybko budowany i wkrótce zostaje zwodowany. Opuszcza Liverpool i zaczyna kierować się ku północy. Doktor Clawbonny, lekarz okrętowy, jest uczonym ciekawym świata i nieustannie w każdej sytuacji wzbudza w sobie i towarzyszach radość i optymizm. Gdy Hatteras, zwerbowany jak prosty majtek, odsłania nagle swą prawdziwą tożsamość, natychmiast zdobywa jego zaufanie. Natomiast inni członkowie załogi źle znoszą żelazny rygor narzucony przez nowego dowódcę i po cichu przygotowują się do wzniecenia buntu. Zablokowany przez lody, bryg się zostaje unieruchomiony, a trzeba przeżyć bardzo srogą zimę polarną. Wkrótce zaczyna także brakować opału.

Verne, Jules. Bez góry i dołu. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-47-2.
To ostatnia część trylogii, która rozpoczęła się powieścią „Z Ziemi na księżyc” i kontynuowana była w utworze „Wokół Księżyca”. Faktycznie, dwadzieścia lat później odnajdujemy w niej trzech bohaterów tych powieści: prezesa Barbicane’a, sekretarza J. T. Mastona i kapitana Nicholla. Posiadając nieobliczalną wyobraźnię, ci niepoprawni artylerzyści tym razem zajęli się jeszcze bardziej imponującym projektem niż podróż do naszego satelity, a mianowicie zmianą nachylenia osi obrotowej kuli ziemskiej, co spowoduje inny kąt padania promieni słonecznych. Nasza stara planeta będzie wówczas posiadać umiarkowany klimat pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, a bezpośrednią konsekwencją będzie stopienie się lodowców na biegunie północnym.

Verne, Jules. Dzieci kapitana Granta : podróż dookoła świata. Cz. 1, Ameryka Południowa. Wydanie 1. (w tej kolekcji). Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-49-6 (t. 6) . - ISBN 978-83-65753-43-4 (kolekcja).
Wiadomo, że w żołądku rekina mogą czasem znajdować się niezwykłe przedmioty. W żołądku rekina złowionego przez marynarzy lorda Glenarvana, 26 lipiec 1864 roku, znajdowała się butelka zawierająca trzy, prawie nieczytelne wiadomości, zredagowane w trzech językach. Zostały napisane przez kapitana Granta, śmiałego żeglarza uznanego za zaginionego w czasie, kiedy próbował stworzyć osadę w Oceanii. Ponieważ brytyjskie władze odmówiły zorganizowania wyprawy ratunkowej, szlachetny Szkot zdecydował się wyruszyć na poszukiwania swego rodaka. Wsiadł na pokład „Duncana”, swego jachtu, razem z małżonką i z kuzynem, majorem Mac Nabbsem. Dołączyli do nich Robert i Mary, dzieci kapitana, jak również francuski geograf Paganel, ciągle roztargniony, który pomylił statki. Wiadomość z butelki pozwoliła Grantowi uzyskać precyzyjną informację: szerokość geograficzna, na której doszło do rozbicia statku, wynosiła 37° 11’.

Verne, Jules. Dzieci kapitana Granta : podróż dookoła świata. Cz. 2, Australia. Wydanie 1. (w tej kolekcji). Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-50-2 (t. 7) . - ISBN 978-83-65753-43-4 (kolekcja).
Następnie przyszła kolej na Australię. Podczas pokonywania pustyni banda zbiegłych złoczyńców stara się pokrzyżować plany lorda Glenarvana. Dowodzeni przez Ayrtona, byłego bosmana na statku kapitana Granta, chcą owładnąć jachtem i wydaje się, że im się to udało, skoro ten nagle zniknął.

Verne, Jules. Dzieci kapitana Granta : podróż dookoła świata. Cz. 3, Ocean Spokojny. Wydanie 1. (w tej kolekcji). Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-51-9 (t. 8) . - ISBN 978-83-65753-43-4 (kolekcja).
W końcu mała gromadka, wbrew swej woli ląduje w Nowej Zelandii po osiądnięciu na mieliźnie wynajętego statku, na którym płynęli. Wówczas zbuntowani Maorysi chwytają podróżników i skazują ich na śmierć. Naszym bohaterom udaje się uciec dzięki sprowokowanej erupcji wulkanicznej i odnajdują "Duncana" ciągle będącego w rękach jego wiernej załogi. Rzeczywiście, machinacje Ayrtona zakończyły się fiaskiem. Wielkoduszny Glenarvan zgadza się, by pozostawić łotra na bezludnej wyspie, unikając w ten sposób powieszenia go. Otóż przez nadzwyczajny przypadek skazaniec znajdzie się na wybranej w tym celu wyspie Tabor, którą jest właśnie tą, na której znalazł się kapitan Grant po rozbiciu swego statku.

Verne, Jules. Journey to the Center of the Earth = Podróż do wnętrza Ziemi : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Ze Słownikiem , 2017. ISBN 978-83-65646-28-6.
W języku angielskim. XIX wiek był czasem fascynacji nauką oraz jej niezwykle szybkiego rozwoju. Odbicie tego faktu szybko pojawiło się w literaturze, teatrze, a nawet sztuce. Jednym z ludzi kultury, najbardziej zainteresowanych nowymi zjawiskami, był Juliusz Verne. Choć jeszcze niemożliwe były ekspedycje kosmiczne, wliczał się w poczet pisarzy kreujących światy wykraczające poza naukowe normy. Zabierał czytelników w wyprawy podmorskie, lotnicze oraz w najdalsze rejony świata. Dzięki pasjom oraz wyobraźni, w 1864 roku stworzył jedną ze swych najbardziej fantastycznych wizji. Swojego bohatera, niemieckiego profesora, jego bratanka oraz intrygującego przewodnika Hansa, wysłał w naukową, ale i niebezpieczną podróż przez kolejne warstwy, a zarazem wewnętrzne światy, Ziemi.

Verne, Jules. Pięć tygodni w balonie : podróż odkrywcza trzech Anglików po Afryce. Wydanie 1. (w tej kolekcji). Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-48-9 (t. 5) . - ISBN 978-83-65753-43-4 (kolekcja).
Doktor Fergusson zamierza przelecieć balonem nad częścią Afryki, by odkryć jeszcze wówczas źle zlokalizowane źródła Nilu. Sam skonstruował „Victorię”, aerostat o podwójnej powłoce, zaopatrzony w system ogrzewania i schładzania gazu, co daje mu wielką swobodę i elastyczność manewrów. Towarzyszy mu jego służący, Joe, jak również Dick Kennedy, stary przyjaciel. Wyprawa rusza z Zanzibaru w kwietniu 1862 roku.

Verne, Juliusz. Piękny żółty Dunaj. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-13-7.
Ilia Krusch, emerytowany pilot dunajskich statków, wygrywa doroczny konkurs Towarzystwa Dunajskiej Wędki, skupiającego wędkarzy z wszystkich krajów położonych nad Dunajem. Potem wybiera się łódką na wędkarską wyprawę od źródeł Dunaju do jego ujścia. Tymczasem w Wiedniu powstaje Międzynarodowa Komisja, mająca opracować plan rozbicia świetnie zorganizowanej siatki przemytników działającej na wodach Dunaju, której szefem jest niejaki Latzko. Komisja powołuje szefa policji w Peszcie Karla Dragocha na szefa działań policji i celników wszystkich zainteresowanych krajów. Krusch kontynuuje spływ Dunajem. Podczas jego postoju w Ulm nieznajomy, pan Jaeger, prosi wędkarza, by zabrał go z sobą w dalszy rejs. W zamian oferuje pięćset florenów za ryby złowione po drodze przez Kruscha. Wędkarz przystaje na tę propozycję. Płynąc razem, obaj starają się unikać ludzi. Skromnego wędkarza męczy zainteresowanie jego osobą. Jako człowiek dyskretny nie wnika w powody, dla których stroni od ludzi jego towarzysz. Jaeger zupełnie nie jest zainteresowany wędkowaniem, ciekawi go natomiast wszystko, co dotyczy dunajskiej żeglugi, i chętnie słucha uwag na ten temat dawnego dunajskiego pilota.

Verne, Jules. Podróż do wnętrza Ziemi. Wydanie 1. (w tej kolekcji). Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-44-1 (t. 1) . - ISBN 978-83-65753-43-4 (kolekcja).
W Hamburgu, w 1863 roku, wybitny mineralog, profesor Lidenbrock, odkrywa kryptograficzny rękopis ukryty w starej islandzkiej księdze. Nie bez kłopotu, i z pomocą z swego siostrzeńca, Axela, udaje się mu go odszyfrować: Czarodziejska księga, napisana przez Saknussemma, alchemika z XVI wieku, wskazuje drogę, którą należy podążać, by dojść do wnętrza Ziemi. Pomimo sprzeciwów spokojnego Axela, wyrwanego z jego sielskiego życia i od jego narzeczonej, profesor natychmiast decyduje się ruszyć w ślady śmiałego podróżnika, który spróbował tej przygody trzysta lat wcześniej.

Verne, Jules. Podróż do wnętrza Ziemi. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-44-1.
Opis jak powyżej.

Verne, Jules. Przygody trzech Rosjan i trzech Anglików w Afryce Południowej. Ruda Śląska : Jamakasz 2017. ISBN 978-83-64701-75-7.
W styczniu 1854 roku na brzegach rzeki Pomarańczowej spotyka się sześciu wybitnych astronomów. Została im powierzona misja zmierzenia łuku południka ziemskiego, dokonanie operacji niezbędnej dla zaadoptowania systemu metrycznego w Wielkiej Brytanii i Rosji. W tej trudnej wyprawie towarzyszy im eskorta złożona z tubylców, będąca pod rozkazami przewodnika, Buszmena Mokuma. Jest to istotne, gdyż precyzyjne pomiary triangulacyjne muszą być ciągle prowadzone bez względu na przeszkody terenowe i niebezpieczeństwa czyhające na równinach Afryki. A tych ostatnich wcale nie brakuje: agresywne lwy, niedostatek wody podczas pokonywania pustyni Kalahari, chmara pustoszącej wszystko szarańczy, ucieczka tragarzy… Niechęć, jak istnieje między angielskim pułkownikiem Everestem, a jego kolegą po fachu, Rosjaninem Mathieu Struksem, wcale nie przyczynia się do ułatwienia prac obu ekip. Wkrótce obie rozdzielają się i stają się wrogami, z powodu nieprzyjacielskich działań narodów, do których należą: wybuchła Wojna Krymska.

Verne, Jules. Pustynia lodowa. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-64701-80-1 cz. 2. – ISBN 978-83-64701-78-8 całość.
T. 2 przygód kapitana Hatterasa.

Verne, Jules. Sekret Wilhelma Storitza. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-64701-73-3.
Koniec XIX wieku: inżynier Henri Vidal opuszcza Paryż, by udać się do miejscowości Ragz, położonej na kresach Węgier. Cieszy się na myśl, że będzie obecny przy małżeństwie swego brata młodszego Marca z Myrą Roderich, córką węgierskiego lekarza. Podczas podróży po Dunaju, Henri słyszy tajemniczy głos wymawiający groźby przeciw narzeczonym, i wierzy, że stał się ofiarą halucynacji słuchowej. W Ragz jest bardzo przyjaźnie przyjmowany przez rodzinę Roderichów. Szczególnie sympatyzuje z kapitanem Haralanem, bratem Myry. Doktor Roderich powiadamia go, że niejaki Wilhelm Storitz, syn sławnego niemieckiego alchemika, także oświadczył się dziewczynie i dodaje, że ubiegający się o rękę córki nie krył swego niezadowolenia. Podczas bankietu zaręczynowego wydanego przez rodzinę Roderichów dochodzi do nadprzyrodzonego wypadku: w czasie, gdy rozbrzmiewa nienawistny śpiew, niewidzialna istota rozdziera kontrakt ślubny i kradnie koronę zaręczonej panny.

Verne, Jules. Tarapaty Chińczyka w Chinach. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-64701-97-9.
Bogaty Kin-Fo jest człowiekiem rozczarowanym, który nudzi się i prowadzi próżniacze życie pomimo pełnych mądrości rad jego wiernego przyjaciela, filozofa Wanga. Na krótko przed jego małżeństwem z Lé-ou, młodą wdową z Pekinu, nasz bohater konstatuje, że został kompletnie zrujnowany z powodu upadłości banku, w którym trzymał wszystkie aktywa. Zniechęcony, zrywa zaręczyny i poleca Wangowi, by w ciągu pięćdziesięciu pięciu dni go zabił. Poza tym podpisuje bardzo poważną umowę ubezpieczeniową na korzyść jego przyjaciela i jego byłej narzeczonej. Podczas gdy codziennie czeka na fatalny cios, nieoczekiwanie dowiaduje się, że obwieszczenie o upadłości banku było jedynie fałszywą wiadomością; pozostaje więc równie bogaty, jak wcześniej. Nabierając znowu chęci do życia, szuka Wanga, by zwolnić go z fatalnej obietnicy, ale filozof zniknął.

Verne, Jules. W Magellanii. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-15-1.
W Magellanii, skupisku wysp i wysepek położonych pomiędzy Atlantykiem a Pacyfikiem, na południowym krańcu Ameryki Południowej osiedlił się kilka lat wcześniej biały mężczyzna, którego przeszłości ani narodowości nikt nie zna. Z przekonań jest anarchistą nieuznającym żadnej władzy ani organizacji społecznej. Żyje na wysepce Neuve wraz ze swymi przyjaciółmi Karrolym i Halgiem. Są to miejscowi, ojciec i syn, którzy żyją z pilotowania statków przez magellańskie cieśniny. Zamieszkujący Magellanię Indianie, których tajemniczy biały leczy, służąc im pomocą i radą, nazywają go Kaw-Djer – dobroczyńca.

Verne, Jules. Wokół Księżyca. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-46-5.
Dalszy ciąg powieści „Z Ziemi na Księżyc”. Po przerażającym uderzeniu podczas startu, trzej astronauci przekonują się, że są cali i zdrowi i lecą w kierunku „jasnowłosej Febe”. Natychmiast organizują sobie życie w malutkim pomieszczeniu, które zajmują z dwoma psami i siedmioma domowymi ptakami.

Verne, Jules. Wokół Księżyca. Wydanie 1. (w tej kolekcji). Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-46-5 (t. 3) . - ISBN 978-83-65753-43-4 (kolekcja) .
Opis jak powyżej.

Verne, Jules. Z Ziemi na Księżyc : zwykła podróż w 97 godzin i 20 minut. Ruda Śląska : Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-45-8.
Na koniec wojny secesyjnej, Gun Club (Klub Artylerzystów) posiada w swoich szeregach najlepszych artylerzystów Stanów Zjednoczonych. Jednak z powodu zakończenia działań wojennych nie mają nic do roboty. Barbicane i Maston, czyli prezes i sekretarz klubu, zamierzają ożywić swoich kolegów, składając im propozycję wysłania kuli armatniej na Księżyc.

Verne, Jules. Z Ziemi na Księżyc : zwykła podróż w 97 godzin i 20 minut. Wydanie 1. (w tej kolekcji). Ruda Śląska : Wydawnictwo Jamakasz, 2017. ISBN 978-83-65753-45-8 (t. 2) . - ISBN 978-83-65753-43-4 (kolekcja).
Opis jak powyżej.

Wawrzynek, Rafał. Rolnik w sutannie : Ks. Franciszek Buschmann (1876-1954) proboszcz w Bielszowicach. Ruda Śląska : Rafał Wawrzynek, 2017. ISBN 978-83-943559-1-3.
Ze wstępu : Ks. Buschmann był znakomitym gospodarzem i budowniczym. Miał też […] ambicje polityczne. W czasach powstań śląskich i plebiscytu a następnie II Rzeczypospolitej doprowadziło to do kolizji z niechętnie patrzącymi na działalność niemieckiego duchownego polskimi aktywistami. Taką genezę miał dramat ks. Franciszka rozpoczęty w 1929 roku pozbawieniem go bielszowickiego probostwa, przeprowadzką do Niemiec, wreszcie wysiedleniem z Polski w 1947 roku […]. Ks. Franciszek Buschmann trafnie określony przez ks. J. Góreckiego mianem „rolnika w sutannie”, powinien przede wszystkim zostać przywrócony pamięci bielszowiczan.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2017
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2017, nr 1-302 . Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik. ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Wydawany jest w Rudzie Śląskiej a redaktorem odpowiedzialnym jest Marlena Polok-Kin.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2017, nr 1-52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek-Niewęgłowska. Ruda Śląska 2017, nr 1 –51 . ISSN 1232-0560.
Bezpłatny samorządowy periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2016
Wydawnictwa zwarte

Andersen, Hans Christian. The snow queen = Królowa Śniegu : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-22-4.
W jęz. Ang. Opowieść ta opisuje losy dwójki dzieci – Gerdy i Kaja. Pewnego wiosennego dnia do oka chłopca dostaje się odłamek roztrzaskanego w przestworzach diabelskiego zwierciadła. Okruch ten zmienia go w dziecko krnąbrne, złośliwe i okrutne. Wbrew ostrzeżeniom babci, przywiązuje sanki do powozu Królowej Śniegu i odjeżdża w nieznane. Opuszczona i smutna Gerda wszczyna poszukiwania, wyruszając w niezwykłą podróż i narażając się na wiele niebezpieczeństw, aby uwolnić przyjaciela.

Barrie, James Matthew. Peter Pan = Piotruś Pan : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-03-3.
W jęz. Ang .Piotruś Pan to doskonale napisana, jedna z najsłynniejszych bajek świata autorstwa Jamesa Matthew Barriego. Głównym bohaterem książki jest tytułowy Piotruś Pan – chłopiec który nie chce dorosnąć. Pewnego dnia w domu Państwa Darlingów pojawia się nasz główny bohater i namawia Wendy i jej braci do wzięcia udziału fantastycznej przygodzie na wyspie Nibylandia. W swoich przygodach będą musieli jednak zmierzyć się z przebiegłym Kapitanem Hakiem.

Burnett, Frances Hodgson. The secret garden = Tajemniczy ogród : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-08-8.
W jęz. Ang. Książka zaliczana jest do literatury dziecięcej i uważana jest za najlepszą powieść tej autorki. Historia opowiada losy Mary Lennox, dziewczynki urodzonej w Indiach, która wychowywana była przez hinduską nianię. Mary jest dziewczynką samolubną i niegrzeczną, która po śmierci rodziców przeprowadza się do Anglii do swojego wujka. Mary czuje się w domu wuja opuszczona i osamotniona, ale zmienia się to w chwili gdy kolorowy ptaszek pokazuje jej wejście do tajemniczego ogrodu, który staje się jej drugim domem.

Baum, L. Frank. The wonderful wizard of Oz = Czarnoksiężnik z krainy Oz : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-06-4.
W jęz. Ang. Czarnoksiężnik z Krainy Oz to powieść, która jako pierwsza została zaliczona do kategorii fantasy. Główną bohaterką książki jest 12-letnia Dorotka. Dziewczynka jest sierotą mieszkającą na farmie w Kansas wraz z ciotką, wujem i swoim najbliższym przyjacielem – pieskiem Toto. Dorotka za sprawą potężnego tornada, który porywa ją, jej dom i psa trafia do magicznej krainy Oz.

Carroll, Lewis. The Alice's adventures in Wonderland = Alicja w Krainie Czarów : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-00-2.
W jęz. Ang. Bohaterki powieści Caroll Lewis chyba nikomu nie trzeb przedstawiać. Powieść Alicja w Krainie Czarów jest jedną z najpoczytniejszych książek dla dzieci na świecie. Została przetłumaczona na ponad 25 języków i nieraz zekranizowana. Książkę opisująca magiczną podróż do fantastycznej krainy polubią nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Dickens, Charles. The Christmas carol = Opowieść wigilijna : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-20-0.
W jęz. Ang. Głównym bohaterem książki jest zgorzkniały, znany ze swego skąpstwa, Ebenezer Scrooge, który - od lat nie czerpiąc radości ze Świąt Bożego Narodzenia - i tym razem zamierza spędzić je samotnie. Plany próbuje mu pokrzyżować duch jego zmarłego wspólnika, Jakuba Marleya, zjawiając się w wigilijny wieczór i zapowiadając przybycie trzech zjaw – Duchów: Dawnych, Obecnych oraz Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Ukazane przez duchy wizje są niepokojące, ale czy wystarczą, aby zmienić zachowanie i nastawienie Scrooge’a? Piękna opowieść o magii i potędze Świąt Bożego Narodzenia.

Doyle, Arthur Conan. The adventures of Sherlock Holmes = Przygody Sherlocka Holmesa : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-09-5.
W jęz. Ang. Na powieść tą składa się zbiór 12 opowiadań, w których detektyw, Sherlock Holmes, rozwiązuje wielowątkowe sprawy kryminalne. Jego główną cechą, wykorzystywaną przy rozwiązywaniu wszystkich spraw jest umiejętność wykorzystywania metody dedukcji. Nasz bohater doskonale orientuje się we wszelkich aspektach psychologii, prawa, chemii. Doskonale zna policyjną kronikę kryminalną jak również jest znawcą literatury. Jego nieodłącznym atrybutem jest fajka. Dzięki nieprzeciętnej sprawności fizycznej wychodzi cało ze wszystkich opresji, zaś w codziennej pracy towarzyszy mu jego wierny przyjaciel i kronikarz, lekarz, dr Watson.

Doyle, Arthur Conan. The horror of the heights = Groza na wysokości : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-21-7.
W jęz. Ang. To krótkie opowiadanie Arthura Conana Doyle’a, wchodzące w skład - wydanego w 1913 roku - zbioru „Tales of Terror and Mystery”. Akcja rozpoczyna się od znalezienia zakrwawionego, niekompletnego notesu. Należał on do lotnika, który zginął w nieznanych okolicznościach podczas próby pobicia rekordu wysokości w lataniu. Nie jest to jedyna zagadkowa śmierć w otoczeniu pewnego słynnego aeronauty… Postanawia on rozwikłać tajemnicę. Narażając życie, wznosi się ponad 40.000 stóp nad ziemię swoim jednopłatowcem i odkrywa przerażający, powietrzny świat. Aby ostrzec przyszłych śmiałków, zapisuje swoje obserwacje w dzienniku. Czy wyjdzie cało z opresji? Czy uda mu się uzyskać dowód na istnienie złowrogich, przerażających stworzeń?

Doyle, Arthur Conan. The memoirs of Sherlock Holmes = Wspomnienia Sherlocka Holmesa : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. NUMER ZNORM.: ISBN 978-83-65646-19-4.
W jęz. Ang. Zawiera pełną wersję zbioru opowiadań „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”. Dzięki niej zapoznasz się z jedenastoma ciekawymi i zaskakującymi historiami widzianymi oczami Johna Watsona, przyjaciela i wiernego druha głównego bohatera. Watson, podobnie jak autor opowiadań, był uczestnikami II wojny brytyjsko-afgańskiej. Z tego powodu wielu czytelników podejrzewa, iż postać stanowi alter ego autora. Książka polecana jest zarówno dla fanów Sherlocka Holmesa, jak i dla entuzjastów języka angielskiego. Dzięki obszernemu słownikowi towarzyszącemu opowiadaniom, czytanie stanie się przyjemne, a nauka nowego słownictwa, błyskawiczna.

Dzienis, Jolanta Maria. Z zaczarowanej polany. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, 2016. ISBN 978-83-942212-7-0.
Z wywiadu z autorką :” A co jest w nowym tomiku?
- Tak jak w tytule, to wiersze napisane na mojej zaczarowanej polanie.
A gdzie ona jest?
- Teraz bardziej jest w głowie, choć fizycznie to miejsce też jest. To taki las między Grajewem a Rajgrodem. Znalazłam ją, jak zbierałam grzyby. Kiedyś tam były małe sosenki i jałowce. Jest tam strumyk, a jak pójdzie się trochę wzdłuż niego, to znajdzie się miejsce po starej leśniczówce, ogródek i płot. W mojej opowieści to chatka z piernika, chruściany płot pleciony z gałązek, dzikie dalie, jaśminy, niezapominajki, no i poziomki.
O czym są te wiersze?
- O kwiatach, porach roku. Jest też rozdział o zwierzętach, ale też śląskie pogwarki. To ukłon w stronę wydawcy, który jest stamtąd. Opisuję też miejsca niezwykłe, które znikają z naszej przestrzeni. Są też moje rozliczenia z przeszłością.”

Grey, Zane. Arizoński Klan. Ruda Śląska : Jamakasz, cop. 2016. ISBN 978-83-64701-56-6.
Kowboj rewolwerowiec Mercer, zwany Dodge’em (kimś, kto potrafi się wywinąć), opuszcza równiny Kansas, by rozpocząć nowe życie w Arizonie. W Ryeson dowiaduje się, że Rock Lilley poszukuje pracowników i że planuje wydać swoją córkę Nan za Bucka Hathawaya, z którym łączą go niejasne interesy. Jadąc na ranczo Lilleyów, Dodge spotyka przypadkiem Nan. Natychmiast ulega jej urokowi. Nan potwierdza, że ciężko chory ojciec chce ją wydać za Hathawaya, u którego ma ogromne długi pod zastaw ziemi, jej dorośli bracia piją, a rodzina jest na skraju nędzy. Na miejscu Dodge orientuje się, że przyczyną choroby i długów Rocka Lilleya jest biały muł, samogon, który pędzi Hathaway. W procederze jego produkcji uczestniczą bracia Nan: Steve i Ben. Dodge szuka okazji do rozprawy z Hathawayem.

Ivoi, Paul d’. Bractwo Białego Lotosu. Ruda Śląska : Jamakasz, cop. 2016. ISBN 978-83-64701-59-7.
Druga część cyklu "Pięć Groszy Lavarède’a".
Sir Murlyton z córką Aurett i Armand Lavarède przypływają do San Francisko. W hotelu Murlyton zostaje okradziony. Nie ma nawet czym opłacić telegramu do swego bankiera, który przesłałby mu pieniądze na dalszą podróż. Wykorzystując ludzką naiwność i chciwość, Lavarède zdobywa kwotę potrzebną na telegram. Wystrychnięci na dudka przyjmują jego drobne szalbierstwo z humorem, prócz jednego, który chce zastrzelić Armanda. Ten jednak unieszkodliwia napastnika celnym strzałem w rękę trzymającą pistolet. Świadkiem tej sceny jest Bouvreuil, wciąż trwający w zamiarze zrobienia z Lavarède’a swojego zięcia. Od tej chwili śledzi Anglików i dziennikarza.

Ivoi, Paul d'. Miss Aurett. Ruda Śląska : Jamakasz , cop. 2016. ISBN 978-83-64701-60-3.
Trzecia część cyklu "Pięć Groszy Lavarède’a".
Aeronauci docierają do Tybetu. Miejscowi lamowie biorą Lavarède’a za Buddę, który zstąpił z nieba, czynią go obiektem kultu, ale i swoim więźniem. Podróżnikom udaje się naprawić powłokę balonu i uciec. Towarzyszy im Rachmed z ludu Tekke, kiedyś przewodnik francuskiego odkrywcy Bonvalota, który postanowił pomóc rodakowi badacza w ucieczce. Z powodu pożaru balonu podróżnicy muszą lądować wśród lodowej pustyni. Gdy zasypiają w napotkanej jaskini, Aurett zostaje porwana. Rano jej towarzysze ruszają na poszukiwania. Trafiają do Beharsandu, gdzie przebywa Aurett, porwana przez miejscowego bogacza. W mieście trwa doroczne święto, podczas którego władzę przejmują na jeden dzień kobiety. Dzięki pomocy kobiet poszukiwacze uwalniają brankę. Po ucieczce z Beharsandu wiele tygodni błąkają się po pustkowiach.

Ivoi , Paul d’. Pięć groszy Lavarede'a. Ruda Śląska : Jamakasz , cop. 2016. ISBN 978-83-64701-58-0 .
Pierwsza część cyklu "Pięć Groszy Lavarède’a".
Bogaty kamienicznik Bouvreuil wykupił długi młodego dziennikarza Armanda Lavarède’a, by zmusić go do ożenku ze swoją córką. Tymczasem notariusz informuje Lavarède’a, że odziedziczy on ogromny spadek po krewnym mieszkającym w Anglii, jeśli w rok okrąży świat z pięcioma sou w kieszeni. Spełnienia tej klauzuli ma pilnować Murlyton, angielski sąsiad zmarłego, którego Armand poznał w drodze do notariusza, ratując jego córkę Aurett przed wpadnięciem pod rozpędzony pojazd. W razie niewypełnienia warunku testatora spadek przypadnie Murlytonowi.

Karski, Jan ; Wierzyński, Maciej. Emisariusz własnymi słowami. Wyd. 3. Warszawa : Dom Wydawniczy PWN : Muzeum Historii Polski ; Ruda Śląska : Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji, 2016. ISBN 978-83-7705-9957-9.
Niezwykle szczere rozmowy znanego dziennikarza Macieja Wierzyńskiego z legendarnym kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, Janem Karskim, w latach 1995-97 emitowane w Głosie Ameryki.
Karski, nazywanym „świadkiem Holokaustu”, opowiada w nich Maciejowi Wierzyńskiemu o najważniejszych wydarzeniach, w których uczestniczył podczas wojny, dzieli się bardzo osobistymi refleksjami i ocenami, często o niezwykłym wprost stopniu otwartości, nie pomijając tematów trudnych czy kontrowersyjnych. Poznajemy historię, widzianą jego oczami.

Kipling, Rudyard. The jungle book = Księga dżungli : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-07-1.
W jęz. Ang. Zbiór opowiadań angielskiego pisarza Rudyarda Kiplinga wydany w latach 1893-1894. Akcja opowiadań umiejscowiona jest na terenie Indii, zawiera wiele informacji nt. kraju, jak i jego folkloru. Książka zawiera informacje z pierwszej ręki ponieważ jej autor urodził się w Indiach dzięki czemu zdobył niezbędną wiedzę do napisania książki. Trzy pierwsze rozdziały książki opowiadają o losach Mowgliego chłopca, który został wychowany przez wilki.

Lofting, Hugh. The story of Doctor Dolittle = Doktor Dolittle i jego zwierzęta : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-05-7.
W jęz. Ang. To najczęściej czytana po angielsku książka w Polsce. Jest też lekturą obowiązkową przy przygotowywaniu się do wielu egzaminów językowych. Głównym bohaterem książki jest tytułowy Doktor Dolittle. Lekarz którego miłość do zwierząt zmienia z szanowanego lekarza w weterynarza. Weterynarz, który jak nikt inny rozumie zwierzęta i jak nikt inny potrafi się nimi odpowiednio zaopiekować. Pewnego dnia doktor otrzymuje informację z Afryki, że małpy potrzebują pomocy…

Lytton, Edward Bulwer. The house and the brain = Dom i umysł : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-23-1.
W jęz. Ang. Historia skupia się na opuszczonym domu, w którym - według słów jego właściciela - nikt nie może zamieszkać, ponieważ jest nawiedzony przez duchy. Pewnego dnia wyzwanie podejmuje młody mężczyzna, który postanawia - w logiczny sposób - wyjaśnić krążące legendy. Jest ciemna noc, spokój zakłócają tajemnicze dźwięki, w domu unosi się atmosfera grozy… Domem zaczynają rządzić demoniczne siły… Czy główny bohater podoła zadaniu, którego się podjął? Czy dom rzeczywiście jest nawiedzony, czy jest to tylko skuteczna manipulacja?

Sacher-Masoch, Leopold von. Venus in furs = Wenus w futrze : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-15-6.
W jęz. Ang. Powieść częściowo oparta jest na motywach autobiograficznych. Główny bohater namawia zakochaną w nim kobietę – Wandę do eksperymentów w sypialni. Zdradza jej swoje najskrytsze pragnienia – marzy o kobiecie, która będzie dla niego okrutna, będzie go bić i traktować jak niewolnika. Po początkowym wahaniu kobieta zgadza się i zaczyna czerpać z tego przyjemność.

Muzyczyszyn, Janusz. Dziewczyny, kobiety, czas. Warszawa : Warszawska Grupa Wydawnicza ; Ruda Śląska : Miejska Biblioteka Publiczna, 2016. ISBN 978-83-945567-7-8 . - ISBN 978-83-928622-3-9.
Debiutancki tomik lirycznej poezji dedykowany kobietom, które kiedykolwiek fascynowały autora.

Podgórscy, Barbara i Adam (oprac.) . Godulowe bajdy : legendy o Karolu Goduli. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew : Miejska Biblioteka Publiczna, 2016. ISBN 978-83-942212-5-6. ISBN 978-83-928622-6-0.
Mimo upływu 235 lat od urodzin, a 168 lat od śmierci wielkiego rodzimego przemysłowca […] wciąż w postrzeganiu tej wyjątkowej postaci dominuje spojrzenie przez ogrom napisanych nieprawd, oczywistych bzdur, kłamstw i zmyśleń. Autorzy postanowili odszukać te publikacje, zgromadzić je w jednej książce, a także krótko skomentować, aby sprostować największe i najczęściej spotykane przekłamania czy wręcz urojenia.

Podgórscy, Barbara i Adam (oprac.). Kukania : kraina wiecznej szczęśliwości : antologia tekstów polskojęzycznych. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, 2016. ISBN 978-83-939616-8-9.
Opracowanie jest wyborem cytatów z polskojęzycznych tekstów literackich, autorów rodzimych i obcych, poświęconych Kukanii, utopijnej krainie obfitości jadła i dóbr wszelakich oraz nieustannego próżnowania, zwanej tez Krainą Pasibrzuchów, Krainą Pieczonych Gołąbków, Krajem Jęczmiennym czy Kreczelowem. Zilustrował ją przyjaciel Podgórskich, znakomity plastyk Marek W. Judycki..

Porter, Eleanor H. Pollyanna : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-04-0.
W jęz. Ang. Akcja książki rozgrywa się w Stanach Zjednoczony na przełomie XIX i XX wieku. Opowiada historię dziewczynki, która po śmierci ojca trafia do domu surowej i despotycznej ciotki Polly, która uważa za swój obowiązek opiekę nad siostrzenicą. Pollyanna jest miła i sympatyczna, pomimo tragedii znajduje radość nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Książka przedstawia różne perypetie głównej bohaterki i pokazuje jak dzięki pogodzie ducha i radości życia można w każdej sytuacji życiowej doszukiwać się jasnych stron.

Rose, Lily. Tęczowe łzy. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, 2016. ISBN 978-83-939616-7-2.
Debiutancki tomik wierszy młodej autorki (gimnazjalistki) pochodzącej z Rudy Śląskiej. Poezja ilustrowana rysunkami Marka W. Judyckiego.

Shelley, Mary Wollstonecraft. Frankenstein = Frankenstein : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-12-5.
W jęz. Ang. Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XVIII w. w Europie oraz na Oceanie Arktycznym. Statek angielskiego żeglarza Roberta Waltona został uwięziony pośród arktycznych lodów. Pewnego dnia zauważa wycieńczonego rozbitka, który na saniach dociera do statku. Przybyszem okazuje się Wiktor Frankenstein. Gdy bohater odzyskuje siły, rozpoczyna swą niesamowitą opowieść o dziele swego życie, które okazało się jednocześnie najwspanialsze i najstraszniejsze. Frankenstein stworzył istotę w swym laboratorium, która zwróciła się przeciwko niemu.

Stempnik, Anna ; Podgórscy, Barbara i Adam. Śląski strój ludowy z Rudy. Ruda Śląska : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, 2016. ISBN 978-83-939616-9-6.
Książka nosi tytuł „Śląski strój ludowy z Rudy” i jest zmienioną, kolorową wersją poprzedniej, pt. „Rudzki strój ludowy”. Jest to kolejne przedsięwzięcie zrealizowane przez RTPD, zmierzające do ocalenia, prezentacji i popularyzacji tradycji kulturowych dawnych miejscowości, wchodzących w skład obecnego miasta Rudy Śląskiej. Poprzednie książka spotkała się z życzliwym zainteresowaniem mieszkańców.
Czarno-biała wersja publikacji nie pozwalała na ukazanie całej bogatej i barwnej struktury dawnego, ludowego, rudzkiego stroju kobiecego - mówią autorzy. - Stąd pokusa, aby wydać opracowanie także z warstwą fotografii kolorowych.

Stevenson, Robert Louis. Strange case of Dr. Jekyll and Mr Hyde = Doktor Jekyll i pan Hyde : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : eVirtualis - Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-13-2.
W jęz. Ang. Londyński lekarz Henry Jakyll uważa, że każdy człowiek nosi w sobie zarówno zalążki agresji, zła i zachowań destrukcyjnych, jak również zalążki dobra, takie jak: prawość i dobroć. Aby to udowodnić przeprowadza doświadczenia chemiczne, które mają na celu wynalezienie eliksiru, który będzie radykalnie zmieniał osobowość. Nocą dr Jakyll zmienia się w Pana Hyde’a – ucieleśnienie zła.

Stoker, Bram. Dracula = Drakula : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Book 1. Ruda Śląska : [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-10-1.
Stoker, Bram. Dracula = Drakula : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Book 2. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-11-8.

W jęz. Ang. Czyli opowieść o najbardziej znanym wampirze wszech czasów. Aż do dziś zachwyca czytelników grozą i demonizmem. Jonathan Harker - młody prawnik, wyrusza w podróż do Transylwanii, aby spotkać się z hrabią Drakulą, który zamierza przeprowadzić się do Anglii. Wkrótce okazuje się, że hrabia ma swoją ciemną stronę. A jego plany znaczenie wykraczają poza zmianę miejsca zamieszkania.

Verne, Jules. Around the world in eighty days = W 80 dni dookoła świata : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo (ze słownikiem), 2016. ISBN 978-83-65646-01-9.
W jęz. Ang. Klasyka w najlepszy wydaniu. Świetnie się czyta, przystępny i lekki język. Akcja powieści rozpoczyna się w Londynie, a później – no cóż – „dookoła świata”: Egipt, Indie, Japonia, USA. Główny bohater, introwertyczny, Philaes Fogg wiedzie samotne i niezwykle uporządkowane życie. Do czasu. Pewnego dnia zakłada się z kolegami o to, że w 80 dni objedzie świat dookoła. Wartość zakładu to 20 tys. ówczesnych funtów, czyli równowartość ok. 1,5 mln w czasach współczesnych. Czy mu się uda zwłaszcza kiedy zostaje podejrzany, że opuszczając Londyn, dokonał kradzieży na wielką skalę?

Verne, Juliusz. Claudius Bombarnac : z notesu reportera. Ruda Ślaska : Jamakasz , 2016. ISBN 978-83-64701-61-0.
Claudius Bombarnac pracuje dla dziennika „XX Wiek”. Jego zadaniem jest sporządzenie wielkiego reportażu z podróży odbywanej trasą Wielkiej Kolei Transazjatyckiej, łączącej Rosję z Chinami. Przedsiębiorczy i pełen poczucia humoru dziennikarz obawia się, że na przestrzeni sześciu tysięcy mil podróż zapowiada się monotonnie i bez historii. Dlatego też stara się nawiązywać znajomości z najważniejszymi towarzyszami „szynowymi”, którzy bardzo różnią się pomiędzy sobą zarówno pochodzeniem, jak i charakterami.

Verne, Juliusz. Dom parowy : podróż po północnych Indiach. Ruda Śląska : Jamakasz , 2016. ISBN 978-83-64701-63-4.
W 1867 roku rząd angielski zostaje wzburzony ponownym pojawieniem się Nany Sahiba, dzikiego nababa odpowiedzialnego za masakrę w Cawnpore dziesięć lat wcześniej podczas powstania spahisów. Ta nowina odnawia ból pułkownika Munro, którego małżonka została zabita dokładnie w tym mieście, a nienawiść, którą odczuwa do Nany Sahiba popycha go do nieustannych poszukiwań tego łotra. Inżynier Banks, przyjaciel pułkownika, odkupuje od spadkobierców ekscentrycznego radży niezwykły pociąg drogowy, który on zbudował na zamówienie tego ostatniego: lokomotywa, ukryta w ogromnym stalowym słoniu, ciągnie dwa wagony w kształcie pagód. To w tym wygodnym „domu parowym”, dokonuje się podróż licząca ponad trzy tysiące kilometrów: z Kalkuty aż do podnóży Himalajów, a następnie schodzenie ku Bombajowi, do na drugim krańcu półwyspu. Maucler, młody francuski podróżnik, relacjonuje swoje wrażenia z drogi i opowiada o zdarzeniach, które niespodziewanie zdarzają się podczas tej bardzo długiej wycieczki: pożarze lasu, polowaniu na tygrysy atakujące kapitana Hoda, ataku na pociąg przez stado wściekłych słoni… W tym samym czasie, Nana Sahib wzbudza nowy bunt, który ma mu dać najwyższą władzę i próbuje zwabić pułkownika Munro w pułapkę.

Verne, Juliusz. San Carlos i inne opowiadania. Ruda Śląska : Jamakasz , 2016. ISBN 978-83-64701-50-4 .
Banda kapitana San Carlosa przemyca tytoń z Hiszpanii do Francji. Kapitan chce dotrzeć do jezior d’Arastille i Grube. Tam planuje zgubić celników i tropiącego go brygadiera Francois Dubois, przeprawiając się statkiem niejakiego Cornedoux i niknąc w lasach Geret. Skryci w szczelinie między niedostępnymi skałami przemytnicy czekają na wysłanego na zwiady Jacopo. Zwiadowca dotarł do jezior, ale nie zdołał się spotkać z Cornedoux ze względu na obecność celników. Wraz z Jacopo zjawia się miejscowy wieśniak, który chce kupić od San Carlosa część kontrabandy.

Wątroba, Bronisław. "Italyjo po naszymu". Ruda Śląska : Śląskie Media , 2016. ISBN 978-83-929871-9-2.
Od autora : „Gdy w 2002 roku zaczęła się moja przygoda ze śląską fraszką i rymowanką nawet nie przypuszczałem, że stanie się to moją pasją i zaowocuje swoistą śląską księgą świata. […] W tym tomiku zawarte są tylko te, które dotyczą historii Włoch. Zaprezentowane rymowanki stanowią ciąg obrazujący dzieje tej ziemi od czasów najdawniejszych po kres II wojny światowej. […] Myślę, że przedstawiona w ten sposób historia potrafi być interesująca a sam tomik zyska Waszą przychylność.”

Wells, Herbert George. The time machine = Wehikuł czasu : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-14-9.
W jęz. Ang. Książka przedstawia wizję odległej o tysiące lat przyszłości. Cywilizacja zmierza ku zagładzie, a rasa ludzka uległa degeneracji. Książka opowiada historię młodego naukowca, którego marzeniem jest podróżowanie w czasie. Niestety gdy jego marzenie się spełnia nie trafia wcale do raju, tylko do świata niszczejącego i zmierzającego ku zagładzie.

Wells, Herbert George. The war of the worlds = Wojna światów : z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Book 1, The coming of the Martians. Ruda Śląska : Wydawnictwo [ze słownikiem], 2016. ISBN 978-83-65646-17-0.
W jęz. Ang. Książka, jako jedna z pierwszych, została zaliczona do nowopowstałego gatunku - science fiction. Akcja książki opisuje atak Marsjan na Ziemię. Najeźdźcy pragną opanować Ziemię, a ludzie są dla nich jedynie pożywieniem. Książka ukazuje różne zachowania ludzi w skrajnie przerażających warunkach, grożących globalnym unicestwieniem ludzkości. Powieść wyprzedająca swoją epokę, pierwszy raz ukazano wizję apokaliptycznej zagłady ludzkości.

Wojtkowiak, Edmund. Ocalić od zapomnienia. Rawicz ; [Ruda Śląska] : Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew OPP, 2016. ISBN 978-83-942212-6-3.
Bogato ilustrowana czarno-białymi zdjęciami historia wielkopolskiej gminy Pakosław, w której autor mieszkał i pracował w latach 50-tych XX wieku, i w której poznał przyszłą żonę – stąd książka rozpoczyna się fotorelacją z 50-tej rocznicy ślubu państwa Wojtkowiaków. Żyjąc wiele lat w tejże gminie poznał jej historię, ludzi, obyczaje i zebrał pokaźną kolekcję zdjęć. Wszystkim tym postanowił się podzielić z Czytelnikami. Całość gęsto przetykana poezją.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2016
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2016, nr 1- 305 . Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik. ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Wydawany jest w Rudzie Śląskiej a redaktorem odpowiedzialnym jest Marlena Polok-Kin.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2016, nr 1-51/52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek. Ruda Śląska 2016, nr 1 –51 . ISSN 1232-0560.
Bezpłatny samorządowy periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wieści Orzegowskie : informator Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Ruda Śląska 2016, nr 48-50.
Bezpłatny informator społeczno-kulturalny wydawany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Ukazuje się nieregularnie. Porusza tematykę historyczną jak i codziennych problemów mieszkańców tej dzielnicy.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2015
Wydawnictwa zwarte

[Dwadzieścia pięć] 25 lat samorządu terytorialnego. Ruda Śląska 2015.
Niewielka publikacja ilustrująca działania samorządu miasta Rudy Śląskiej od 1990 r. Prezentuje składy Rady Miejskiej kolejnych (siedmiu) kadencji oraz główne osiągnięcia i zmiany jakie dokonały się w tym czasie na terenie naszego miasta.

Gałuszka, Krystian. Modre ajnfarty. Katowice 2015. ISBN 978-83-7164-875-5.
Tomik poezji napisanej w języku śląskim, na który składa się 21 nowych wierszy – tytułowych ajn­far­tów oraz 6 przekładów utworów napisanych wcześniej w języku polskim. Motywy literackie, z którymi zmierzył się poeta nie są prostym opisem rzeczywistości lecz jej metafizycznym przeżyciem, od­wo­łu­ją­cym się do archetypów kultury europejskiej. Okładkę książki stworzył Piotr Pilawa.

Gałuszka, Krystian. trakt@biblioteki. Katowice 2015. ISBN 978-83-60209-57-8.
Za Biblioteką Śląską , wydawcą niniejszej książki - „Krystian Gałuszka, śląski poeta i bibliotekarz, dy­rek­tor MBP w Rudzie Śląskiej, za temat wierszy zebranych w książce trakt@biblioteki obrał – wzo­rem Umberta Eco i Jorge Luisa Borgesa – bibliotekę pojmowaną jako „nieskończony kosmos”.
Na inspirację twórczością mistrzów autor wskazał w posłowiu: „Tomik, o dość żartobliwym tytule – «trakt@biblioteki», swoje źródła ma właśnie w pewnej formie zazdrości, za którą stoi pokora – bo ileż przede mną uczonych mężów, zwanych przez niektórych mędrcami, podjęło swą pieśń o bibliotece”.

Gołąb, Krzysztof. Mój Orzegów. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-937769-2-4.
Publikacja obejmuje historię Orzegowa od połowy XIV do połowy XX wieku. Zawiera historię dzielnicy od początków wsi i genezę jej nazwy. Pokazuje życie religijne, proces tworzenia się parafii i jej krótką historię. Książka omawia też problemy natury społecznej, ekonomicznej i politycznej Orzegowa.
By dokładniej ukazać wszystkie zagadnienia autor przyjął problemowo-chronologiczny układ pracy.

Górecki, Jan. Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Katowice 2015. ISBN 978-83-7593-267-6.
Kolejna książka autorstwa księdza profesora Jana Góreckiego, proboszcza parafii nowobytomskiej (1983-2001), dotycząca naszego miasta z punktu widzenia historii parafii. Skupiając się na religijnych dziejach parafii i miasta ukazuje także tło omawianych wydarzeń – kulturalnych, politycznych i gos­po­dar­czych, istotnych nie tylko dla naszego miasta ale dla całego regionu. Wiele ciekawych informacji – zarówno historycznych jak i współczesnych, jak i bogactwo ilustracji podnoszą atrakcyjność wy­daw­nic­twa również dla tych czytelników, którzy na co dzień nie interesują się historią swojej małej ojczyzny.

Kubista, Magdalena (red.). Juliusz Marcisz : życie i twórczość. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-940995-3-4.
Opracowanie to jest swoistą analizą twórczości Juliusza Marcisza, pochodzącego z Bielszowic malarza nieprofesjonalnego. Ma ono na celu przybliżenie i popularyzację postaci nieco zapomnianej w śro­do­wis­ku śląskich twórców intuicyjnych. Zamieszczone reprodukcje jego prac pochodzą ze zbiorów Kolekcji Sztuki Intuicyjnej „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia.

Li Taj Po. Pieśni o winie. Katowice 2015. ISBN 978-83-64210-21-1.
Reprint wydanych w 1939 r. w Katowicach Pieśni o winie Li Taj Po (701–762), uważanego za jednego
z najwybitniejszych chińskich poetów epoki Tang. Wiersze przełożył Jan Wypler, sinolog, pochodzący
z Kochłowic, tłumacz literatury chińskiej i japońskiej. Zbiór zdobią ilustracje wykonane przez Franciszka Zgraję.

Lip-Kornatko, Marta ; Urbańczyk, Łukasz (oprac.). Gminny program opieki nad zabytkami Miasta Ruda Śląska na lata 2015-2018. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-942254-0-7.
Wydawnictwo prezentuje ewidencję zabytków i stanowisk archeologicznych znajdujących się w Rudzie Śląskiej. Wybrane spośród ruchomych (np. wyposażenie Apteki Floriańskiej) i nieruchomych (ar­chi­tek­tu­ra, parki, place) obiektów – z racji dużej ich liczby autorzy nie mogli omówić wszystkich – opisano szczegółowo, zamieszczając wytyczne konserwatorskie i postulując konkretne remonty. Zamieszczono również analizę SWAT, czyli analizę mocnych i słabych stron oraz szanse i zagrożenia dla środowiska kulturowego miasta.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Ocalony wizerunek : synagoga w Wirku 1891-1939. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-942212-2-5 ; ISBN 978-83-928622-9-1.
Po publikacji pracy o wireckiej synagodze , której wizerunek był w dużej mierze oparty na frag­men­tach zdjęć i przypuszczeniach, autorzy dotarli do fotografii pokazującej bożnicę w całej okazałości. Niniejsza praca omawia wszystkie istniejące (najczęściej fragmentaryczne) wizerunki budowli by ostatecznie zaprezentować jej zdjęcie i osobę jego autora.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Patroni leśnych ostępów : święci protektorzy leśnictwa i łowiectwa. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-939616-3-4.
Tytuł wyjaśnia prawie wszystko. Książka zawiera zbiór żywotów świętych, którzy zostali patronami lasów, leśnej zwierzyny i myśliwych. Ilustrowana czarno-białymi reprodukcjami rycin zaczerpniętych
z hagiografii pochodzących z przełomu XIX i XX w.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam (red.). Pierniki św. Mikołaja : legendy z Rudy Śląskiej. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-939616-6-5.
Antologia dawnych rudzkich legend i opowieści ludowych, przeplatanych współczesnymi tekstami literackimi. Zawiera prawie 200 nowych tekstów, mało znanych, tworzonych w języku polskim a także w śląskim. Całość została zilustrowana przez Marka Wacława Judyckiego. Odbiorcami antologii jest ogół mieszkańców Rudy Śląskiej a w szczególności uczniowie i nauczyciele, jako że zgromadzone teksty mogą stanowić cenne źródło w edukacji regionalnej, w wielu aspektach.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Pochodzenie i warianty nazw Chebzia. Ruda Śląska 2015. ISBN 987-83-942212-3-2.
Książka stanowi próbę ukazania pochodzenia i przemian nazwy tej niegdysiejszej samodzielnej miej­sco­woś­ci. Zawiera blisko pół setki starych fotografii, dotąd niepublikowanych bądź publikowanych rzadko. Autorzy dedykowali tą publikację nauczycielom, pracownikom i uczniom (byłym i obecnym) ZS nr 1 w Rudzie Śląskiej w 120 rocznicę założenia pierwszej chebziańskiej szkoły.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Pochodzenie i warianty nazwy Goduli. Ruda Śląska 2015. ISBN 987-83-939616-4-1.
Druga książeczka z cyklu „Historyczne nazewnictwo dzielnic Rudy Śląskiej”. Omawia pokrótce dzieje miejscowości oraz pochodzenie i przemiany nazwy dzielnicy. Zawiera mapy i fotografie sprzed lat.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam . Zielone lata : wspomnienia z Technikum Leśnego w Rogozińcu 1965-1970. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-942212-1-8.
Ze wstępu autorów :
„Jest to książeczka pisana na luzie, choć w pewnym pośpiechu. Zawiera informacje raczej prawdziwe, natomiast nasze odczucia i komentarze na pewno są subiektywnymi. Mamy do tego pełne prawo. Nie jest to bowiem opracowanie historyczne, tylko przejaw osobistej memuarystyki. Nie chcieliśmy wcale idealizować czasu pobytu w szkole. Był to okres mimo wszystko trudny dla każdego. Nabywaliśmy doświadczeń życiowych , ucząc się nie tylko z książek. Także z bolesnych przeżyć własnych i cudzych. Popełnialiśmy błędy, nierzadko zachowywaliśmy się nieodpowiedzialnie i głupio.”

Stempnik, Anna ; Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Rudzki strój ludowy. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-9396616-9-9.
Bogato ilustrowana publikacja poświęcona śląskiemu strojowi ludowemu z obszaru naszego miasta. Autorzy dostrzegli różnice występujące między oficjalną wersją stroju rozbarsko-bytomskiego a naszą rudzką, lokalną i starali się ja starannie udokumentować. Książka (zdaniem autorów) nie ma cha­rak­te­ru pracy naukowej. Jest raczej przypomnieniem jak to nasze starki i starzyki szyku zadawali.

Szolc, Joanna i Krzysztof. Ludzie władzy miasta Rudy Śląskiej. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-93961658.
Autorzy szperając po rudzkich i katowickich archiwach zgromadzili imponujący zbiór informacji o sa­mo­dziel­nych gminach administracyjnych funkcjonujących od [początku XX w. na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej. Ujęli również w opracowaniu wiadomości o obszarach dworskich, które choć nie sa­mo­rzą­do­we to sprawowały funkcje administracyjne na zajmowanym terenie. Książka ilustrowana jest galerią sylwetek przewodniczących prezydiów i prezydentów miasta, tablicami zdjęć radnych oraz fotografiami budynków byłych władz gminnych.

Szymeczko, Kazimierz. Tetrus. Łódź 2015. ISBN 978-83-7672-328-0.
Książka dla młodzieży w wieku 15+, poruszająca ważkie problemy – inwalidztwa, depresji i walki
o normalne życie. Główny bohater, Michał po wypadku samochodowym ląduje na wózku. Powinien cieszyć się, że przeżył ale daleko mu do tego. Jednak rehabilitacja a głównie towarzystwo podobnych mu połamańców, nierozczulających się nad sobą pomaga mu zrozumieć, że w życiu nawet katastrofy mają sens i cel.

Śmigała, Bernard. Pomiyndzy blokym a familokym : wiyreckie wspominki. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-939616-2-7.
Wiersze w mowie śląskiej autora, który wielokroć święcił triumfy na rudzkich i regionalnych kon­kur­sach poetyckich na szpaski i limeryki. „Jego utwory rejestrują rzeczywistość w sposób nieco hu­mo­rys­tycz­ny. Są emocjonalne, pełne nostalgii za minionymi czasami […]. Stanowią świadectwo epoki szybko odchodzącej w mroki niepamięci.”

Trefoń, Stanisław Gerard ; Pokropek, Marian ; Fiderkiewicz, Maria. Twórcy intuicyjni z kolekcji „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia. T. 1-2. Ruda Śląska 2015. ISBN 978-83-940995-1-0.
Dwutomowy album prezentujący dorobek malarzy nieprofesjonalnych z regionu Śląska, zebrany
w kolekcji S.G. Trefonia, który tą kolekcję stworzył, pomnaża i udostępnia nie tylko na wystawach ale
i w licznych publikacjach. To obszerne wydawnictwo zawiera biogramy twórców i reprodukcje wybranych obrazów, charakterystycznych dla danego malarza – a może tylko ulubionych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2015
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2015, nr 1- 304 . Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik. ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Wydawany jest w Rudzie Śląskiej a redaktorem odpowiedzialnym jest Marlena Polok-Kin.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2015, nr 1-52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Rudzki Rocznik Muzealny (2013-2014). Red. nacz. Barbara Nowak. Ruda Śląska 2015, R. 13. ISSN 1641-344X.
Kolejny rocznik poświęcony naszemu miastu w różnych aspektach, wydawany cyklicznie przez Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej. Autorzy piszą min. o mieszkańcach Halemby, którzy polegli w obu wojnach światowych, i o tych którzy zginęli w kopalni „Halemba” na przestrzeni lat. O przestępczości przed II wojną w Orzegowie i o szkolnictwie powojennym.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek. Ruda Śląska 2015, nr 1 – 51. ISSN 1232-0560.
Bezpłatny samorządowy periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wieści Orzegowskie : informator Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Ruda Śląska 2015, nr 44-47.
Bezpłatny informator społeczno-kulturalny wydawany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Ukazuje się nieregularnie. Porusza tematykę historyczną jak i codziennych problemów mieszkańców tej dzielnicy.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2014
Wydawnictwa zwarte

Brychczy, Lucjan ; Kalinowski, Grzegorz ; Bołba, Wiktor. Kici : Lucjan Brychczy – legenda Legii Warszawa. Warszawa 2014. ISBN 978-83-7881-976-9.
Kici to Lucjan Brychczy, pochodzący z Nowego Bytomia piłkarz, który czynną karierę sportową rozpoczął w „Pogoni” Nowy Bytom a zakończył jako legenda Legii Warszawa, której honorowo prezesuje do dzisiaj. Opowiada o swoim życiu zawodowym i prywatnym, sukcesach i porażkach. Całość opisana lekko i potoczystym językiem oraz wzbogacona o unikalne zdjęcia.

Czoik, Monika. W podróży do krainy fantazji. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-939163-0-6.
Autorka scenariuszy do przedstawień dla najmłodszych odbiorców, reżyserka wielu widowisk scenicznych, nagrań dźwiękowych, a przede wszystkim organizatorka tras czytelniczych – Monika Czoik, wydała swój kolejny (trzeci) tomik. Na zbiorek składa się sześć wierszowanek, znakomicie zilustrowanych przez uznanego malarza Kornela Wilczka, równocześnie twórcy kolorowej, przyciągającej wzrok okładki.

Gałuszka, Krystian. Piąta Ewangelia : pielgrzymka do ziemi Boga A.D. MMXIV. Ruda Śląska 2014.
Album jest fotograficznym zapisem podróży do Ziemi Świętej rudzkiego poety. Zdjęcia i opisy miejsc i wydarzeń zamieszczono w układzie chronologicznym, tworząc kronikę pielgrzymki dzień po dniu.

Gałuszka, Krystian (red.). Piekarok : almanach poetycki. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-928622-5-2.
Drugi almanach podsumowujący wyniki „Regionalnego konkursu poetyckiego – po Śląsku im. Norberta Bonczyka”. Gromadzi utwory nagrodzone i wyróżnione w latach 2010-2014.

Kopiec, Bernard. Ruda Śląska: zarys dziejów. Cz. 1. Wyd. 2 popr. i uzup. Ruda Śląska ; Sosnowiec 2014. ISBN 978-83-935334-5-7.
Kolejne wydanie niezwykle popularnej książki o historii (i nie tylko) dzielnic naszego miasta. Wydanie drugie jest wersją uzupełnioną o nowe informacje.

Kościół p.w. św. Józefa w Rudzie. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-62702-03-9.
Albumowe wydawnictwo poświęcone jednemu z najpiękniejszych kościołów Rudy Śląskiej, wydane staraniem Fundacji hrabiego Franciszka Ballestrema. Zawiera zdjęcia współczesne jak i archiwalne, pochodzące ze zbiorów parafii oraz Muzeum Miejskiego. Oprócz zdjęć zamieszczono krótki rys historyczny. Wstęp w imieniu rodu Ballestrem napisał Nicolaus Graf v. Ballestrem.

Kwiek, Izolda. Jak dotyk słońca. Ruda Śląska 2014.
Kolejny tomik wierszy romskiej poetki od lat mieszkającej i tworzącej w naszym mieście. Wiersze Izoldy Kwiek odzwierciedlają chwile ulotne ale prawdziwe. Mówią o trudnym życiu, o wielu obliczach miłości, o tęsknocie za utraconymi godzinami, za ludźmi.

Moja Ruda. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-937769-1-7.
Zbiór tekstów rudzkich pisarzy. Zawiera opowiadania, fakty historyczne, legendy, bajki czy wiersze. Każda dzielnica jest zaprezentowana przez innego autora. Całość ilustrują prace Piotra Pilawy. Niniejszy zbiór został wydany w ramach działalności promocyjnej naszego miasta.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam (red.). Dwie strony wiersza : antologia poetów rudzkich. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-934188-6-2.
Antologia jest dowodem spuścizny kulturowej miasta, świadectwem kultury i różnorodności twórczej jego mieszkańców i osób z nim związanych w jakikolwiek sposób: urodzeniem, , zamieszkaniem, pracą, więzią kulturową (przynależność do stowarzyszeń pozarządowych i związków twórczych). Zebrano w niej wiersze 128 twórców – popularnych artystów jak Grzegorz Poloczek, Marian Makula czy Henryk Czich, jak i osób do tej pory czytelnikowi nieznanych. Zawiera biogramy poetów, całość ilustrowana jest pracami Piotra Pilawy.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam (red.). Godulowe silva rerum. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-939616-1-0. ISBN 978-83-928622-1-5.
Książka, która obala wiele mitów o Karolu Goduli i przynosi porcję nowej rzetelnej wiedzy, a także wytycza kierunki dalszych poszukiwań. Kolejne rozdziały omawiają temat bardzo szeroko , nie tylko z historycznego punktu widzenia ale również motyw K.Goduli w beletrystyce, w filatelistyce i.t.p. , krótko mówiąc tytułowe „rzeczy różne”. Z redaktorami współpracowali znakomici znawcy tematyki min. Izabela Kaczmarzyk, , Zbigniew Jedynak, Krzysztof Lewandowski, Jan Kołodziej, Antoni Ratka, Andrzej Sośnierz, i grono innych osób.
Książkę wydało Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew wespół z Miejską Biblioteką Publiczną w Rudzie Śląskiej.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Nazwy terenowe i miejscowe w Rudzie Śląskiej : od Abesynii do Żylety : leksykon toponimiczno-ojkonimiczny z antologią tekstów źródłowych. Ruda Śląska ; Szczecin 2014. ISBN 978-83-928622-0-8. ISBN 978-83-7867-085-8.
Obszerny, ponad 800-stronicowy, leksykon nazw miejscowych miasta Ruda Śląska. Autorzy zebrali nazwy wciąż będące w użytku i już zapomniane. Przy każdym haśle zamieścili jego pochodzenie, co sprawia że leksykon czyta się jak książkę historyczną. Przytoczone teksty źródłowe osadzają nazwy w kontekście wskazującym ich użycie. By ułatwić korzystanie z dzieła twórcy dzieła zamieścili wykaz skrótów niezbędny do odczytania haseł. Olbrzymia bibliografia, lista wykorzystanych czasopism, źródła ikonograficzne itp. obrazują jak tytaniczną pracę wykonali autorzy.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Pochodzenie nazwy Orzegowa i jej przemiany. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-934188-8-6.
Kolejna publikacja P. Podgórskich dotycząca problematyki ojkonimii, czyli nazw miejscowych. Tym razem autorzy podjęli próbę ukazania jak na przestrzeni wieków kształtowały się i zmieniały nazwy Orzegowa . Jest to pierwsza książka z planowanego cyklu „Historyczne nazewnictwo dzielnic Rudy Śląskiej”.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam (red.). Wincenty Janas (1891-1919) : w 95 rocznicę męczeńskiej śmierci. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-934188-7-9.
Książka poświęcona osobie polskiego nauczyciela z Rudy, patrioty i męczennika. Publikacja stawia sobie za zadanie skupienie wszelkich dostępnych informacji o Wincentym Janasie. Poza danymi zaczerpniętymi z opracowań dotyczących powstań śląskich i nielicznych skąpych biogramów zawiera autentyczną relację powstańca Jana Itnera, który potajemnie sfotografował ciało zakatowanego Wincentego. Książka powstała w 95 rocznicę śmierci Janasa.

Pogodalla, Paul. Potępieni i winni : Niemcom i psom wstęp wzbroniony : moje wspomnienia z Chebzia. Ruda Śląska 2014. ISBN 978-83-934837-1-6.
Z przedmowy Bernarda Kopca : „Paweł Pogodalla urodził się w 1930 r. w Goduli.[…] W Chebziu spędził dzieciństwo i młodość.[…] Jest rodowitym Ślązakiem orientacji niemieckiej. Dla swych synów opisał swoje życie. Od lat dziecięcych, poprzez lata okupacji, czasy powojenne i wiek dojrzały. Całość nie ma ciągłości literackiej, jest to raczej zbiór wstrząsających i tragicznych epizodów życiowych. […] Zawarta jest w nich tęsknota za dzieciństwem, za swoimi rodzinnymi stronami. […] Narzędziem pisarskim jest potoczny język, który nie stroni od prowincjonalizmów i rubasznej gwary”.

Pomykalska, Beata ; Kiełkowski, Tomasz ; Pomykalski Paweł. Górnośląscy potentaci – dziedzictwo Ballestremów. Wyd. 3 popr. Gliwice 2014. ISBN 978-83-63995-13-3.
Autorzy niniejszego albumu zorganizowali w 2006 r. wystawę fotograficzno-historyczną poświęconą dziedzictwu gospodarczemu i społecznemu rodziny von Ballestrem. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem dowodząc jednak, iż wiedza na temat ich dokonań wymaga uzupełnienia i badań. Album ten (w ocenie wydawców) stanowi niebagatelny wkład w poznanie nie tylko dziejów samego rodu ale i ich spuścizny , która jest elementem naszego dziedzictwa kulturowego.

Pomykalska, Beata ; Pomykalski, Paweł ; Oczko, Joanna. Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów. Gliwice ; Opole 2014. ISBN 978-83-63995-23-2. – ISBN 978-83-7729-247-1.
Ze wstępu wydawcy : „Ten album to kolejna opowieść dla tych, którzy pragną poznać dzieje Śląska poprzez pryzmat rodów zamieszkujących tę wyjątkową krainę. Wiedza na temat dokonań rodziny von Schaffgotsch, mimo wielu zasług […], pozostaje wciąż fragmentaryczna. Mamy nadzieję, że niniejszy album pomoże zrozumieć i szanować śląską specyfikę, dostarczy jego mieszkańcom, a w szczególności młodzieży, refleksji i wrażeń na temat bogactwa kulturowego tej pięknej krainy”.

Szczerbiński, Jerzy (red.). Organizacje pozarządowe Rudy Śląskiej 2014. Ruda Śląska 2014.
Aktualny informator zawierający wykaz organizacji pozarządowych działających na terenie miasta. Zamieszczono jedynie dane tych organizacji, które aktywnie działają, pomijając te będące w stanie formalnej likwidacji oraz te, które od lat nie podejmują żadnej działalności. Część pierwsza zawiera wykaz danych teleadresowych, część druga prezentuje opisy działalności stowarzyszeń przesłane przez nie same wraz z fotografiami.

Talaga, Ernest ; Porada, Jerzy ; Kobierski, Marek (red.). Album orzegowski. Cz. 1, Orzegowskie pocztówki. Ruda Śląska 2014.
Na 72 stronach przedstawione zostały najciekawsze widokówki ukazujące Orzegów do 1945 r. Zobaczyć można na nich początki rozwoju osady. Do każdej z nich dołączony jest krótki opis i informacje o dzielnicy. Większość pochodzi z prywatnych zbiorów . Album to pierwsze wydanie z serii , którą przez najbliższe lata planuje wydawać Towarzystwo Miłośników Orzegowa .

Wątroba, Bronisław. „Jak chlyb codziynny… Radzionków 2014. ISBN 978-83-957529-3-5.
Pierwsza część publikacji promującej Szlak Zabytków Techniki. Jej wydanie wsparł samorząd miasta Radzionków.
Zeszyt zawiera twórczość Bronisława Wątroby, rudzkiego , utalentowanego popularyzatora gwary śląskiej.
Zawiera: Wele chleba, Słownik ślonski –A, Słownik ślonski-B oraz Świytlik-Bytom.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2014
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2014, nr 1- 302 . Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik. ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. . W winiecie gazety pojawiła się również nazwa „Polska The Times”, gdyż periodyk jest opracowywany we współpracy z tymże tytułem prasowym. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Wydawany jest w Rudzie Śląskiej a redaktorem odpowiedzialnym jest Marlena Polok-Kin.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2014, nr 1-51/52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Prawda o Rudzie Śląskiej. Red. nacz. Jerzy Filar. Mikołów 2014, nr 23 - 34 . ISSN 2299-2901.
Miesięcznik społeczno-polityczny dotyczący bieżących spraw miasta i jego mieszkańców.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek. Ruda Śląska 2014, nr 1 – 50. ISSN 1232-0560.
Bezpłatny samorządowy periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wieści Orzegowskie : informator Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Ruda Śląska 2014, nr 38-43.
Bezpłatny informator społeczno-kulturalny wydawany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Ukazuje się mniej więcej co miesiąc. Porusza tematykę historyczną jak i codziennych problemów mieszkańców tej dzielnicy.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2013
Wydawnictwa zwarte

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Gyburstagowo wycinanka za przyzwoleniem Benefisanta Imć Marka Wacława Judyckiego, w Pałacu Donnersmarcków, w Bibliotece na Halembie, na chwałę jego i radości obopólnej, Roku Pańskiego MMXIII uskuteczniona. Ruda Śląska 2013. ISBN 978-83-934188-4-8.
Książka jubileuszowa poświęcona Markowi Wacławowi Judyckiemu, literatowi, plastykowi i animatorowi kultury, związanemu z Rudą Śląską od 1975 roku, z okazji jego 70 urodzin. Zawiera życiorys jubilata, przez niego samego spisany, wykaz jego osiągnięć w formie bibliografii podmiotowej oraz bibliografię przedmiotową , ujmującą artykuły traktujące o Judyckim i jego twórczości. Ponadto publikacja zawiera prace Marka Wacława Judyckiego – poezję oraz grafikę.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam (red.). Rudzkie Betlejem : kolędy i pastorałki z Rudy Śląskiej. Ruda Śląska 2013. ISBN 978-83-934188-5-5.
Zbiór kolęd i pastorałek napisanych przez poetów z Rudy Śląskiej, min. Marka Wacława Judyckiego, Mariana Makuli. Autorom przyświecała myśl, aby utwory naszych , rudzkich twórców weszły do obiegu kulturowego w naszym mieście. Mogą one stanowić bazę, na podstawie której nauczyciele, artyści sceniczni itp. mogą opracowywać scenariusze okolicznościowych imprez typu jasełka i in.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam (red.). Synagoga w Wirku 1891-1939 : ocalona pamięć. Ruda Śląska 2013. ISBN 978-83-934188-2-4.
Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew wydało publikację dotyczącą nieistniejącej od 1939 r. wireckiej synagogi. Książka gromadzi informacje i ratuje pamięć o bóżnicy zniszczonej przez hitlerowców oraz o wireckiej gminie żydowskiej. Autorzy dotarli do żyjących jeszcze świadków. Zebrali okruchy pamięci o miejscu i ludziach, którzy przeminęli, a którzy wzbogacili naszą historię i kulturę.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam (red.). Synagoga w Wirku 1891-1939 : ocalona pamięć. Wyd. 2 zm. Ruda Śląska 2013. ISBN 978-83-934188-3-1.
Po publikacji pierwszego wydania książki o wireckiej synagodze reakcja czytelników posiadających istotne informacje, nieznane dotychczas autorom spowodowała, że książkę w wersji zmienionej wydano ponownie, uwzględniając nowo pozyskane wiadomości. Dodano również streszczenia w językach niemieckim, angielskim i hebrajskim, na nowo opracowano aneksy i indeksy nazwisk.

Szeja, Józef (oprac.). Kronika klubów sportowych K.S.”Poniatowski”, G.Z.K.S. „Sęp”, K.S. „Górnik Godula”. Ruda Ślaska 2013. ISBN 978-83-929901-3-0.
Kronika klubu sportowego powstałego w Goduli, w roku 1927 jako K.S. „Powstaniec” i działającego następnie pod kolejnymi nazwami wymienionymi w tytule. Obecne wydawnictwo bazuje na kronice napisanej przez Alfonsa Szczyrbę w 1945 r. i zachowuje jej oryginalną pisownię. Obejmuje lata 1945-1971 i zawiera samą kronikę, hymn (słowa i zapis nutowy), wykazy nazwisk działaczy i zawodników, plany sytuacyjne boisk oraz dużą liczbę fotografii ilustrujących historię i działalność klubu.

Szymeczko, Kazimierz. A to historia : opowiadania z dziejów Polski. Łódź 2013. ISBN 978-83-7672-222-1.
Bohaterowie tej książki dla dzieci to Historynek, Wierszynek i Militarek – mole książkowe, które lubią się kłócić. A że siedzą z nosem w książkach to mają o co – w końcu jest wiele faktów w historii polski, sztuce i literaturze, o które można się spierać. Nasze mole to istoty dowcipne i złośliwe więc książkę się świetnie czyta i (od niechcenia) uczy.

Szymeczko, Kazimierz. Kopidoł i kwiaciareczka. Łódź 2013. ISBN 978-83-7672-220-7.
Powieść dla młodzieży rudzkiego autora, piszącego dotąd głównie dla młodszych dzieci. Dwójkę bohaterów - Małgosię i Wiktora - czekają pracowite wakacje. Ona będzie pomagać rodzicom na straganie, on w domu pogrzebowym ojca. Ich znajomość zaczyna się na ostatnim, w roku szkolnym, apelu. Ale plany – jak to plany – zaczynają się komplikować. Wiktor wpada w tarapaty i musi w ramach „pokuty” odpracować wolontariat w Caritasie. Małgosia postanawia towarzyszyć mu w tej szlachetnej pracy.

Wątroba, Bronisław (red.). Szpaska z treści ślonsko , z ducha … Ruda Śląska 2013. ISBN 978-83-929871-4-7.
Pokłosie konkursu na śląską szpaskę czyli utwór krótki, żartobliwy i rymowany, którego inicjatorem był Bronisław Wątroba. Tomik zawiera fraszki oraz werdykt jury konkursu.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2013
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2013, nr 1-52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

POLSKA Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2013, nr 1 - 302 Dodatek : Ruda Śląska. ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. . W winiecie gazety pojawiła się również nazwa „Polska The Times”, gdyż periodyk jest opracowywany we współpracy z tymże tytułem prasowym. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Wydawany jest w Rudzie Śląskiej a redaktorem odpowiedzialnym jest Marlena Polok-Kin.

Prawda o Rudzie Śląskiej. Red. nacz. Jerzy Filar. Mikołów 2013, nr 11-22. ISSN 2299-2901.
Tytuł ukazujący się od marca 2012 r., pomyślany jako opozycyjny do „Wiadomości Rudzkich”. Porusza tematy społeczne i polityczne bulwersujące mieszkańców miasta.

Rudzki Rocznik Muzealny 2009-2012. Red. nacz. Barbara Nowak. Ruda Śląska 2013. ISSN 1641-344X.
Tom dwunasty rocznika wydawanego przez Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej, poświęconego historii miasta. Skupia publikacje z lat 2009-2012. Zawiera tematykę obejmującą spuściznę nie tylko Rudy Śląskiej, ale i innych znaczących ośrodków Górnego Śląska. Inspiracją do powstania wielu tekstów były odczyty i konferencje organizowane przez Muzeum.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek. Ruda Śląska 2013, nr 1 – 51. ISSN 1232-0560.
Periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wieści Orzegowskie : informator Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Ruda Śląska 2013, nr 34-37.
Bezpłatny informator społeczno-kulturalny wydawany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Ukazuje się mniej więcej co miesiąc. Porusza tematykę historyczną jak i codziennych problemów mieszkańców tej dzielnicy.

Wieści spod Dębu Goduli. Red. nacz. Sebastian Brudys. Ruda Śląska 2013, nr 1 . ISSN 2081-168X.
Bezpłatny kwartalnik wydawany przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Porusza tematykę przyrody i historii naszej najbliższej okolicy. Numery specjalne autorzy poświęcają tematyce przyrodniczej o zasięgu globalnym. W roku 2013 ukazał się tylko jeden numer.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2012
Wydawnictwa zwarte

Gatys, Irena ; Gatys, Roman. Fabryka Porcelany Huta Franciszka Ruda Śląska Bykowina. Nakło Śląskie 2012. ISBN 978-83-917260-6-8.
Pierwsza publikacja dokumentująca działalność i dorobek bykowińskiej fabryki porcelany. Jako że nie zachowało się prawie nic z jej dokumentacji autorzy dotarli do , żyjących jeszcze, byłych pracowników fabryki lub ich spadkobierców, posiadających wiedzę i dokumenty prywatne dotyczące zakładu. Książka poszerza wiedzę na temat fabryki i jej roli w środowisku lokalnym i pozwoli zachować pamięć o miejscu i ludziach z nim związanych.

Grunszel, Krystyna. Pokochać przeznaczenie. Ruda Śląska 2012. ISBN 978-83-934188-0-0.
„Z przeznaczeniem nie można walczyć, trzeba je pokochać” – taką dewizę zawarła w swoich wierszach autorka tomiku poezji. Pisanie było dla niej formą terapii w chorobie, która ostatecznie ją pokonała tydzień przed ukazaniem się jej książki. Całość ilustrował M.W.Judycki.

Lipski, Józef. Ta co stoi obok z kropelką na policzku… Ruda Śląska 2012. ISBN 978-83-930234-8-6.
Tomik wierszy autora związanego z Rudą Śląską, członka Klubu Literackiego „Barwy”. Na całość składa się 69 utworów, które można podzielić na trzy grupy : pierwsza to wiersze inspirowane wiarą – rodzaj manifestacji ideowej ; druga to utwory związane z górnictwem, w którym autor przepracował sporo lat ; grupa trzecia to liryki dedykowane żonie. Poezja ta jest nieudziwniona, pozbawiona górnolotności przez co jest bliska i zrozumiała.

Politaj, Barbara. Rymowane mostki. Ruda Śląska 2012. ISBN 978-83-929871-8-5.
Tomik wierszy pisanych po śląsku rudzkiej autorki, publikującej dotychczas w Internecie. Utwory te, lekkie i pogodne, zilustrował Marek Wacław Judycki.

Smierz, Marcin (red.). 650 lat Kochłowic : źródła i materiały do dziejów miejscowości. Ruda Śląska 2012. ISBN 978-83-934363-0-9.
Zbiór archiwalnych źródeł, map i zdjęć oraz artykułów poświęconych wybranym zagadnieniom z dziejów Kochłowic na przestrzeni wieków. W zamyśle praca to ma stanowić pamiątkę wydarzenia, jakim były obchody, przypadającego na rok 2010, 650-lecia pojawienia się Kochłowic w dokumentach historycznych.

Staniczek, Łucja ; Nocoń, Halina. W kręgu Karola Goduli : informacje i inspiracje dydaktyczne. Katowice 2012. ISBN 978-88838-68-2.
Publikacja wspierająca nauczycieli przedszkoli i szkół w opracowywaniu własnych programów kształcenia zgodnie z tradycją i kulturą regionu. Opublikowane materiały podzielono na trzy grupy – fakty i mity dotyczące Karola Goduli ; rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XIX w. ; Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Oprócz informacji merytorycznych książka zawiera bibliografię, scenariusze zajęć, karty pracy uczniów.

Świtała-Mastalerz, Joanna ; Świtała-Trybek, Dorota. Na placu, w sieni, w piwnicy : śląski świat graczek i bawidołków. Ruda Śląska 2012. ISBN 978-83-62702-02-2.
Książka zebrała dawne śląskie zabawy i gry. Stanowi nie tylko odtworzenie zabaw niegdyś popularnych, ale może pełnić rolę poradnika dla młodego pokolenia. Na podstawie opisów tu zamieszczonych można samemu zorganizować zabawy, które były rozrywką naszych dziadków i rodziców. Autorki przytaczają też rymowanki i wyliczanki towarzyszące większości zabaw ruchowych.

Urbański, Jerzy ; Gren, Eugeniusz ; Procki, Leszek (red.). Album Bractwa Kurkowego Miasta Ruda Śląska : 1992-2012. [s.l.] 2012. ISBN 978-83-920865-3-6.
Album wydany z okazji XX-lecia istnienia Bractwa Kurkowego w Rudzie Śląskiej. Zawiera kronikę oraz składy osobowe kolejnych zarządów, wykazy braci, listy członkiń dam kurkowych, poczty hetmanów i królów rudzkiego bractwa, a przede wszystkim bogatą galerię fotografii, dokumentujących działalność stowarzyszenia w minionym dwudziestoleciu.

Wątroba, Bronisław. „Ślonzok fikcjom” : tragikomedyjo. Ruda Śląska 2012. ISBN 978-83-929901-2-3.
Napisana po Śląsku sztuka faktu, która opisuje, co przydarzyło się autorowi na portalu NK, na którym założył śląskie forum, w celu rozpropagowania kolejnej edycji „Notgelda”. Plebiscyt odniósł sukces, ale administratorzy portalu zdegradowali profil portalu do statusu „profil fikcyjny”. I stąd - Ślonzok fikcjom.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2012
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2012, nr 1-52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia naszych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

POLSKA Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Twaróg. Sosnowiec 2012, nr 1 - 302 Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. – ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. W październiku 2007 r. nastąpiła zmiana tytułu na „Polska Dziennik Zachodni”. W winiecie gazety pojawiła się również nazwa „The Times”, gdyż periodyk jest opracowywany we współpracy z tymże tytułem prasowym. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r.

Prawda o Rudzie Śląskiej. Red. nacz. Jerzy Filar. Mikołów 2012, nr 1-10. ISSN 2299-2901.
Tytuł ukazujący się od marca 2012 r., pomyślany jako opozycyjny do „Wiadomości Rudzkich”. Porusza tematy społeczne i polityczne bulwersujące mieszkańców miasta.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Anna Piątek. Ruda Śląska 2012, nr 1 – 51. ISSN 1232-0560.
Periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 1992r. Tematycznie związany przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wieści Orzegowskie : informator Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Ruda Śląska 2012, nr 29-33.
Bezpłatny informator społeczno-kulturalny wydawany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Ukazuje się mniej więcej co miesiąc. Porusza tematykę historyczną jak i codziennych problemów mieszkańców tej dzielnicy.

Wieści spod Dębu Goduli. Red. nacz. Sebastian Brudys. Ruda Śląska 2012, nr 1-2(5-6) – 4(8). ISSN 2081-168X.
Bezpłatny kwartalnik wydawany przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Porusza tematykę przyrody i historii naszej najbliższej okolicy. Numery specjalne autorzy poświęcają tematyce przyrodniczej o zasięgu globalnym.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2011
Wydawnictwa zwarte

Golicz, Joanna, Piotr (oprac.) Chcesz pomagać – zostań wolontariuszem. Ruda Śląska 2011.
Poradnik dla młodzieży, propagujący idee wolontariatu. Przedstawia jego historię, mówi czym jest wolontariat dzisiaj, jakie zasady nim kierują ( w tym prawne), jak dobrać optymalną sferę działalności do swojego charakteru, jakie korzyści (niematerialne) odnosi wolontariusz. Zawiera także wzory dokumentów niezbędnych przy podejmowaniu działalności wolontariackiej. Wydawnictwo powstało pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek” w Rudzie Śląskiej.

Judycki, Marek Wacław. Między czernią a bielą. Ruda Śląska 2011. ISBN 978-83-62905-33-
Pierwszy autorski tomik wierszy Marka Wacława Judyckiego – poety, gawędziarza, konferansjera, plastyka, grafika, twórcy współczesnych wycinanek, słowem człowieka obdarzonego wieloma talentami. „Między czernią a bielą napotykamy mnóstwo subtelnych odcieni ludzkiej wrażliwości, emocji, empatii. Znajdziemy też kolory. Jak w życiu, które nigdy nie jest monobarwne i monotonne, lecz toczy się w całej złożoności i kolorycie. Również w barwach: białej i czarnej. Biel to światło, optymizm […], szlachetność, pokój. A czerń – stałość, mądrość, tajemnica, sen, miłość, absolut.”

Klich-Siewiorek, Aleksandra (oprac.). Jan Karski : człowiek przez duże „C”. Ruda Śląska [2011].
Dwujęzyczna – polsko-angielska –publikacja wydana przez Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej. Jest to biografia legendarnego kuriera z Londynu, w wersji lekko fabularyzowanej, bez zbędnego patosu, krótko ale solidnie i wyczerpująco. Przedstawia dzieciństwo w Łodzi, dramat klęski wrześniowej, uwięzienie przez gestapo, dobrowolne wejście do getta i obozu w Izbicy (by móc opowiedzieć aliantom o tragedii Holokaustu widzianej naocznie), lata spedzone na emigracji. Całość jest bogato ilustrowana fotografiami.

Kołodziejczyk, Rudolf ; Helis, Paweł. Naród śląski. Zabrze [2011]. ISBN 978-83-60540-05-3.
Broszura związana ze zbliżającym się spisem powszechnym w 2012 r. Jako, że sady RP odmówiły rejestracji narodu śląskiego , autorzy posługując się obowiązującą ustawą z 2005 r. o mniejszościach narodowych i analizując ją punkt po punkcie, udowadniają, że naród śląski spełnia wszelkie kryteria przewidziane przez prawo by zostać oficjalnie uznanym.

Lubina, Michał (red.). Karol Godula : w 160. rocznicę śmierci. Ruda Śląska 2011. ISBN 978-83-62702-01-5.
W roku 2008 Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej zorganizowało konferencję naukową „Karol Godula 1781-1848” Wygłoszono na niej 12 referatów. Niniejsza książka jest wydawnictwem pokonferencyjnym, w którym znalazła się większość wygłaszanych referatów. Artykuły zgłoszone do druku można podzielić na dwie grupy: w pierwszej z nich mamy prezentację wyników nowych badań dokumentów historycznych i badań terenowych, w drugiej oryginalne oceny oddziaływania osobowości Karola Goduli na wyobraźnię artystów.

Makula, Marian. Kabareciosz ślonski : wybrane felietony i wiersze Mariana Makuli. Zabrze 2011. ISBN 978-83-60540-67-1.
Jak w podtytule. Wybór tekstów kabaretowych i wierszy pisanych po śląsku. Są one odzwierciedleniem sytuacji społecznej i politycznej okresu w którym powstawały, choć - rzecz jasna - zwierciadło to mocno krzywe. Po prostu – palce lizać.

Małek, Konrad. Nie martwcie się… Warszawa 2011. ISBN 978-83-205-5474-8.
Tom liryków rudzkiego poety i autora bajek dla dzieci, członka Klubu Literackiego „Barwy” i grupy poetyckiej „Druid”. Poświęcony w całości zmarłej rok wcześniej żonie. Wzruszający ale daleki od usprawiedliwionej w podobnych sytuacjach kiczowatości.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Mitologia śląska czyli przywiarki ślonskie : leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej. Katowice 2011. ISBN 978-83-7649-041-0.
Książka ta jest pozycją kontynuującą twórcze dokonania autorów „Wielkiej księgi demonów polskich” wydanej w 2005 r. Odpowiada ona na , coraz częstsze, zainteresowanie kulturą regionalną, lokalną, specyficznie i cywilizacyjnie inną. To obyczaje i tradycje, do niedawna zapomniane, pozostające poza głównym nurtem kultury. To również mitologia. Mit jako rzeczywistość żywa i przeżywana podlega deformującym procesom historycznym, społecznym, kulturowym itp. W ich wyniku zostaje zdegradowany do pewnego rodzaju literatury, nie traktowanego całkiem serio. A mimo to – jako mitologia – istnieje realnie w naszej świadomości, mowie, w naszych zachowaniach czy sposobie odbierania świata. Niniejsze wydawnictwo swiadczy o tym najlepiej.

Stryj, Stanisław. W Rudzie na Górnym Śląsku czyli Zakład Górniczy „Mikołaj” hrabiego Franciszka Ballestrema. Ruda Śląska [2011]. ISBN 978-83-929901-8-5.
Autor zafascynowany historią i pięknem maszyn elektrycznych z początków XX w. zaczął zajmować się pracą i ruchem urządzeń ówczesnej kopalni „Walenty Wawel”, w skład której wchodziły także Elektrownia „Mikołaj” i Szyb „Mikołaj” czyli dawna „Graf Franz Grube”. Tak właśnie powstała historia Zakładu Górniczego „Mikołaj”, która oprócz szczegółowo potraktowanej strony technicznej tematu, opisuje życie codzienne mieszkańców Rudy.

Szymeczko, Kazimierz. Czworo i kości. Łódź, 2011. ISBN 978-83-7672-128-6.
Powieść dla młodzieży autora mieszkającego i pracującego w Rudzie Śląskiej. Opowiada o czwórce przyjaciół – fanów gier RPG, dzięki którym ich świat wydaje się bardziej kolorowy. Odnalezienie się jednak w realnym świecie jest jednak zadaniem trudniejszym od wszystkich wirtualnych wyzwań. Jest to powieść o próbie dogadania się z otoczeniem, walce o miejsce w grupie, pierwszej miłości, decyzjach i wyzwaniach jakie stawia okres dojrzewania.

Wątroba, Bronisław. Plebiscyt we Necie. Katowice 2011. ISBN 978-83-929961-7-0.
Debiut literacki Bronisława Wątroby, inspirowany internetowym konkursem na Pszociela Ślonski Godki. Sztuka jest więc niejako literaturą faktu. Autor dodał od siebie trochę poetyki i dynamiki akcji. A wszystko to pisane po śląsku i ilustrowane rysunkami Marka Wacława Judyckiego.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2011
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2011, nr 1 - 51/52. ISSN 0209-2719.
Wielotematyczna prasa lokalna obecna na rynku prasowym już od 1956 roku. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim. Ukazując się w każdy czwartek, dostarcza aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia. Przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem oraz Rudą Śląską.

POLSKA Dziennik Zachodni. Red. nacz. Elżbieta Kazibut-Twórz. Katowice 2011, nr 1 - 304 Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. – ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. W październiku 2007 r. nastąpiła zmiana tytułu na „Polska Dziennik Zachodni”. W winiecie gazety pojawiła się również nazwa „The Times”, gdyż periodyk jest opracowywany we współpracy z tymże tytułem prasowym. Obecnie gazeta wydawana jest przez Grupę Wydawniczą Polskapresse Oddział Prasa Śląska należącą do międzynarodowego koncernu Verlagsgruppe Passau. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Redaktorem odpowiedzialnym jest Jacek Szyperski. Natomiast reporterem dyżurnym jest Agnieszka Widera.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny. Red. nacz. Tadeusz Piątkowski. Ruda Śląska 2008, nr 1 - 52. ISSN 1232-0560.
Periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 16 lat. Gazeta wydawana jest przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Tematycznie związana przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jej łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wieści spod Dębu Goduli. Red. nacz. Sebastian Brudys. Ruda Śląska 2011, nr 1-4. ISSN 2081-168X.
Bezpłatny kwartalnik wydawany przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Porusza tematykę przyrody i historii naszej najbliższej okolicy. Numery specjalne autorzy poświęcają tematyce przyrodniczej o zasięgu globalnym.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2010
Wydawnictwa zwarte

Czich, Henryk. Tacy byliśmy… czyli Universe znany i nieznany. Mikołów 2010. ISBN 978-83-926469-4-5.
Książka jest zbiorem najważniejszych wydarzeń z historii legendarnej już dzisiaj grupy „Universe”. Oprócz osobistych wspomnień H.Czicha, współzałożyciela i obecnego lidera zespołu, zawiera archiwalne wywiady prasowe, znane i nieznane teksty piosenek, fragmenty kalendarium zespołu oraz galerię zdjęć i pamiątek. Całość przybliży czytelnikowi kulisy kariery zespołu oraz pozwoli lepiej zrozumieć jego twórczość i filozofię.

Czoik, Monika. Wierszyki na każdą porę roku. Ruda Śląska 2010. ISBN 978-83-932146-0-0.
Debiut książkowy autorki scenariuszy i reżyserki przedstawień teatralnych dla najmłodszych. Książka jest tomikiem króciutkich wierszy „na każdą porę roku” i pogodę.

Ćwięczek, Eugeniusz Leopold. Pierwszy tydzień oswobodzenia. Kochłowice 2010. ISBN 978-83-89476-91-3.
Wspomnienia mieszkańca Kochłowic z okresu wyzwalania Górnego Śląska przez Armię Radziecką w 1945 r. Autor – wówczas ośmioletni chłopiec – u schyłku II wojny światowej znalazł się w samym środku działań wojennych. W pamięć wrył mu się głęboko widok uciekających niemieckich wojsk, groza nocy spędzonych w schronie, plądrowanie rodzinnego dobytku i na koniec wejście żołnierzy 1 Frontu Ukraińskiego. A że łzy często przeplatają się ze śmiechem to pozostały też wspomnienia pierwszego w życiu spotkania oko w oko z wielbłądami, które przywędrowały z Rosjanami.

Dyzia, Ilona (oprac.). Górny Śląsk na dawnej pocztówce : ze zbiorów Biblioteki Śląskiej : (Bytom, Chorzów, Piekary Śląskie i inne miejscowości). Katowice 2010. ISBN 978-83-60209-52-3.
Publikacja przedstawiająca bogaty zbiór pocztówek z zasobów Biblioteki Śląskiej. Zbiór obejmuje pocztówki wydane od końca XIX w. do 1945 r. Kolekcję uporządkowano alfabetycznie, wg. nazw miejscowości. Jedno i wielobarwne „korespondentki” pochodzące sprzed prawie 100 lat ukazują zmieniający się krajobraz miast i wsi oraz przemiany mody i stylu, przeobrażenia urbanistyczne, zmiany architektury. Przypominają nam o nieuchronności upływu czasu. Strony 291-296 poświęcone zostały widokówkom z terenu dzisiejszej Rudy Śląskiej.

Kołodziej, Jan. Śląskie opowieści : ksiądz Ludwik Tunkel. Kochłowice 2010.
Krótka historia życia i działalności księdza Ludwika Tunkla – proboszcza kochłowickiego w latach 1893-1922 ; budowniczego nowego kościoła, sierocińca, domu starców. Tekst ilustrowany jest dawnymi pocztówkami pochodzącymi ze zbiorów autora.

Krzyża znak naszą chlubą : 1949-2009 : 60 lat kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy. Ruda Śląska 2010. ISBN 978-83-930569-0-3.
Bogato ilustrowana historia parafii kłodnickiej w Rudzie Śląskiej. Od rysu historycznego miejscowości, poprzez dzieje budowy kościoła , po życie parafii i parafian. Opracowanie to jest próbą szerszego spojrzenia no owe 60 lat, które minęły od poświęcenia świątyni.

Lewandowski, Jan F. Dobrodziejka Joanna. Ruda Śląska 2010. ISBN 978-83-928801-7-2.
Wydana nakładem Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej niewielka książeczka poświęcona Joannie Gryczik von Schomberg-Godulla, hrabinie von Schaffgotsch, wydana w stulecie jej śmierci. Opowiada pokrótce o życiu i działalności „śląskiego Kopciuszka”.

Malinowska, Iwona. Sieć bibliotek publicznych w Rudzie Śląskiej : studium socjologiczno-topograficzne. Katowice 2010. [prac. magisterska].
Praca magisterska napisana na Wydziale Filologicznym Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Przedstawia działalność MBP w Rudzie Śląskiej w zakresie zaspokajania różnych potrzeb mieszkańców miasta oraz ukazuje funkcjonowanie Biblioteki w oczach mieszkańców. Na podstawie analizy pracy Biblioteki Centralnej i filii oraz opinii ich użytkowników autorka przedstawia propozycje nowych kierunków działania.

Małek, Konrad. Gdy spogląda księżyc. Warszawa 2010. ISBN 978-83-205-5455-7.
Czwarta i ostatnia opowieść o przygodach Hani – cyklu dla dzieci z ekologicznym przesłaniem, mającym je uwrażliwić na świat przyrody. Rodzice z Hanią wybierają się do wujostwa, na odpust. Dziewczynka postanawia zabrać ze sobą pieska dziadków. Niestety zwierzak staje się ofiarą ludzkiej bezmyślności i skłonności do zaśmiecania łąk i lasów. Jedynie zaradność i szybka pomoc pewnych osób ratują mu życie. „Otaczająca nas przyroda jest skarbem, szanujmy ją i otaczajmy opieką”.

Matuszkiewicz, Anna (oprac.). Z Rudą po zielonej Rudzie. Ruda Śląska 2010.
Druga część przygód maskotki miasta Ruda Śląska, Rudej Wiewiórki, przeznaczona dla najmłodszych. Ruda Wiewiórka zabiera czytelników na spacer po mieście i pokazuje miejsca, które warto odwiedzić , np. Dolinę Kłodnicy, Dolinę Potoku Jamna oraz inne ciekawostki przyrodnicze, zaskakujące w mieście zwyczajowo kojarzonym z przemysłem ciężkim. Z lektury młodzi czytelnicy dowiedzą się jakie lasy rosną wokół i jakie zwierzęta są ich mieszkańcami. Książka przybliża również dzieciom ideę recyklingu.

Musioł, Ludwik. Z dziejów Kochłowic, Halemby, Bykowiny, Kłodnicy oraz Starej Kuźnicy. Ruda Śląska 2010. ISBN 978-83-023996-9-8.
Krótka historia południowych dzielnic miasta Ruda Śląska, od ich początków do 1945 r. Praca napisana w 1966 r. na zlecenie Maksymiliana Chroboka. Oryginał jej, w formie maszynopisu, zachował się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Obecnie, w 650 rocznicę pojawienia się nazwy Kochłowice w dokumentach historycznych, Muzeum postanowiło upublicznić tą pracę w formie druku.

Oleś, Piotr. Cztery pory roku. Ruda Śląska 2010.
Album fotograficzny prezentujący uroki Rudy Śląskiej w szacie kolejnych pór roku. Przyrodę i architekturę pokazano w formie „fotograficznej liryki opisowej”, jak ujęto to we wstępie. Na szczególną uwagę zasługuje część „Piąta pora roku” , gdzie realizm miesza się z fantazją.

Pallado, Jan (red.). Optymalizacja wykorzystania terenu pod nową zabudowę mieszkaniową na przykładzie miasta Ruda Śląska. Gliwice 2010. ISBN 978-83-928236-5-0.
Opracowanie powstałe jako efekt współpracy Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej i Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, mające na celu wypromować miasto jako miejsce, w którym warto zamieszkać. Zawiera projekty zabudowy wielorodzinnej, bogato ilustrowane wizualizacjami. Monografia dotyczy obszaru położonego przy ulicy Porębskiej, który stał się poligonem doświadczalnym dla studentów PŚ.

Podgórska , Barbara ; Podgórski, Adam (oprac.). Drzewa polskie : ogród wierszy o drzewach. Ruda Śląska 2010. ISBN 978-83-7649-028-1.
Antologia wierszy o drzewach autorstwa polskich poetów, min. M.Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, J.Iwaszkiewicza, M.Jastruna i In. , wydana staraniem Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew. W zamyśle autorów wybór może stanowić pomoc dla uczniów szkół wszystkich typów i wsparcie dla nauczycieli j.polskiego, biologii, wiedzy o społeczeństwie czy nawet historii.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Drzewa w pomniki zaklęte : drzewa pomnikowe w Rudzie Śląskiej. [cz.] 2. Katowice 2010. ISBN 978-83-7649-036-6.
Kontynuacja wydanej w 2009 r. pierwszej książki o rudzkich drzewach , która ukazała się pod patronatem Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew. Stały rozwój urbanistyczny, klęski przyrodnicze oraz ludzka bezmyślność powodują, że wielkich, sędziwych drzew jest coraz mniej. RTPD zajmuje się katalogowaniem, badaniem i opisywaniem rudzkich zabytków przyrody a niniejsza książka stanowi efekt tych działań. Opis poszczególnych gatunków, występujących w Rudzie Śląskiej, potraktowano kompleksowo – opis botaniczny, występowanie, zastosowanie, odniesienia w mitach, legendach , kulturze i literaturze.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam (oprac.). Oddam serce kwiatom : ogród wierszy o kwiatach. Ruda Śląska 2010. ISBN 978-83-7649-029-8.
Zbiorek poetycki zawierający wiersze znanych polskich poetów , min. M.Jastrun, J.Tuwim i In. „Kwiaty w poezji to nie tylko poetyckie opisy […]. To także utwory, w których kwiaty występują jako samodzielne alegorie radosne i smutne, tańczące i poważne, barwne i ponure”. Tomik ten pomyślany został jako pomoc dla uczniów i nauczycieli ale również jako lektura dla wszystkich miłośników kwiatów, drzew, przyrody.

Podgórska , Barbara ; Podgórski , Adam. Ruda na zielono : trasy turystyczno-edukacyjne o charakterze przyrodniczo-historycznym w Rudzie Śląskiej i okolicach. Cz. 4. Katowice 2010. ISBN 978-83-7649-035-9.
Czwarty tomik z cyklu przewodników turystycznych wymyślonych i opracowanych przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Przewodnik ten opisuje trasy - piesze, rowerowe lub samochodowe, o charakterze przyrodniczo-historycznym, z szczególnym naciskiem na przyrodę miasta. Ponadto zamieszczono w nim ( po raz pierwszy) dwie trasy związane z Karolem Godulą – śląską i rudzką. Po raz pierwszy również zamieszczono informacje dotyczące ścieżek turystycznych po Orzegowie, do tej pory pomijanym w poprzednich tomach.

Samorządowe placówki oświatowe : szkoły ponadgimnazjalne. Ruda Śląska 2010.
Informator dla uczniów gimnazjów, przed którymi stoi wybór szkoły ponadgimnazjalnej, opracowany przez MZOPO Ruda Śląska. Zawiera wykaz wszystkich placówek w Rudzie Śląskiej wraz z opisem bazy, wyposażenia oraz oferty dydaktycznej omawianych szkół. Dane liczbowe ilustrowane są fotagrafiami.

Sitko, Dariusz (oprac.). Kartki z podróży : reminiscencje niepełnosprawnych artystów amatorów. Ruda Śląska 2010.
Album zawierający prace plastyczne i fotograficzne prezentujące świat widziany oczyma młodych osób niepełnosprawnych. Jest on swobodnie prowadzonym pamiętnikiem z wypraw plenerowych, w których uczestniczyli artyści amatorzy związani z Ośrodkiem dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” w Rudzie Ślaskiej-Halembie - ludzie, którzy pomimo doświadczania własnej ograniczoności, odważnie wchodzą w interakcję z otoczeniem, podejmują własną aktywność twórczą, pragną wejść w świat sztuki i zachwycić się jej pięknem.

Wypler, Karol. Z historii rodu rycerskiego Wyplerów. Warszawa ; Ruda Śląska, 2010.
Krótka historia, pochodzącego z Kochłowic, rodu Wyplerów, który wydał wybitnego humanistę, poetę i pisarza, znawcę 40 języków (w tym chińskiego), tłumacza i propagatora polskości – Jana Wyplera. Tenże wybitny Kochłowiczanin, oprócz innych prac, przeprowadził gruntowne poszukiwania genealogiczne dotyczące własnego rodu i udowodnił, że nazwisko Wypler ma korzenie bardzo stare – śląskie i szlacheckie. Swoje odkrycia opublikował własnym sumptem w 1936 r., w języku niemieckim. Obecnie, w 120 rocznicę urodzin J.Wyplera Członek jego rodziny – Karol Wypler, przetłumaczył wspomnianą pracę „Przyczynki do historii staro górnośląskiego rycerskiego rodu Wyplerów w byłym Państwie Pszczyńskim”. Jej najistotniejsze fragmenty opublikowano w niniejszej książeczce.

Zając, Elżbieta ; Biernat, Barbara ; Guziel, Bogumiła (red.). Pasterz i przewodnik : w hołdzie śp. księdzu proboszczowi Zygmuntowi Długajczykowi. Ruda Śląska-Halemba ; Gliwice 2010. ISBN 978-83-926487-6-5.
Zbiór wspomnień i homilii księdza Zygmunta Długajczyka. Kazania powstały na przestrzeni bez mała 30 lat, podczas sprawowania posługi kapłańskiej w halembskiej parafii Bożego Narodzenia. Na szczególną uwagę zasługuje strona formalna kazań. Piękny, dopracowany język, precyzyjne słownictwo, adekwatne dobieranie wyrażeń – to niektóre jedynie znamiona twórczości kaznodziejskiej księdza proboszcza. Opublikowane teksty są starannie przygotowane. Zauważalna jest precyzyjna kompozycja i logika wywodu. To niewątpliwie ułatwia lekturę oddając jednocześnie fragment bogactwa osobowości kaznodziei.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2010
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2010, nr 1 - 51/52. ISSN 0209-2719.
Wielotematyczna prasa lokalna obecna na rynku prasowym już od 1956 roku. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim. Ukazując się w każdy czwartek, dostarcza aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia. Przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem oraz Rudą Śląską.

POLSKA Dziennik Zachodni. Red. nacz. Elżbieta Kazibut-Twórz. Katowice 2010, nr 1 - 304 Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. – ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. W październiku 2007 r. nastąpiła zmiana tytułu na „Polska Dziennik Zachodni”. W winiecie gazety pojawiła się również nazwa „The Times”, gdyż periodyk jest opracowywany we współpracy z tymże tytułem prasowym. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Redaktorem odpowiedzialnym jest Jacek Szyperski. Natomiast reporterem dyżurnym jest Agnieszka Widera.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny. Red. nacz. Tadeusz Piątkowski. Ruda Śląska 2010, nr 1 - 52. ISSN 1232-0560.
Periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 16 lat. Gazeta wydawana jest przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Tematycznie związana przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jej łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2009
Wydawnictwa zwarte

Barwicka, Aleksandra (oprac.) . Mam naście lat – jestem świadomym obywatelem : przewodnik dla nauczycieli . Katowice 2009. ISBN 978-83-7649-012-0.
Broszura wydana przez Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw w Rudzie Śląskiej skierowana jest dla młodzieży. Zasadniczym celem przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu operacyjnego FIO, wg koordynatora projektu Macieja Makuli, jest przybliżenie uczniom struktury i hierarchii polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Dłucik, Robert. „Oczko” z gwiazdami czyli 21 [dwadzieścia jeden] wywiadów z postaciami, które znasz z pierwszych stron gazet. Ruda Śląska 2010. ISBN 978-83-924505-8-0.
Autor przeprowadził dwadzieścia jeden wywiadów opublikowanych wcześniej na łamach „Wiadomości Rudzkich”. Tytułowe gwiazdy zostały umieszczone w książce w następującej kolejności: Czesław Niemen, Michał Bajor, Stanisław Sojka, Blaze Bayley, Krystyna Loska, Henryk Gołębiewski, Anna Guzik, Martyna Jakubowicz, Andrzej Lampert, Maciej Maleńczuk, Grzegorz Markowski, Adam Nowak, Andrzej Nowak, Jan Nowicki, Janusz Radek, Krzysztof Respondek, Sandy, Grzegorz Turnau, Andrzej Urny, Michał Wiśniewski. Zbiór wzbogaciły fotografie autorstwa Łukasza Dykty, Macieja Geyera i pomysłodawcy całego przedsięwzięcia edytorskiego Roberta Dłucika.

Gałuszka, Krystian (red.). Sznita z bajlagom : almanach poetycki. Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-928622-8-4.
Niebywały almanach poetycki wierszy napisanych po ślonsku, których w tomie zebrano 80. Autorami tychże tekstów są śląscy poeci wyróżnieni w pięciu edycjach konkursu, którego patronem jest śląski Homer ks. Norbert Bonczyk. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się: Łukasz Brożek, Danuta Dąbrowska, Barbara Gromotka, Marek Wacław Judycki, Krzysztof Kokot, Jan Kołodziej, Marcin Kucharczyk, Ewelina Kuśka, Czesława Kwaśniok, Karol Gwóźdź, Bogdan Nowicki, Henryk Polok, Jerzy Porada, Andrzej Roczniok, Tytus Kamil Rolski, Sylwia Rudzka Siwoń, Regina Sobik, Ewelina Sokół – Galwas, Bronisław Wątroba, Bogdan Neblik, Stanisław Neblik, Czesław Żemła. Okładkę zaprojektował Jerzy Obrodzki, a zdjęcia do almanachu wykonał Krystian Gałuszka.

Gałuszka, Krystian (red.). Przezacny żywot świętego Wawrzyńca patrona bibliotekarzy, biedaków i innych także z okazji rocznic nadobnych wydany A.D. MMIX w Mieście Ruda Śląska na Górnym Śląsku . Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-928622-4-6.
Rocznicowe silva rerum związane tematycznie ze św. Wawrzyńcem, kościołem pw. św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej, Miejską Biblioteką Publiczną w Rudzie Śląskiej, świętami książki oraz historią miasta.

Górecki, Jan ks. ; Szczech Bernard. Jan Bujara poeta w koloratce : (1877-1939). Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-928801-3-4.
Na książkę wydaną z okazji 70. rocznicy śmierci poety składają się następujące artykuły: ks. Jana Góreckiego – Uwagi na temat dorobku literackiego ks. Jana Bujary, Bernarda Szczecha – Przyczynek do życiorysu księdza poety, Ireny Chrostek – Bezcenne perełki Wiary i Miłości oraz aneksu, w którym zamieszczono listy: ks. Jana Bujary do rodziny Paruzelów, Alfonsa Paruzela do ks. rr. Józefa Gawora, Alfonsa Paruzela do ks. Stanisława Tkocza, Zdzisława Zwoźniaka do Alfonsa Paruzela, a także odautorska bibliografia ks. Jana Bujara – Z lutnia po Bożej niwie.

Janicki, Adam (oprac.) . Ulica mojej starki. Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-928699-9-3.
Pierwsze wydanie zbioru opowiadań „Ulica mojej starki” ukazało się w roku 1984. Obecną edycję wzbogacono o pięć nowych opowiadań. Bardzo emocjonalna książka w dorobku pisarza, utrzymana w konwencji pamiętnika lirycznego.

Jesteśmy z wireckiego Liceum . Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-902433-6-8.
Wydawnictwo opracowane z okazji 75. rocznicy powstania „Morcinka”. Swego rodzaju silva rerum o jednej z najbardziej zasłużonych dla mieszkańców miasta szkole średniej, będące doskonałym uzupełnieniem i kontynuacją książki wydanej w roku 2004 z okazji 70. rocznicy powstania tejże szkoły. Wprowadzeniem całość opatrzył jej absolwent Andrzej Stania Prezydent Miasta Ruda Śląska, a wstęp napisał Dyrektor Szkoły Aleksander Porębski.

Kopiec, Bernard . Ruda Śląska: zarys dziejów. Cz. 3, Kochłowice, Bykowina, Halemba, Kłodnica, Stara Kuźnia, Wirek. Ruda Śląska 2009. ISBN 83-912296-1-0.
Trzecia i ostatnia część kompendium historycznego o Rudzie Śląskiej w ujęciu topograficznym ulic. Swym zakresem obejmuje następujące byłe miejscowości wchodzące obecnie w skład miasta: Kochłowice, Bykowina, Halemba, Kłodnica, Stara Kuźnia, Wirek. Pod względem typograficznym najlepiej wydana część cyklu.

Luchowski, Stanisław. Ostatni zjazd. Bydgoszcz 2009 . ISBN 978-83-922388-3-6.
Powieść poświecona jest wypadkom z 2006 roku w kopalni węgla kamiennego „Halemba”. Autor – mieszkaniec Bydgoszczy, były sztygar lubelskiej kopalni węgla „Bogdanka” – pisząc tę książkę chciał wyrazić szacunek wszystkim ratownikom górniczym za ich trud solidaryzując się przy tym z odczuciami rodzin poległych górników.

Łata, Paweł. Architektura i przestrzeń sakralna świątyni chrześcijańskiej : na przykładzie kościoła świętych Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej-Wirku. Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-928801-4-1.
Zadanie, które podjął pochodzący z Bielszowic ks. Paweł Łata, polegało na wyjaśnieniu współczesnemu człowiekowi przestrzeni neogotyckiej świątyni, kryjącej w sobie wiele tajemnic, dzięki językowi pochodzącemu ze średniowiecza. Przybliżenie bogatego w przedstawienia ikonograficzne wnętrza kościoła nierozłącznie powiązanego z teologiczną treścią powinno nie tylko wpłynąć na lepsze zrozumienie przestrzeni sakralnej ale i również na lepsze zrozumienie historii miasta.

Makula, Maciej (oprac.). Mam naście lat – jestem świadomym obywatelem : przewodnik dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Katowice 2009. ISBN 978-83-7649-011-3.
Poradnik wydany ze środków FIO, zawierający informacje o prawach i obowiązkach wynikających z przekroczenia określonej granicy wieku. Został podzielony na następujące rozdziały: Prawo Karne, Wykroczenia, Prawo Cywilne, Prawo Rodzinne i Opiekuńcze, Prawo Pracy, Prawo Jazdy, Służba Wojskowa, Wybory, Podatki.

Małolepszy, Tomasz. Historia mistrzostw Europy w koszykówce : od Szwajcarii-1935 do Polski-2009. Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-924505-9-7.
Kolejne opracowanie rudzkiego wydawcy będące kompendium wiedzy historyczno – sportowej z danej dziedziny sportu. Ambicją autora było nie tylko zapoznanie się z historią tej najstarszej w letnich grach zespołowych imprezy, ale także przypomnienie wspaniałych chwil polskiej koszykówki. Oprócz bogatej faktografii w książce znalazło się wiele zdjęć archiwalnych dokumentujących sportowe zmagania.

Niedrygoś, Aleksandra. Dziewczyny takie jak inne . Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-914451-3-6.
Debiut dwóch młodych poetek rudzkich z dużym przekonaniem stawiających kroki na niwie poezji. Całość została opatrzona Wstępem – Środkiem pióra Jerzego Mazurka mentora literackiego poetyzujących młodych kobiet.

Organizacje pozarządowe Rudy Śląskiej 2009 : informator. Ruda Śląska 2009.
Informator zawiera aktualny na rok 2009 wykaz rudzkich organizacji pozarządowych z podziałem na następujące obszary działalności tematycznej: Ekologia, Kultura, Sprawy społeczne, Zdrowie i Pomoc Społeczna, Sport i Rekreacja. Zbiór dopełnia wykaz organizacji ze statusem pożytku publicznego i akty prawne regulujące współpracę z samorządem.

Pilotażowy Program Badań Jakościowych przeprowadzonych wśród pracodawców i osób bezrobotnych. Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-926738-3-5.
Publikacja, która powstała w ramach PUP – Profesjonalne Upowszechnianie Pracy, a została sfinansowana z EFS, prezentuje dane pozwalające – zdaniem autorów – lepiej rozpoznać popyt i podaż na rudzkim rynku pracy z punktu widzenia pracodawców i osób bezrobotnych.

Podgórska, Barbara; Podgórski Adam. Drzewa w pomniki zaklęte : drzewa pomnikowe w Rudzie Śląskiej. Katowice 2009. ISBN 978-83-7649-010-6.
Praca współfinansowana przez FIO w ramach projektu RTPD „Ruda a zielona bis”. Poszczególne gatunki drzew – buk pospolity, dąb szypułkowy, grab pospolity, lipa drobnolistna, miłorząb dwuklapowy, olsza czarna, robinia biała, wiąz szypułkowy – zostały generalnie opisane wg następującego schematu: utwór poetycki tematycznie związany z danym drzewem, opis botaniczny, występowanie, zastosowanie, podane drzewo w kulturze i starych wypisach, drzewa pomnikowe w Polsce i w Rudzie Śląskiej. Całość dopełniają: wstęp i bibliografia opracowane przez autorów, a także mini opowiadanie Krystiana Gałuszki pt. „Cynkowa brzoza”.

Podgórska, Barbara ; Podgórski Adam (red.) Ruda a zielona : trasy turystyczno-edukacyjne o charakterze przyrodniczo-historycznym w Rudzie Śląskiej i okolicy. Cz. 2, Trasy rowerowe. Ruda Śląska 2009.
Druga część cyklu projektu RTPD „Ruda a zielona bis”, na którą składają się następujące artykuły: Adam k. Podgórski – O projekcie „Ruda a zielona”, Anna Jach – Z Fryny na stawy chebziańskie, Anna i Artur Jachowie – Z Kochłowic do lasów panewnickich, Urszula i Andrzej Kuczerowie – Pogranicze halembsko-zabrzańsko-mikołowskie, Teresa Kurpas, Sabina Sibińska – Przez hałdę na zamek, Kazimierz Starzyński – Szlakiem leśnych niespodzianek, Sylwia Szoenowa – Przez Kochłowice do Uroczyska Buczyna.

Podgórski, Adam (red.). Pomagajmy z sercem : poradnik – informator dla ofiar przestępstw i przemocy. Ruda Śląska 2009.
Poradnik opracowany dla ofiar przestępstw składa się z następujących artykułów: Polska Karta Praw Ofiary, Podstawowe Uprawnienia i Obowiązki Pokrzywdzonego w Postępowaniu Przygotowawczym, Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, Anna Jach – Przemoc w rodzinie i jej postacie, Anna Jach i Maciej Makula – Przemoc w rodzinie w ujęciu kodeksu karnego, Realizatorzy miejskiego przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Rudzie Śląskiej, Maciej Bieniak, Józef Kogut – Pokrzywdzony w postępowaniu karnym, Przemysław Stich – Prawa pokrzywdzonych w obowiązującym kodeksie postępowania karnego, Maciej Makula – czy w sądzie naprawdę nie zapłacimy?, Anna Jach – Separacja alternatywa dla rozwodu, Katarzyna Sienkiewicz – Mediacje - współpracujemy z sobą, Marek Podgórski – Polska karta praw ofiary a rzeczywiste gwarancje praw ofiar przestępstw, Maciej Makula – Separacja sprawcy przestępstwa od jego ofiary, Marek Podgórski – Rządowe koncepcje pomocy dla ofiar przestępstw, Katarzyna Sienkiewicz – Po drugiej stronie lustra - prawdziwa historia, Przemysław Stich – Postępowanie sądowe w sprawach małżeńskich, Środki zabezpieczające w prawie karnym, Katarzyna Sienkiewicz – Pewność siebie to podstawa, Przemysław Stich – Zatarcie skazania w polskim prawie karnym, Barbara Podgórska – Pomagać z sercem. Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw – organizacja pożytku publicznego. Całość otwiera w formie motta frag. wiersza Krystiana Gałuszki „Most”.

Pomniki przyrody w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-61533-34-4.
W pięknej formie edytorskiej z barwnymi zdjęciami i załączonym filmem wyprodukowanym przez Sferę TV z komentarzem Jana Wyżgoła, wydawnictwo popularyzuje sześć pomników przyrody występujących w Rudzie Śląskiej.

Ruda Śląska – miasto które kocham : Ruda Śląska w twórczości niepełnosprawnych artystów amatorów związanych z Ośrodkiem dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” w Rudzie Śląskiej – Halembie. Ruda Śląska [2009?].
Kolorowy album jest pokłosiem plenerów i warsztatów artystycznych zrealizowanych na terenie Rudy Śląskiej przez halembski ośrodek Caritasu. Zaprezentowane prace osób niepełnosprawnych w tejże formie, nie tylko nobilituje ich twórców, ale także pobudza czytelników do refleksji etycznej i estetycznej, a jakże ciepłe spojrzenie na miasto oczami tej grupy artystów sprawia, iż jest ono bliższe przeciętnemu mieszkańcowi Rudy Śląskiej.

Ruda Śląska 2009 : Krajowa Wystawa Literatury Filatelistycznej . Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-929285-1-5.
Książka wydana z okazji krajowej wystawy literatury filatelistycznej zorganizowanej przez Oddział PZF w Rudzie Śląskiej w bykowińskiej filii rudzkiej książnicy. Na wydawnictwo składają się następujące artykuły: Krystiana Gałuszki – Biblioteka miejscem spotkania, Jubileusz miasta Jerzego Dudy – Bibliofilatelia – filatelistyczna przygoda z książka i jej miłośnikami, Biblioteki w bibliofilatelii, Exlibris – znaki książki – w filatelistyce, Władysława Farbotko – Polska literatura filatelistyczna po II wojnie światowej, Jadwigi Ostraszewskiej – 40 lat medalu PZF za zasługi dla rozwoju publikacji filatelistycznych, Krzysztofa Żoka – Ruda Śląska – dobre miejsce do prowadzenia biznesu i inwestowania, Jana Olchowika – 150 – rocznica otwarcia placówki poczty Morgenroth – Chebzie (1859-2009), a także Regulamin Sądu Konkursowego Krajowej Wystaway Literatury Filatelistycznej „Ruda Śląska 2010” oraz Spis eksponatów i wystawców. Całość wstępem opatrzył Andrzej Stania.

Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa dawniej i dziś . Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-921175-80-2.
Album wydany z okazji 50. rocznicy istnienia Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej podzielony na następujące rozdziały: Geneza oraz rozwój RSM na przestrzeni dekad, Dekady w obiektywie, Działalność administracji i Rad Osiedla, Działalność kulturalna i edukacyjna, RSM dziś i jutro. Całość wstępem opatrzył Józef Osmenda Przewodniczący Rady Nadzorczej RSM.

STOP wykluczeniu społecznemu : wykluczenie społeczne w mieście Ruda Śląska : raport z badań. Ruda Śląska [2009?]. ISBN 978-83-926738-2-8.
Przeprowadzone badania z terenu Rudy Śląskiej, zaprezentowane w pracy – zdaniem autorów – mają na celu lepsze zrozumienie wykluczenia społecznego. Rzucają one bowiem światło na złożoność problemu, pokazując nie zawsze oczywiste mechanizmy leżące u jego podłoża. Projekt został wysoko oceniony przez recenzenta dra Ryszarda Praszkiera.

Szczech, Bernard. Księdza Józefa Szafranka zabiegi wokół budowy kościoła św. Józefa w dawnym bytomskim Czarnym Lesie. Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-928801-2-7.
Opracowanie przygotowane przez dyrektora rudzkiego muzeum obejmuje trzy w języku polskim i jeden w języku niemieckim listy otwarte – odezwy, napisane przez ks. J. Szafranka, propagujące budowę kościoła na terenie obecnego Nowego Bytomia. Na szczególna uwagę zasługuje list z 1 lipca 1857 roku (opublikowany 17 lipca), gdyż jest on opatrzony rysunkiem kościoła i jest to prawdopodobnie pierwsza wizualizacja idei budowy nowobytomskiego kościoła.

Szczech, Bernard. Pieśni księdza Norberta Bonczyka ułożone na pamiątkę uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego kościoła św. Józefa w bytomskim Czarnym Lesie 7 maja 1884 roku . Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-928801-0-3.
Broszurka zawiera reprodukcje okolicznościowych druków wydanych przez bytomską drukarnię B. Wylezol < Co. z okazji poświęcenia kamienia węgielnego kościoła w obecnym Nowym Bytomiu. Autorem tekstów w języku polskim i języku niemieckim był ks. Norbert Bonczyk.

Szczech, Bernard. Przywilej lokacyjny Lubniowa czyli Starej Kuźnicy, nadany przez Jana II Żelaznego i Mikołaja IV, książąt raciborsko-opawskich (1.05.1394 r.) . Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-928801-1-0.
Oprócz zacytowanego przywileju lokacyjnego w języku niemieckim wraz z polskim tłumaczeniem broszura zawiera komentarz historyczny autora oraz zdjęcia omawianego dokumentu i kolorowe reprodukcje fragmentów mapy Wielanda – Homanna z XVIII w.

Wojtkowiak, Ewa ; Wojtkowiak, Zenon. Jest we mnie światło ; Są we mnie wspomnienia Ruda Śląska 2009.
Liryczny hołd opracowany pośmiertnie przez męża Zenona z wykorzystaniem tekstów Ewy i wierszy własnych. Ujmujące świadectwo miłości wyrażone językiem poetyckim.

Żok, Krzysztof (oprac.). Ruda Śląska dziś i jutro. Ruda Śląska 2009. ISBN 978-83-921175-9-9.
Najnowszy album fotograficzny poświęcony miastu, wydany z okazji 50. rocznicy utworzenia Rudy Śląskiej w obecnych granicach administracyjnych, w którym wykorzystano zdjęcia Łukasza Dykty, Macieja Geyera i Tadeusza Piątkowskiego oraz symulacje komputerowe niektórych przyszłych założeń architektonicznych planowanych do realizacji w mieście. Wstępem urodzinowe wydanie opatrzył Andrzej Stania Prezydent Miasta Ruda Śląska.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2009
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2009, nr 1 - 52. ISSN 0209-2719.
Lokalny tygodnik, obecny na rynku prasowym już od 1956 roku. Obejmuje swym zasięgiem dwa śląskie miasta: Rudę Śląską i Zabrze. Ukazuje się w każdy czwartek, dostarczając aktualnych informacji z wszystkich dziedzin życia wymienionych miast, ciekawą publicystykę i rozrywkę.

Goniec Górnośląski : tygodnik regionalny . Red. nacz. Józef Swoboda. Chorzów 2009, nr 1 – 51/52. ISSN 0239-3301.
Tygodnik ukazujący się od roku 1956. Ówczesne miejscowości: Chorzów, Nowy Bytom, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice otrzymały wtedy własny tygodnik. Pierwszym redaktorem naczelnym była – Alicja Olczykowa. Obecnie tygodnik regionalny o charakterze społeczno – kulturalnym, który swym zasięgiem tematycznym obejmuje następujące miasta: Bytom, Chorzów, Katowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze. Od 2000 r. właścicielem tytułu jest Goniec Górnośląski Spółka z o.o.

POLSKA Dziennik Zachodni. Red. nacz. Elżbieta Kazibut-Twórz. Katowice 2009, nr 1 - 305. Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. – ISSN 1898-312X.
Gazeta codzienna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. W październiku 2007 r. nastąpiła zmiana tytułu z „Dziennik Zachodni” na „Polska Dziennik Zachodni”. W winiecie gazety pojawiła się również nazwa „The Times”, gdyż periodyk jest opracowywany we współpracy z tymże tytułem prasowym. Obecnie gazeta wydawana jest przez Grupę Wydawniczą Polskapresse Oddział Prasa Śląska należącą do międzynarodowego koncernu Verlagsgruppe Passau. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Reporterem dyżurnym na Rudę Śląską jest Agnieszka Widera.

Rudzki Rocznik Muzealny 2008. Red. nacz. Bernard Szczech. Ruda Śląska 2009, R.11. ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny jest kolejnym, jedenastym tomem tego wydawnictwa. Bieżący numer wydany w nowym formacie zawiera materiały pogłębiające wiedzę historyczną o regionie i o Rudzie Śląskiej. Omawiany rocznik zawiera następujące artykuły: Małgorzata Kaganiec: Dzieje herbu Rudy Śląskiej oraz Pieczęcie gminne dzielnic dzisiejszej Rudy Śląskiej, Bronisław Wątroba: Historia ukryta w notgeldach, Zdzisław Sobieraj: Mapa Rudy z początku XIX wieku, Przemysław Noparlik: Charakterystyka granic lokacyjnej wsi Kochłowice oraz Kościół projektu Ludwiga Schneidera w Rudzie Ślqskiej-Kochłowicach, Antoni Ratka: 0 krzyżu papieskim z czasów pontyfikatu Leona XIII w Rudzie, Krzysztof Gołąb: Z dziejów zabytkowej cegielni w Rudzie, Izabela Kaczmarzyk: Świadek, który przemówił... Unikatowy numer mikulczyckiej „Klausberger Zeitung", Barbara Szmatloch: Rok Wojciecha Korfantego. W hołdzie Wielkiemu Ślązakowi, Aleksandra Pethe: „Gdyby święty Franciszek był współczesnym poetą …”. 0 wierszach ks. Jana Twardowskiego oraz „Gdy zabłyśnie to, co ledwie przeczuwamy... ". Ks. Janusz St. Pasierb , a także „Jesteś tak blisko ...”. 0 poezji sióstr zakonnych raz jeszcze, Barbara i Adam Podgórscy: Alfons Kuczera (1924-1971), Bernard Szczech: Urbarz Nowej Wsi z 1785 roku, Aleksandra Czyż, Krystian Gałuszka: Bibliografia adnotowana wydawnictw zwartych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2008 oraz Bibliografia wydawnictw ciągłych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2008, Elżbieta Kinel – „Kronika Wydarzeń 2008 roku. Całość wstępem opatrzył jeden z autorów rocznika Bernard Szczech, dyrektor rudzkiej placówki muzealnej.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Tychy 2009, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny. Red. nacz. Tadeusz Piątkowski. Ruda Śląska 2009, nr 1 - 51/52. ISSN 1232-0560.
Periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od lat 17. Gazeta wydawana jest przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Treściowo tygodnik związany jest przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2008
Wydawnictwa zwarte

Dworak, Barbara ; Goździk- Babicz , Irena ; Wystryk-Benigier , Barbara (red.). W Pana dworkowym rudzkim kalejdoskopie historycznym. Wyd. 2 uzup. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-924505-3-5.
Drugie wydanie książki wydanej w 1994 r. pod red. Jerzego Horwata, wzbogaconej o nastepujace teksty: „Prawdziwy Duch Szkoły” – Damiana Pajonka i Ewy Zieleźnik, „Rudzkie kalendaria” – Antoniego Ratki, „Wybór opracowań publikowanych i niepublikowanych Jana Stefana Dworaka (art. Publikowane, referaty, biogramy)” oraz exlibrisy J. S. Dworaka wykonane przez Władysława Lucińskiego. Całość została opatrzona wstępem Barbary Dworak i Kazimierza Dworaka.

Dziedzic, Grażyna ; Morys, Krystian (red.). U nos na Kaufhausie : realizacja Programu Aktywności Lokalnej dla Osiedla Kaufhaus . Ruda Śląska 2008.
Pozycja została wydana w ramach projektu „Ruda Śląska – szansą dla wszystkich” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach EFS. Pozycja opisuje działania podjęte w ramach tegoż projektu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskie oraz efekty tychże działań. Całość została opracowana przez Aleksandrę Majowską i Fabiana Szajora. Natomiast osobną perełką jest dołączony do całości tekst literacki pióra Jana Wyżgoła – „Kaufhaus. Dygresje”, który zasługuje na osobną uwagę czytelnika.

Gałuszka Krystian. Księga Raziela. Katowice [2008] . ISBN 978-83-922616-7-4.
Najlepsza powieść w dorobku rudzkiego literata, porównywana jest z jednej strony do „Imienia róży” Umberta Eco, a z drugiej do prozy Jorge L. Borgesa. Rzecz o poszukiwaniu mitycznego skarbu, ukrytego przez Karola Godulę zwanego Królem Cynku, czy też Śląskim Faustem, w warstwie narracyjnej niektórym krytykom przypomina przygody Indiany Jones’a.

Gałuszka, Krystian ; Grzybek, Zygmunt ; Szczerbiński, Jerzy. Karol Goduła - zarządca doskonały. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-91852016.
Broszurka – gustownie wydana przez Towarzystwo im. Karola Goduli – została wydana z okazji ogłoszonego w Rudzie Śląskiej roku Karola Goduli i poświęcona jest oczywiście „Królowi z Rudy”. Autorzy – członkowie Towarzystwa – skoncentrowali się na jego działalności jako zarządcy. Po lekturze opracowania narzuca się nieodparcie myśl, iż dziwne jest, że współcześni zarządcy nie obrali sobie do tej pory Goduli jako patrona swej trudnej profesji.

Hutnicze impresje : piórem i pędzlem. Ruda Śląska 2008.
Pokłosie wystawy prac plastycznych eksponowanych w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty, które powstały w latach pięćdziesiątych , sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Publikowane prace autorów Leona Adamka, Leona Gajdy, Kazimierza Liska, Jerzego Korzeńskiego, Anny Piekoszowskiej-Kulesza, Czesława Stępczaka, Joachima Spilka oraz Emila Wojtasa zostały wzbogacone wierszami Teodora Szaudry, emerytowanego pracownika nowobytomskiej huty.

Kalarus, Roman. Sto plakatów Romana Kalarusa. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-923996-7-4.
Katalog towarzyszący wystawie prac Romana Kalarusa zorganizowanej w rudzkim muzeum. Dziewięć kolorowych reprodukcji plakatów profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz wstęp pióra Michała Lubiny wprowadzają czytelnika w artystyczny świat urodzonego w Kluczach artysty zasłużonego dla kultury Śląska i Polski.

Kołodziej, Jan. Historia Kochłowic. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-924505-5-9.
Współczesna próba opracowania monografii miejscowości przez rodowitego kochłowiczanina, pasjonata historii Rudy Śląskiej i Śląska. Wolne od nacjonalizmów spojrzenie na trudną historię Kochłowic wzbogacone zestawem reprodukcji starych zdjęć, pocztówek, map oraz wycinków starych gazet i książek.

Kopiec, Bernard. Z biegiem lat – kłodnickie wczoraj i dziś . Ruda Śląska 2008. ISBN 83-912296-7-X.
Książkę źródłowo opracował Bernard Kopiec, który przedstawiając losy szkoły i historię Kłodnicy, w przeważający sposób oparł się na oryginalnej kronice szkoły. Wydawnictwo ukazało się dzięki zaangażowaniu komitetu redakcyjnego, w skład którego weszli Bernard Kopiec, Sabina Pawlak, Grażyna Sikora i Aleksandra Widera. Całość wstępem opatrzyła Grażyna Sikora – Dyrektorka Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej, która również podpisała się pod projektem okładki. Książka w jakże zasadny sposób uświetniła obchody stulecia szkoły w Kłodnicy.

Lubina, Michał (red.). Osoby godne przypomnienia. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-923996-6-7.
Materiał przygotowany do konferencji naukowej „Osoby godne przypomnienia” odbywającej się w ramach cyklu„Ruda Śląska – tradycja i teraźniejszość dla przyszłości” zorganizowanej przez rudzkie muzeum. Tom zawiera następujące materiały: Ireny Twardoch – „Joann von Schaffgotsch – godna spadkobierczyni Karola Goduli” i „Dorota Horzonek-Jokiel – brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Melboourne”, Przemysława Nadolskiego – „Dyrektor Huty Pokój (Friedenshütte) Eduard Gustav Meier” oraz ”Moritz Friedländer, Simon Löwy, David Löwenfeld – założyciele huty „Pokój”, Adama Dziuby – „W młynach totalitaryzmów. Tragedia rodziny Gürtlerów”, Krzysztofa Brożka, – „Witold Czapla – lekarz z Orzegowa, po którym pozostała wdzięczna pamięć”, ks. Jana Góreckiego – „Ks. Jan Szymała – wybitny duszpasterz i patriota” oraz „Bombardier z Kolonii Karola w Rudzie Śląskiej (wspomnienie o Erneście Pohlu)”, Antoniego Ratki – „Ks. Franciszek Kałuża SJ – Sługa Boży. Kandydat na ołtarze”, Sewryna A. Wisłockiego – „Juliusz Marcisz – śląski Artur Grottger”, Joanny Roztropowicz – „Trzy Muzy stały przy jego kołysce, czyli o Norbercie Dlezichu”, Jadwigi Makosz – „Dziedzictwo Güntera Bialasa. W settną tocznicę śmierci kompozytora”, Jana Picheta – „Tadeusz Kocyba”, Jerzego Szczerbińskiego – „Henryk Bista – pracowitość i pasja”, Antoniego Steuera – „Marian Foik – srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio”, a także „Paweł Kozubek – współtwórca polskiego lekkoatletycznego Wunderteamu w latach pięćdziesiątych XX wieku”.

Luchowski , Stanisław. Bohaterowie Halemby . Katowice 2008. ISBN 978-83-922388-3-6.
Autor książki, pochodzący i mieszkający w Bydgoszczy, swoje zainteresowania literackie poświęcił górnictwu. Jego czwarta książka dedykowana jest ratownikom górniczym. Opisuje historię katastrofy górniczej, której symbolem stał się cudownie ocalały Zbigniew Nowak. Za opisywaną książkę Luchowski został odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi”.

Małek, Konrad. Podaj mi rękę kwiatku. Cz. 2. Warszawa 2008. ISBN 978-83-205-7475-7.
W siedmiu krótkich rozdziałach autor snuje proste, acz nie pozbawione nutki poezji opowieści adresowane dla bardzo młodych czytelników. Ciąg dalszy przygód Hani i Kwiatka pióra rudzkiego artysty.

Mecner, Krzysztof. Igrzyska olimpijskie : historia siatkówki. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-924505-4-2.
Druga pozycja – po „Mistrzostwa świata: historia siatkówki” z roku 2007 – w dorobku rudzkiej oficyny autorstwa Mecnera jest jak poprzednia skarbnicą wiedzy nie tylko dla kibiców tej jakże popularnej dyscypliny sportowej. Wbrew tytułowi w książce pokrótce przedstawiono także historię siatkówki w Igrzyskach Dobrej Woli, Igrzyskach Panamerykańskich, czy Igrzyskach Światowych.

Mecner, Krzysztof ; Wystryk-Benigier, Barbara. Historia Euro 1960-2008. Katowice ; Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-924505-6-6.
Realizacja idei – walka narodowych reprezentacji w piłce nożnej o prymat w Europie, której pomysłodawcą był Francuz Henri Delaunay, przerodziła się w jedną z największych imprez sportowych na świecie. Pasjonuje ona miliony kibiców na Starym Kontynencie. Kompendium wiedzy na temat rozgrywek o mistrzostwo Europy w piłce nożnej jest prawdziwą gratką dla fanów nie tylko tej dyscypliny sportowej.

Muster, Rafał (oprac.). Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska [2008?]. ISBN 978-83-926738-0-4.
Pozycja jest efektem projektu badawczego „Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej”, realizowanego w okresie 01.01.2007 – 31.03.2008., który był współfinansowany ze środków UE w ramach EFS. Książka ze względów objętościowych prezentuje jedynie kluczowe dla diagnozy sytuacji na rynku pracy w Rudzie Śląskiej zagadnienia. Całość materiału pobadawczego została umieszczona na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej (www.puprudaslaska.pl).

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Słownik gwar śląskich : godómy po naszymu, czyli po Śląsku. Katowice 2008. ISBN 978-83-60528-54-9.
Książka spółki autorskiej – małżeństwa Barbary i Adama Podgórskich – została napisana kilka lat wcześniej, jednak dopiero w roku 2008, po korekcie, doczekała się wydania. Omawiana pozycja ma charakter opracowania popularnonaukowego, prezentując bardzo szeroki zasób słownictwa z obszaru Śląska. Jak we wstępie pisze Alojzy Lysko z pewnością powstała z urzeczenia autorów nie pochodzących ze Śląska śląszczyzną, którą jak chcą niektórzy badacze, jest pramatką języka czeskiego i polskiego.

Podgórski, Adam K. (red.) Ruda a zielona : trasy turystyczno-edukacyjne o charakterze przyrodniczo-historycznym w Rudzie Śląskiej i okolicy. Cześć 1, Ścieżki piesze. Ruda Śląska 2008.
Książka współfinansowana przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zawiera następujące artykuły: „O projekcie Ruda a zielona” – Adama . Podgórskiego, „Gródek i kochłowickie lipy” – Sylwii Szeonawej, „Halembskie dęby. Halembski Młyn i halembskie stawy” – Barbary Podgórskiej, „Szlakiem trzech kuźnic” – Ireny i Jana Kołodziejów, „Dąb Goduli i aleja platanów” – Jana Wyżgoła, „W cieniu lipy Sobieskiego” – Izabeli Włodarczyk i „Pod znakiem miłorzębu” – Sabiny Sibińskiej. (Jak podaje wydawca pełna wersja z ilustracjami dostępna jest na stronie internetowej Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew – http://www.rtpd.pdg.pl).

Skowronek, Aleksandra (red.). Lokalna strategia zatrudnienia i promocji przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej na lata 2008-2015 : część ogólna. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-926738-1-1.
Ogólne założenia Lokalnej Strategii Zatrudnienia i Promocji Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej na lata 2008-2015, która została przyjęta Uchwałą Rady Miasta Ruda Śląska w marcu 2008 r. Wydawnictwo wzbogacają załączniki – dane statystyczne dotyczące miasta i regionu oraz słowniczek podstawowych pojęć wykorzystanych w opracowaniu.

Skowronek, Aleksandra (red.). Lokalna strategia zatrudnienia i promocji przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej na lata 2008-2015 : część szczegółowa. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-926738-1-1.
Szczegółowe dane Strategii, dotyczące następujących celów: – kształtowanie nowej generacji zasobów ludzkich, – dynamika wzrostu małych firm, – wzrost aktywności zawodowej, – wzrost liczby inwestorów, – kreowanie i umacnianie zdolności do bycia pracownikiem.

Stanisławska, Aniela. Opowieści białej sowy. Katowice 2008. ISBN 978-83-89476-76-0.
Debiut literacki Anieli Stanisławskiej twórczyni autorskich programów telewizyjnych i kabaretowych po śląsku. Zbiór nastrojowych opowiadań napisanych po polsku, będący pisarską podróżą nie tylko w świat dzieciństwa, ale i świat legend i podań związanych tematycznie z Kochłowicami.

Wrobińska-Michalik, Irena. Legendy rudzkie czyli Opowieści, których nigdzie indziej nie przeczytacie. Ruda Śląska 2008. ISBN 978-83-924505-7-3.
Autorka „Domu czterech Karlików” – powieści wydanej w roku 1988, doczekała się pośmiertnie książki, którą można w zasadzie traktować jako przyczynek literacki do jej różnorodnej spuścizny artystycznej (malarstwo, poezja, proza). Całość wstępem opatrzyli Barbara i Adam Podgórscy.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia Adnotowana 2008
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2008, nr 1 - 51/52. ISSN 0209-2719.
Wielotematyczna prasa lokalna obecna na rynku prasowym już od 1956 roku. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim. Ukazując się w każdy czwartek, dostarcza aktualne informacje z wszystkich dziedzin życia. Przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem oraz Rudą Śląską.

Goniec Górnośląski : tygodnik regionalny. Red. nacz. Marian Bijoch. Chorzów 2008, nr 1 - 52. ISSN 0239-3301.
Gazeta ukazująca się od roku 1956. Chorzów, Nowy Bytom (wtedy jeszcze odrębna miejscowość), Siemianowice Śląskie i Świętochłowice otrzymały wtedy własny tygodnik. Pierwszym redaktorem naczelnym była – Alicja Olczykowa. Obecnie tygodnik regionalny o charakterze społeczno – kulturalnym, który swym zasięgiem tematycznym obejmuje następujące miasta: Bytom, Chorzów, Katowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze. Wydawcą tygodnika jest Goniec Górnośląski Spółka z o.o.

POLSKA Dziennik Zachodni. Red. nacz. Elżbieta Kazibut-Twórz. Katowice 2008, nr 1 - 304 Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. – ISSN 1898-312X.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. W październiku 2007 r. nastąpiła zmiana tytułu na „Polska Dziennik Zachodni”. W winiecie gazety pojawiła się również nazwa „The Times”, gdyż periodyk jest opracowywany we współpracy z tymże tytułem prasowym. Obecnie gazeta wydawana jest przez Grupę Wydawniczą Polskapresse Oddział Prasa Śląska należącą do międzynarodowego koncernu Verlagsgruppe Passau. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Redaktorem odpowiedzialnym jest Jacek Szyperski. Natomiast reporterem dyżurnym jest Agnieszka Widera.

Rudzki Rocznik Muzealny 2007. Red. Marian Dąbrowski . Ruda Śląska 2008, R. 10. ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny jest kolejnym, dziesiątym tomem tego wydawnictwa. Bieżący numer zawiera materiały pogłębiające wiedzę historyczną o regionie i o Rudzie. Omawiany rocznik zawiera artykuły następujących autorów: Zbigniewa Gołasza – „Eksponaty z terenu Rudy Śląskiej w zbiorach Działu Historii Muzeum miejskiego w Zabrzu”, Krzysztofa Gołąba – „Mniejszość niemiecka na Górnym Śląsku. Jej zycie społeczne, polityczne i kulturalne”, Antoniego ratki – „Budowniczowie, darczyńcy i duchowni kościoła i klasztoru ojców franciszkanów w Panewnikach – związani z obecną Rudą Śląską:, Antoniego Steuera – „Ruch sportowy w Rudzie – dzielnicy Rudy Śląskiej (1898-1969) część I”, Przemysława Noparlika – „Budowa, funkcja i losy sredniowiecznego gródka stożkowego w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach”, Barbary i Adama Podgórskich – „Dziabeł z Rudy. Wątki demoniczne w legendzie Karola Goduli”, Moniki Mojzy – „Osiedle Kościelna –Staszica”, Ireny Twardoch – „Wspomnienie o Elżbiecie Szubert”, Lidii Kałkusińskiej – „Marian Dąbrowski. Szkic do portretu”, Elżbiety Kinel – „Kronika Wydarzeń 2007 roku”, Aleksandry Czyż i Krystiana Gałuszki – „Bibliografia adnotowana wydawnictw zwartych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2007” oraz „Bibliografia adnotowana wydawnictw ciągłych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2007”. Wprowadzenie do rocznika napisał Michał Lubina.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Tychy 2008, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny. Red. nacz. Tadeusz Piątkowski. Ruda Śląska 2008, nr 1 r 52. ISSN 1232-0560.
Periodyk społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się w formie tygodnika od 16 lat. Gazeta wydawana jest przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Tematycznie związana przede wszystkim z Rudą Śląską. Na jej łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2007
Wydawnictwa zwarte

Fels, Grzegorz. Ostatnie rekolekcje śląskiego egzorcysty : ks. Marek Drogosz. Katowice 2007. ISBN 9788370305901.
Wiele przenikających się obrazów i wspomnień o zmarłym w 2003 roku ks. dr. Marku Drogoszu autor zestawia w rodzaj biografii kapłana, rekolekcjonisty, egzorcysty, a cytowane wypowiedzi ks. Drogosza pozwalają bliżej poznać duchowość tego śląskiego kapłana. Książkę wzbogaca aneks z zapiskami rekolekcji i kazaniami ks. Marka oraz płyta CD z nagraniem jego ostatnich rekolekcji do sióstr Loretanek w 2003 roku.

Gałuszka, Krystian (red.). Wiersze ślonskie : pokłosie konkursu. Ruda Śląska 2007. ISBN 978-83-911859-6-4.
Oprócz tekstów wyróżnionych w konkursie autorstwa Bogdana Nowickiego, Tytusa Kamila Rolskiego, Marka Wacława Judyckiego, Krzysztofa Kokota, Eweliny Sokół-Galwas, Bronisława Wątroby, Jana Kołodzieja i Henryka Poloka w tomiku zamieszczono artykuł pióra Krystiana Gałuszki pt. „Etnolekt śląski”.

Greiner, Piotr ; Lubina, Michał (red. nauk.). Materiały do dziejów Rudy Śląskiej Ruda Śląska 2007. ISBN 978-830923996-2-9.
Kolejna książka publikująca materiały już z piątej konferencji zorganizowanej przez rudzkie muzeum. Tom zawiera: wprowadzenie autorstwa Michała Lubiny oraz wystąpienia następujących autorów – Przemysława Sianko: Materiały do dziejów Rudy Śląskiej do końca XVI wieku w archiwach polskich i czeskich; Jerzego Horwata: Obecne dzielnice Rudy Śląskiej w świetle urhar/y bytomskich / lat 1498 i 1532; Piotra Greinera: Obraz przestrzeni Rudy Śląskiej na pruskiej mapie wojennej Christiana Friedricha von Wrede z lat 1748-1749; Zdzisława Jedynaka: Dzieje dworu w Rudzie; Michała J. Witkowskiego: Niepublikowane studium Emila Voigta o rodzie Schaffgotschów w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu; Anny Badury: Parafia kochłowicka i jej mieszkańcy w źródłach historycznych XVII i XVIII wieku; Agnieszki Kubicy: Ruch migracyjny na terenie Rudy Śląskiej (powiat katowicki) na podstawie ksiąg stanu cywilnego w okresie 1874 1902; Przemysława Nadolskiego: Ewangelicy na terenie obecnej Rudy Śląskiej (do 1945 roku) w świetle źródeł w Archiwum Państwowym we Wrocławiu; Marcina Niedurnego: Sowieckie internowania i deportacje ludności cywilnej z terenów dzisiejszej Rudy Śląskiej w 1945 roku ; Andrzeja Krzystyniaka: Podziemie niepodległościowe na terenie Rudy Śląskiej w latach 1945-1947. Konspiracyjne Wojsko Polskie.

Gwóźdź, Benedykt . Nowa Bykowina . Ruda Śląska 2007. ISBN 978-83-924505-1-1.
Opracowanie powstało w oparciu o zebrane materiały do pracy magisterskiej „Powstanie i dzieje parafii pod wezwaniem św. Barbary w Rudzie Śląskiej – Bykowinie (1983-2000)”, która została obroniona na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Oprócz króciutkiej monografii tzw. „nowej Bykowiny” autor poprzedził książkę dwoma rozdziałami, w których opisuje początki i krótka charakterystykę dzielnicy Bykowina.

Judycki, Marek Wacław. Rudzkie who is who w karykaturze . Ruda Śląska 2007. ISBN 978-83-924505-1-1 .
Poeta, felietonista, genealog a nade wszystko grafik w sześciu rozdziałach nie tylko sportretował w formie karykatur – a trzeba dodać dość trafnych, nie pozbawionych pazura, ale i ciepła 60. pracach – osoby związane z Rudą Śląska, ale okrasił tom garścią celnych fraszek własnego autorstwa. Karykatury wcześniej były publikowane w tygodniku „Fakty Rudzkie”.

Kaczmarzyk, Izabela. W cieniu mitu : rzecz o Karolu Goduli . Ruda Śląska 2007 . ISBN 978-83-923996-0-5.
Praca pani dr Izabeli Kaczmarzyk ukazuje osobę Karola Goduli w kontekście mitu narosłego wokół tejże postaci, próbując wydobyć prawdziwą postać samotnika z Rudy jako mądrego, niebywale zorganizowanego i jakże skutecznego magnata przemysłowego. Wstępem książkę opatrzył Michał Lubina.

Kopiec, Bernard. Ruda Śląska : zarys dziejów. Cz. 2, Nowy Bytom, Bielszowice. Ruda Śląska 2007 . ISBN 83-912296-2-9.
Po wydanej w 2005 roku pozycji „Ruda Śląska: zarys dziejów. Cz. 1, Ruda, Orzegów, Godula, Chebzie” ukazała się część druga. Całość opracowana jest przystępnie, z podaniem dużej ilości szczegółów, nie znanych z dotychczasowych prac popularyzujących historię miasta. Na szczególną uwagę zasługuje kompozycja opracowania, gdyż – analogicznie jak w części pierwszej – opisywane dzielnice są z perspektywy poszczególnych ulic.

Kubista-Wróbel, Magdalena (red.). XL (czterdziesta) Rudzka Jesień 2007 : pokonkursowa wystawa plastyki nieprofesjonalnej : listopad-grudzień 2007. Ruda Śląska 2007. ISBN 978-83923996-4-3.
Folder wydany z okazji 50. rocznicy konkursu „Rudzka Jesień” z historycznym wstępem autorstwa Elżbiety Szubert. W wydawnictwie zreprodukowano 119 prac nadesłanych na konkurs na czele z pracami nagrodzonymi w kategorii „Malarstwo” – płótna Marka Cieślińskiego, w kategorii „Grafika” – praca Piotra Dudka, w kategorii „Rzeźba” – kompozycja Barbary Wałek. Ponadto w konkursie Nagrodę Specjalną Andrzeja Stani – Prezydenta Miasta Ruda Śląska otrzymał Władysław Luciński, natomiast nagrodę publiczności za udział w edycji z roku 2006 otrzymali Andrzej Klich za pracę olejną „Tutaj mnie szukaj” oraz Oswald Kusz za pracę olejną „I otworzyło się niebo”.

Mecner, Krzysztof. Mistrzostwa świata : historia siatkówki. Ruda Śląska 2007. ISBN 978-83-924505-0-4.
Autor – specjalista od piłki siatkowej, rozpoczął cykl książek o tematyce sportowej wydawanych przez „Benigier Media”, które posiadają charakter kompendium faktograficznego. Niebywałe pod względem szczegółowości i ilości dat oraz danych statystycznych opracowanie autorskie na temat siatkówki. Prawdziwa gratka dla fanów tej dyscypliny sportu.

Muster, Rafał (oprac.) Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska [2007]. ISBN 978-83-926738-0-4.
W wydawnictwie zaprezentowano wyniki badań empirycznych o charakterze ilościowym przygotowane w ramach realizacji projektu „Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej” przeprowadzona na czterech grupach respondentów: uczniów kończących szkoły ponadgimnazjalne, bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej, pracodawców i osób pracujących. Ponadto w niniejszym tomie podano analizę trendów kształtowania się zawodów deficytowych i nadwyżkowych na rudzkim rynku pracy, a także diagnozę kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej.

Polska biesiadna: 1000 pomysłów na udane przyjęcie. Katowice 2007. ISBN 978-83-7183-430-1.
Zadziwiająca książka kucharska wzbogacona tekstami opisującymi zwyczaje i święta państwowe, kościelne i rodzinne, tekstami literackimi oraz pomysłami gier i zabaw towarzyskich. Potężne tomisko opracował zespół w składzie; Piotr Adamczewski, Weronika Łęcka, Adam K. Podgórski, Barbara Podgórska, Marek Podgórski i Elżbieta Spadzińska-Żak. Ilustracje na okładce i stronach rozdziałowych wykonali Małgorzata Pietralik i Krzysztof Bube. Natomiast rysunki wzbogacające graficzną stronę całości to dzieło Joanny Furgalińskiej.

Surija Arachchi, Ratnasiri (Suri). Skarb w cieniu drzew mango i inne bajki. Ruda Śląska 2007 . ISBN 978-83-919334-1-1.
Autor, pochodzący ze Sri Lanki, już znany w środowisku poeta, wydał zbiorek baśni, dając się poznać polskiemu czytelnikowi jako prozaik. I choć nie jest to do końca twórczość oryginalna, gdyż w tomiku zamieszczono baśnie syngaleskie, to w interpretacji autora brzmią one świeżo i ciepło. Być może wpływ na to miały, jak podaje we wstępie pisarz, jego dzieci, które były pierwszymi odbiorcami tychże opowieści, a których korekty wpłynęły na kształt ostateczny polskiej wersji baśni.

Z Rudą po Rudzie : przewodnik po mieście dla dzieci . Ruda Śląska 2007.
Zgodnie z tytułem książka skierowana jest dla młodszych czytelników, poszukujących informacji na temat historii miasta Ruda Śląska w ujęciu dzielnicowym. Wydawnictwo zawiera baśnie o mieście, wiadomości nt. patronki i herbu miasta oraz informacje dotyczące spędzenia wolnego czasu, a także krótki słownik ważnych postaci związanych z Rudą Śląską. Całość została ubarwiona zdjęciami miasta i rysunkami dzieci. Narratorem całości jest wiewiórka „Ruda”, maskotka Rudy Śląskiej.

Złoty, Andrzej (red.) Słowianie, Górnoślązacy, Rudzianie. Katowice 2007. ISBN 978-83-60367-80-3.
Opracowanie w formie pięknego wydania książkowego materiałów konferencyjnych II Rudzkiej Konferencji Edukacji Regionalnej – Wielokulturowość naszym bogactwem. Pracę wstępem opatrzył Andrzej Stania Prezydent Rudy Śląskiej. Ponadto omawiane wydawnictwo zawiera następujące materiały – Andrzeja Złotego: Vademecum historyczne Górnego Śląska; Jerzego Myszora: Ślązacy na uniwersytetach średniowiecznych; Marii W. Wanałowicz: Geneza i konsekwencje roku 1922 na Górnym Śląsku; Henryka Grzonki: Stanisław Ligoń – artysta, działacz kultury, polityk, twórca radiowy. 80 lat Polskiego Radia Katowice 1927-2007; Ryszarda Kaczmarka: Postawy Górnoślązaków podczas II wojny światowej i Zygmunta Woźniczka: Wysiedlenia ludności górnośląskiej do ZSRR wiosną 1945 roku. Opracowanie otwiera motto – wiersz Krystiana Gałuszki: *** /nasza śląska ziemia/.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2007
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Elżbieta Kazibut. Katowice 2007, nr 1 - 303. Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. – ISSN 0137-9038.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. W październiku 2007 r. nastąpiła zmiana tytułu na „Polska Dziennik Zachodni”. W winiecie gazety pojawiła się również nazwa „The Times”, gdyż periodyk jest opracowywany we współpracy z tymże tytułem prasowym. Obecnie gazeta wydawana jest przez Grupę Wydawniczą Polskapresse należącą do międzynarodowego koncernu Verlagsgruppe Passau. Oprócz gazety-matki ukazuje się 31 tygodników powiatowych, dodawanych co piątek do wydania magazynowego. Dodatek rudzki wychodzi wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Głównym redaktorem rudzkiego dodatku jest Michał Wroński.

Fakty Rudzkie . Red nacz. Barbara Wystyrk-Benigier.Ruda Śląska 2007, nr 1 - 22/23. ISSN 1896-7191.
Tygodnik społeczno-kulturalny, który zadebiutował na rynku wydawniczym w październiku 2006 roku. Ambicją wydawcy było informować i komentować wszystko to, co związane jest z życiem społecznym i kulturalnym w mieście. Niestety w połowie 2007 roku tytuł został przez wydawcę zawieszony.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2007, nr 1 - 51/52. ISSN 0209-2719.
Prasa lokalna i regionalna - wielotematyczna. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim. Przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem i Rudą Śląską.

Rudzki Rocznik Muzealny 2006 . Red. nacz. Marian Dąbrowski [ i in.]. Ruda Śląska 2007, R. 9. ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny jest kolejnym, dziewiątym tomem tego wydawnictwa. Bieżący numer zawiera materiały pogłębiające wiedzę historyczną o regionie i o Rudzie Śląskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii rudzkiego muzeum. Omawiany rocznik zawiera artykuły następujących autorów: Zbigniewa Gołasza: Eksponaty z terenu Rudy Śląskiej w zbiurach Działu Historii Muzeum Miejskiego w zabrzu (cześć II); Antoniego Ratki: Najstarsze krzyże i kapliczki przydrożne w Rudzie Śląskiej w świetle dokumentów z lat 1720 i 1827; Justyny Galeji: Bractwa i stowarzyszenia religijne w Halembie; Mariana Grzegorza Gerlicha: Czy Chrystus chodził po Kaufhasie? Przyczynek do nowego spojrzenia na górnośląską religijność ludową – na przykładzie Tajemnic Różańcowych; Antoniego Steuera: Sport w Bielszowicach w drugiej połowie XX wieku; Elżbiety Kinel: Kronika wydarzeń 2006 roku; Aleksandry Czyż i Krystiana Gałuszki – „Bibliografia adnotowana wydawnictw zwartych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2006” oraz „Bibliografia adnotowana wydawnictw ciągłych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2006”. Wprowadzenie do wydawnictwa napisał Michał Lubina.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Tychy 2007, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów. Kolejna zmiana wydawcy i miejsca wydania na Tychy.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny . Red. nacz. Tadeusz Piątkowski. Ruda Śląska 2007, nr 1 - 51/52. ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny "Wiadomości Rudzkie" ukazuje się na rynku od 15 lat. Gazeta wydawana przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej, koncentruje się na tematach związanych z Rudą Śląską. Na jej łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2006
Wydawnictwa zwarte

Buszman, Barbara M. ; Drobnik, Jacek ; Buszman, Józef P. Tereny leśne Rudy Śląskiej. Katowice 2006. ISBN 83-920987-7-3.
Bogato ilustrowana książeczka, wydana na zlecenie Urzędu Miasta Ruda Śląska, uświadamia mieszkańcom i osobom spoza, o innym obliczu górniczej gminy. Pokazuje jak popularnie pisze się o Rudzie Śląskiej. Dzięki autorom opracowania, czytelnik ku swemu zdumieniu odkrywa, że ekosystem lasu jest kolejnym bogactwem miasta.

Dziekańska, Barbara. Moja mama nie pyta o pogodę . Katowice 2006. ISBN 83-922108-2-4.
Kolejny tom wierszy rudzkiej poetki, składający się z sześciu części: Moja mama nie pyta o pogodę, Po drugiej stronie rzeki, Ulotność, Ślady, Ring i chyba najlepszej – Medytacje. Rozdzialik ten wydaje się być najbardziej autentyczny. W tym tkwi jego siła i moc poetycka.

Gałuszka, Krystian (red.). Wiersze w gwarze śląskiej : pokłosie konkursu. Ruda Śląska 2006. ISBN 83-911859-9-0. ISBN 978-83-911859-9-5.
Oprócz tekstów wyróżnionych w konkursie autorstwa Krzysztofa Kokota, Eweliny Kuśka, Marka Wacława Judyckiego, Jerzego Porady, Bronisława Porady, Sylwii Siwoń i Reginy Sobik, w skład tomiku weszły następujące rozdziały: Anons – pióra Krystiana Gałuszki, Lista uczestników konkursu i ostatnia część Rudzki Słowiczek, w którym zaprezentowano tekst Teresy Semik pt. „Tylko zły człowiek nigdy nie śpiewa” – rzecz o postawie twórczej Józefa Ogórka oraz utwór jego autorstwa „Przygody Piotra Apostoła z Jezusem i tragedia bogatego i pragliwego kupca”.

Górecki, Jan. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Lipowcu na Śląsku Cieszyńskim : studium historyczno-pastoralne. Lipowiec 2006.
Solidna monografia parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Lipowcu, która została zainspirowana wypoczynkiem dra ks. Jan Góreckiego tamże. Jak autor pisze we wstępie, fascynacja tematem wypływała z zauroczenia Szmaragdem Europy, o którym mówił ks. arcybiskup Alfons Nosal, cytując XVII-wiecznego poetę z Wrocławia, Heinricha Mühlpforta, próbującego opisać niespotykane piękno śląskiej wielokulturowości, czego doskonałym przykładem są losy Lipowca, leżącego w granicach Śląska Cieszyńskiego.

Górecki, Jan. Śląska służebnica cierpiącego Pana : S. M. Dulcissima Hoffmann SMI (1910-1936) . Katowice 2006. ISBN 83-60367-19-1. ISBN 978-83-60367-19-3.
Autor, będąc członkiem Komisji Historycznej w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann, przygotował miarodajne i wyczerpujące opracowanie na temat nowobytomianki Heleny Joanny Hoffmann, która urodziła się w 1910 r. w Zgodzie. Wówczas ta dzielnica Świętochłowic leżała w granicach administracyjnych Nowego Bytomia (do roku 1929).

Greiner, Piotr ; Złoty, Andrzej. Ruda Śląska w dawnej kartografii . Ruda Śląska ; Katowice 2006 . ISBN 83-603667-24-8. ISBN 978-83-60367-24-7. ISBN 978-83-911859-9-5.
Poglądowe i zwięzłe opracowanie historyczne w oparciu o bogato cytowane zbiory kartograficzne opisujące losy Śląska i Rudy Śląskiej. Doskonały materiał poznawczy nie tylko dla nauczycieli i studentów, ale dla wszystkich osób, które pasjonują się historią regionu. Autorem wiersza będącego mottem pracy jest rudzki poeta i prozaik Krystian Gałuszka.

Hajok, Konrad. Tym, których umiłowałem. [B. m] 2006.
Pierwszy tomik poetycki halembskiego twórcy, którego głównym motywem jest temat związany z przejawami boskiej miłości w życiu człowieka. Zbiór zawiera 62 wiersze.

Lubina, Michał (red. nauk.). Kamienice Rudy Śląskiej. Ruda Śląska 2006. ISBN 83-923996-0-9.
Pod względem edytorskim przepięknie wydana książka, zawierająca materiały sesji naukowej zorganizowanej w październiku 2005 r. przez Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. W wydawnictwie zamieszczono następujące artykuły: Łukasza Urbańczyka – „Kamienice mieszczańskie w Rudzie Śląskiej Wirku – próba inwentaryzacji”, Ryszarda Szopy – „Kamienice mieszczańskie w Rudzie Śląskiej – ogólne porównanie z kamienicami wybranych miast górnośląskich”, Barbary Klajmon – „Neostylowe i secesyjne kostiumy kamienic Rudy Śląskiej”, Iwony Benek i Henryka Mercika – „ Wykorzystanie typu kamienicy mieszczańskiej w budownictwie domów patronackich dla wyższej kadry technicznej przemysłu na przełomie XIX i XX wieku na przykładzie dzisiejszej Rudy Śląskiej”, Hanny Górskiej – „Wyposażenie kamienicy mieszczańskiej z terenu Rudy Śląskiej”, Krystiana Gałuszki – „Znaczenie miejsca symbolicznego dla konstytuowania miasta (w kontekście pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej)”, Barbary Dworak – „Dzieje kamienicy oraz losy jej mieszkańców na tle historii Czarnego Lasu”, Adama Hemleckiego – „Rewitalizacja XIX-wiecznych kwartałów miejskich w centralnych częściach miasta ze struktury monofunkcyjnej w polifunkcyjną”. Całość wstępem opatrzył Michał Lubina.

Małek, Konrad. Podaj mi rękę, kwiatku. Warszawa 2006. ISBN 83-205-4781-4.
Pierwsza książeczka dla małych dzieci rudzkiego poety, uczestnika comiesięcznych spotkań organizowanych przez Klub Literacki „Barwy”, którą autor dedykował swoim córkom – Ani i Magdzie.

Matusiak, Robert ; Wojtczak, Jarosław (oprac.). Ruda Śląska : Bytomka : miejsca przyrodniczo cenne. Ruda Śląska 2006.
Minimonografia Bytomki wydana w formie folderu w przepięknej szacie graficznej z niezwykłej urody zdjęciami autorstwa Marcina Karetta, Krzysztofa Koźlika i Witolda Ryki.

Matusiak, Robert ; Wojtczak, Jarosław (oprac.). Ruda Śląska : Kłodnica : miejsca przyrodniczo cenne . Ruda Śląska 2006.
Kolejny zeszyt wydany ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w skrótowej formie opisujący środowisko przyrodnicze Doliny Kłodnicy i Doliny Potoku Jamna. Autorzy przepięknych zdjęć zamieszczonych w folderze to: Angelika Dudek, Krystyna Holeksa, Marcin Karetta, Robert Matusiak, Anna Nieradzik, Witold Ryka, Jarosław Wojtczak i Dawid Zagórski.

Montana, Eva. Maski. Ruda Śląska 2006. ISBN 83-924505-0-7.
Pierwsza książka nowego rudzkiego wydawcy, w której autorka o wdzięcznym pseudonimie Eva Montana, snuje opowieść o zaginionych księgach i tajemnicach masońskiego Bractwa Mistycznej Róży na tle orgii dekadenckiego Wiednia i Krakowa w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Olchowik, Jan. 160 [ sto sześćdziesiąt] lat Poczty w Rudzie . Ruda Śląska 2006 . ISBN 83-919344-9-7.
Ciekawe pod względem formy, a nade wszystko i treści wydawnictwo związane z ekspozycją „Die Post – poczta. Z dziejów rudzkiej poczty” prezentowana w maju i czerwcu 2006 r. w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Autor – rodowity rudzianin, na stale mieszkający w Bad Tölz (Republika Federalna Niemiec) – z pasja przedstawił historię rudzkiej poczty na tle krótkiej historii Poczty na Śląsku.

Papała, Urszula ; Tkocz, Jadwiga (red.). Z pamięci o innych rodzi się nasza świadomość : 50 lat III Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Ruda Śląska 2006.
Okazjonalne opracowanie wydane z okazji 50-tej rocznicy istnienia szkoły, składające się z następujących rozdziałów: Kalendarium Zdarzeń 1956-2006, Nauczyciele uczący w latach 1956-2006, Dyrektorzy Liceum, Muzeum Szkolne im. Pelagii Kwapulińskiej, Życie artystyczne szkoły, O „Klakierze”... słów kilka, Sport, III L.O. w Rudzie Śląskiej we wspomnieniach, Szkolne projekty Comeniusa realizowane w ramach programu Socrates, Absolwenci lat 1960-2006. Przyczynek historyczny nie tylko dla osób związanych z kochłowickim liceum.

Pilawa, Piotr. Malarska opowieść o gornym mieście na Śląsku. Ruda Śląska 2006 . ISBN 83-918520-0-8. ISBN 978-83-9185220-0-8.
Przepiękne pod względem formy oraz treści przedsięwzięcie edytorskie Towarzystwa im. Karola Goduli, które w sposób niezwykle sugestywny i barwny opisuje klimat jednego z miast aglomeracji górnośląskiej – Rudy Śląskiej. Album doczekał się doskonałych recenzji, m.in. pióra malarza i pisarza Henryka Wańka.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam ; Podgórski, Marek. Dobre piwo jako żywo : skarbczyk polskiego piwosza . Kęty 2006 . ISBN 83-89637-56-1.
Pięknie wydane, nieocenione vademecum w formie słownikowej nie tylko dla amatorów bursztynowego napoju, ale także dla tych, którzy szukają tropów kulturowych i historycznych najstarszego w dziejach ludzkości napoju.

Szymeczko, Kazimierz. Fałszerze w sieci. Łódź 2006. ISBN 83-89409-84-4.
Trzecia już powieść dla młodzieży w bogatej twórczości tego rudzkiego pisarza. Jak i w poprzednich książkach akcja powieści rozgrywa się w zaułkach śląskich miast. Trójka przyjaciół – gimnazjalistów przeżywa sensacyjne przygody będąc na tropie tajemniczego łupu.

Świat jest nasz : album z obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej w dniach 7 – 14 maja 2006 r. Ruda Śląska 2006. ISBN 978-83-911859-8-8.
Kolejne wydawnictwo Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Najświętszego Serca Jezusa w Rudzie Śląskiej i MBP w Rudzie Śląskiej, będące komentarzem do Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej, którego organizatorami byli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Dom Pomocy Świętej Elżbiety, Dom Pomocy Społecznej Senior, NZOZ Ośrodek Pielęgniarstwa Pomoc w Zdrowiu i Chorobie, Warsztat Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej, Zespół Szkół Specjalnych nr 3 im. Świętego Łukasza, Szkoła Podstawowa Sportowa nr 15 z klasami Integracyjnymi, Rudzkie Konto Pomocy, Polski Związek Niewidomych Koło w Rudzie Śląskiej, Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych Nadzieja, Rudzkie Stowarzyszenie Amazonek Relaks, Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz wydawca tego wzruszającego albumu.

Trefoń, Stanisław G. Przyjaciel malarzy gołębiego serca . Katowice 2006. ISBN 978-83-7164-501-3.
Wywiad-rzeka przeprowadzony z mecenasem, kolekcjonerem, pasjonatem „sztuki naiwnej” Stanisławem Trefoniem o życiu na Górnym Śląsku i magicznym widzeniu świata przez twórców, pięknie nazwanych w tytule – malarzami gołębiego serca. Całość dopełnia 18 kolorowych reprodukcji malarskich i kilka biało-czarnych, a także wstęp pióra Andrzeja Stani. Książka ukazała się w oprawie miękkiej i twardej.

Wawoczny, Teodor. Leksykon piłkarzy : GKS Grunwald Ruda Śląska. Ruda Śląska [2006?].
Niebywałe pod względem szczegółowości i ilości zamieszczonych biogramów, dat, zdjęć i danych statystycznych opracowanie autorskie wydane z okazji 85-lecia istnienia Górniczego Klubu Sportowego Grunwald Ruda Śląska.

Wojtkowiak, Ewa. Jest we mnie światło ... Ruda Śląska 2006.
Pośmiertny, wzruszający tomik wierszy tragicznie zmarłej młodej, rudzkiej autorki, opracowany przez jej męża Zenona z epitafium poetyckim autorstwa Jacka Dudka.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2006
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Elżbieta Kazibut-Twórz. Katowice 2006, nr 1 - 30. Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. ISSN 0137-9038.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Obecnie wydawana jest przez Grupę Wydawniczą Polskapresse należącą do Verlagsgruppe Passau. Oprócz głównej części ukazują się tygodniowe dodatki powiatowe. Dodatek rudzki ukazuje wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r. Głównym redaktorem rudzkiego dodatku jest Michał Wroński.

Fakty Rudzkie. Red nacz. Barbara Wystyrk-Benigier. Ruda Śląska 2006, nr 1 - 12/13 . ISSN 1896-7191.
Tygodnik społeczno-kulturalny, który zadebiutował na rynku wydawniczym w październiku 2006 roku. Ambicją wydawcy jest informować i komentować wszystko to, co związane jest z życiem społecznym i kulturalnym w mieście, a ponadto posiada również ambicje ukazywania historii miasta, ze szczególnym uwzględnieniem historii rudzkiego sportu.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2006, nr 1 - 51/52 (21.12). ISSN 0209-2719.
Prasa lokalna i regionalna – wielotematyczna. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim. Przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem i Rudą Śląską.

Rudzki Rocznik Muzealny 2005 . Red. [Marian Dąbrowski i in.]. Ruda Śląska 2006, R. 8. ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny jest kolejnym, ósmym tomem tego wydawnictwa. Kolejny numer zawiera materiały pogłębiające wiedzę historyczną o regionie i o Rudzie Śląskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii rudzkiego muzeum. Omawiany rocznik zawiera artykuły następujących autorów: Elżbieta Szubert – „Echa powstań śląskich na rudzkich cmentarzach”, Zbigniew Gołasz – Eksponaty z terenu Rudy Śląskiej w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu (część 1: sztandary), Antoni Steuer – „Dzieje sportu w Chebziu i w Goduli (XIX-XX wiek), Dorota Świtała-Trybek – „Pieśni ludowe z repertuaru Erny Haśnik z Goduli”, Antoni Ratka – „Powstał Okręg Rudzki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr”, Jan S. Dworak – „Moja droga do historii”, Marian Dyba – „Dziedzictwo Jana Stefana Dworaka”, Katarzyna Kurzeja – „Dworak nieznany”, Elżbieta Kinel – „Kronika wydarzeń 2005 roku”, Aleksandra Czyż i Krystian Gałuszka – „Bibliografia adnotowana wydawnictw zwartych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2005” oraz „Bibliografia adnotowana wydawnictw ciągłych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2005”. Wprowadzenie do wydawnictwa autorstwa Michała Lubiny.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Kraków 2006, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny. Red. nacz. Barbara Wystyrk-Benigier [i In.]. Ruda Śląska 2006, nr 1 - 51/52 . ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się na rynku od 14 lat. Gazeta wydawana przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej, koncentruje się na tematach związanych z Rudą Śląską. Na jej łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2005
Wydawnictwa zwarte

Dopierała Pistelok, Czesława ; Gaszczyk, Barbara. Jubileusz Szkoły Postawowej nr 23 w Bykowinie : 1905-2005. [B. m. ] , 2005.
Broszura wydana w skromnej szacie graficznej z okazji 100-lecia szkoły podstawowej w Bykowinie. Zawiera, poza kalendarium szkoły i informacjach o nauczycielach i uczniach związanych ze szkołą, krótką notę o mieście Ruda Śląska i notkę na temat historii Bykowiny.

Gałuszka, Krystian (red.). Pokłosie roboty poetyckiej po ślonsku. Ruda Śląska 2005. ISBN 83-911859-3-1.
Oprócz tekstów wyróżnionych w konkursie autorstwa Łukasza Brożka, Krzysztofa Kokota, Danuty Dąbrowskiej, Karola Gwóździa, Marka Wacława Judyckiego, Jerzego Porada, Marcina Kucharczyka, Andrzeja Rocznioka i Czesława Żemły, w skład tomiku weszły następujące rozdziały: Zamiast wstępu – pióra Jana Wyżgoła oraz Anons i Górnośląski Homer (rzecz o ks. Norbercie Bonczyku) autorstwa Krystiana Gałuszki. Całość dopełniają biało-czarne fotogramy autorstwa redaktora niniejszej pozycji.

Grzegorek, Grzegorz (oprac.). Karty z dziejów Rudzkich Wodociągów. Ruda Śląska 2005.
Wydawnictwo okolicznościowe wydane z okazji przyznania rudzkim wodociągom, których historia jest ponad 100-letnia, Certyfikatu Systemu Jakości ISO 9001:2001. Na 10-ciu kartach formatu A3 i jednej A2 w formie reprodukcji starych planów, zdjęć starych i współczesnych, zasygnalizowano wysiłek i twórcze działania związane z dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków z rudzkich mieszkań i zakładów pracy. Prawdziwa gratka dla amatorów historii przemysłu.

Janicki, Adam. Niepokoje i nadzieje. Ruda Śląska 2005. ISBN 83-88937-25-1.
Ósma książka w dorobku Adama Janickiego to zbiorek, w którym autor umieścił 42 wiersze i dwa poematy. Jak pisze we wstępie autor „Niepokoje i nadzieje to kolejny zbiór wierszy pisanych w wirze nadchodzących przemian i przeobrażeń, jakie powstały wokół nas.”.

Karbownik, Andrzej [i in.] (oprac.). 165 [sto sześćdziesiąt pięć] lat „Huty Pokój” S.A. w fotografiach. [B. m. ] 2005.
Okolicznościowy album zawierając 58 czarno-białych, starych fotografii związanych z historią Huty oraz 55 kolorowych fotografii obrazujących współczesne oblicze Huty, ukazuje przeobrażenia jakie dokonały się na przestrzeni półtora wieku, nie tylko w tym szacownym zakładzie, ale również w centralnej dzielnicy miasta.

Kopiec, Bernard. Ruda Śląska : zarys dziejów. Cz. 1, Ruda, Orzegów, Godula, Chebzie . Ruda Śląska 2005. ISBN 83-912296-4-6.
Kolejne wydawnictwo dotyczące monograficznej historii miasta, jest pierwszą częścią opisującą historię Rudy, Orzegowa, Goduli i Chebzia, czyli dzielnic tworzących w latach 1951-1959 miasto Rudę. Całość opracowana jest przystępnie, z podaniem dużej ilości szczegółów, nie znanych z dotychczasowych prac popularyzujących historię miasta. Książkę okrasza duża ilość zdjęć nie często publikowanych po raz pierwszy. Niestety od strony edytorskiej książka nie do końca została dopracowana. Drugi tom opisujący historię pozostałych dzielnic zdaniem autora ukaże się za dwa lata.

Markewka-Bryła, Agnieszka. Liryki. Szara Sukienka . Ruda Śląska 2005. ISBN 83-88937-25-1.
Debiutancki tomik poetycki absolwentki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.77 liryków, o których w liście-wstępie Jerzy Mazurek pisze: „ Odnajduję Cię, i wiele innych dziewcząt, czekających na miłość, zaplatanych w szarą, bolesną rzeczywistość, zagubionych pomiędzy dworcami Chebzia i Bytomia...”.

Mazurek, Jerzy. Pół serio, pół żartem . Ruda Śląska 2005. ISBN 83-88937-24-3.
Druga książka w dorobku autora podzielona jest na dwie części. Pierwsza to liryka (Pół serio), druga to satyra (Pół żartem). Jak pisze we wstępie Danuta Pietraszewska – całość jest piękna i mądra, na przekór tytułowi książki.

Nowak, Adam (red.). 15 [piętnaście] lat samorządu lokalnego. Ruda Śląska 2005. ISBN 83-914451-2-7.
Album jest formą uczczenia 15-tej rocznicy ustanowienia samorządu terytorialnego. Prezydent Miasta Ruda Śląska wysłał zaproszenie do radnych wszystkich kadencji, aby przedstawili swoje dokonania pełniąc zaszczytny obowiązek rajcy miejskiego. Ze zgromadzonych materiałów powstało wydawnictwo w szczególny sposób dokumentujące najnowszą historię Rudy Śląskiej. Przedmowę do albumu napisał Adam Nowak, a słowem wstępnym dopełnił Jarosław Kania – Przewodniczący Rady Miejskiej i Andrzej Stania – Prezydent Miasta Ruda Śląska.

Podgórska, Barbara ; Podgórski, Adam. Wielka księga demonów polskich : leksykon i antologia demonologii ludowej . Katowice 2005. ISBN 83-88937-23-5.
Kolejna książka rudzkiego tandemu pisarskiego – małżeństwa Barbary i Adama Podgórskich, ukazując się w wysmakowanej szacie edytorskiej, przedstawia kompendium wiedzy na temat utopców, czarownic, diabłów i innych demonów wywodzących się z mitologii ludowej. To poręczne wydawnictwo encyklopedyczne, ma charakter popularny, jednak nie traci przy tym swych atrybutów naukowych. Jak pisze we wstępie dr Leonard J. Pełka, jest to opracowanie pionierskie w polskiej literaturze przedmiotu, zarówno pod względem poziomu opracowania haseł jak i zakresu merytorycznego.

Szczypka-Gwiazda, Barbara ; Lubina, Michał (red.). Sztuka sakralna Rudy Śląskiej. Ruda Śląska 2005. ISBN 83-919344-8-9.
Przepięknie wydana książka, zawierająca materiały sesji naukowej zorganizowanej jesienią 2004 r. przez Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. W wydawnictwo zamieszczono następujące artykuły: Jerzego Gorzelika – „Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej z Lourdes w Kochłowicach na tle późnobarokowej architektury Górnego Śląska, Klaudii Czyżewskiej-Knap – „Ikonografia kościoła pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu” oraz „Kościół pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu”, Iwony Benek i Henryka Mercika – „Oryginalne kościoły neostylowe autorstwa znanych architektów na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej”, Doroty Głazek – „Max Giemsa i jego kościoły”, Wojciecha Orenowicza i Łukasza Urbańczyka – „Architektura sakralna w Rudzie Śląskiej powstała po II wojnie światowej”, Ryszarda Szopy – „Witraże z pracowni Franza Borgiasa Mayera w obiektach sakralnych z terenu Rudy Śląskiej”, Ireny Kottny – „Witraże rudzkie z pracowni Carla Lerscha i Carla Buscha” oraz „Zabytki małej architektury w rudzkim pejzażu”, Barbary Szczypki-Gwiazda – „Zespół witraży kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej Wirku”, ks. Leszka Makówki – „Najnowsze realizacje witrażowe w kościołach Rudy Śląskiej”, Barbary Klajmon – „Neostylowe wyposażenie rudzkich kościołów na wybranych przykładach”, Michała Lubiny i Henryka Mercika – „Josefa Limburga związki artystyczne z Rudą Śląską i Górnym Śląskiem”, ks. Henryka Pyki – „Paramenty liturgiczne wybranych świątyń rudzkich”, Juliana Gembalskiego – „Zabytkowe organy w kościołach Rudy Śląskiej”, Adama Kowalskiego – „Dzwony w rudzkim pejzażu kulturowym” i Przemysłowa Nadolskiego – „Z dziejów dzwonów kościelnych Rudy Śląskiej”. Wstępem całość opatrzyła prof. dr hab. Ewa Chojecka.

Szymeczko, Kazimierz. Pościg za czarną hondą . Łódź 2005. ISBN 83-89409-65-8.
Powieść dla młodzieży – dwóch uczniów i jedna uczennica rudzkiego gimnazjum na tropach nieuchwytnego bandyty. Znakomita lektura dla fanatyków komputerów, starych dziejów i poszukiwaczy tajemnic.

Szymeczko, Kazimierz. Zemsta budzika : opowiastki domowe. Łódź 2005. ISBN 83-89409-54-2.
Książka dla dzieci autora publikującego na łamach pism dla dzieci, składająca się z 17 króciutkich, ale jakże ciepłych opowiadań dla dzieci, nad wyraz trafnie ilustrowanych przez współpracującą z łódzkim wydawnictwem Anetę Krellę-Mach.

Świtała-Trybek, Dorota ; Świtała-Mastalerz, Joanna. Czarne anioły, tajemnicze lwy, magiczny kamień... : podania ludowe z Rudy Śląskiej . Ruda Śląska 2005. ISBN 83-919344-7-0.
Antologia gromadząca podania ludowe z terenu Rudy Śląskiej została podzielona na dziewięć części. W pierwszej scharakteryzowano różne typy podania ludowego, w drugiej zainteresowano się nazwami dzielnic i nazwami terenowymi. Części IV-IX zawierają natomiast teksty podań lokalnych. Opracowanie uzupełniają Źródła tekstów, Słownik wyrazów gwarowych i Bibliografia w wyborze. Autorem projektu okładki był Piotr Pilawa, a tekst rysunkami upiększył Edward Josefowski.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2005
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni . Red. nacz. Romuald Orzeł. Katowice 2005, nr 1 – 304. Dodatek : Ruda Śląska : tygodnik powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. ISSN 0137-9038.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Obecnie wydawana jest przez Grupę Wydawniczą Polskapresse należącą do Verlagsgruppe Passau. Oprócz głównej części ukazują się tygodniowe dodatki powiatowe. Dodatek rudzki ukazuje wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2005, nr 1 – 51/52 . ISSN 0209-2719.
Prasa lokalna i regionalna – wielotematyczna. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim. Przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem i Rudą Śląską.

Rudzki Rocznik Muzealny 2004 . [rada wydawnicza Marian Dąbrowski i in.]. Ruda Śląska 2005, R. 7. ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny jest kolejnym, siódmym tomem tego wydawnictwa. Kolejny numer zawiera materiały pogłębiające wiedzę historyczną o regionie i o Rudzie Śląskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii rudzkiego muzeum. Omawiany rocznik zawiera artykuły następujących autorów: Antoni Ratka – „Z dziejów Muzeum Społecznego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej (1976-1990)”, Elżbieta Szubert – „Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej w latach 1991-2004”, Dorota Świtała-Trybek – „Angielska choroba... O dawnych i współczesnych zabawach dzieci w Rudzie Śląskiej” oraz „Pod opieką Matki Boskiej Różańcowej. Jubileusz 40-lecia pracy duszpasterskiej ks. Alojzego Brzeziny w Halembie”, Klaudia Nowak – „Folklor słowny górników rudzkich”, Antoni Steuer – „Rozwój sportu w gminie Bielszowice w pierwszej połowie XX wieku”, Krystyna Turek – Adolf Dygacz (1914-2004). Wspomnienie w pierwszą rocznicę śmierci”, Elżbieta Kinel – Kronika wydarzeń roku 2004”, Aleksandra Czyż i Krystian Gałuszka – „Bibliografia adnotowana wydawnictw zwartych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2004” oraz „Bibliografia adnotowana wydawnictw ciągłych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2004”. Wprowadzenie do wydawnictwa autorstwa Michała Lubiny.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Kraków 2005, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny . Red. nacz. Barbara Wystyrk-Benigier. Ruda Śląska 2005, nr 1 – 51/52 . ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się na rynku od 13 lat. Gazeta wydawana przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej, koncentruje się na tematach związanych z Rudą Śląską. Na jej łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2004
Wydawnictwa zwarte

Bieta, Alfred [i In.]. Aż dotąd pomagał nam Pan : Księga Pamiątkowa wydana z okazji 100-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej im. Odkupiciela w Rudzie Śląskiej – Wirku . Ruda Śląska [2004?].
Opracowanie wydane z pięknej okazji stulecia ewangelicko-augsburskiej parafii w Wirku. Zawiera wspomnienia i czarno-białe zdjęcia związane z historią parafii, która w 2002 r. obchodziła jubileusz 100-lecia kościoła i parafii oraz 50-lecia unii personalnej ze Świętochłowicami. Autorami poszczególnych części są: ks. Alfred Bieta, ks. Bp Tadeusz Szurman, ks. Alfred Staniek, ks. Tomasz Bruell, Anna Raabe oraz ks. Franciszek Zając, Agnieszka Manowska i Andrzej Kliś. Rzecz arcyciekawa nie tylko dla ewangelików, ale dla wszystkich zainteresowanych historią miasta.

Dygacz, Adolf. Święta Barbara w pieśniach : źródła i dokumentacja. Ruda Śląska 2004. ISBN 83-919344-2-X.
Pod względem edytorskim przepięknie wydany zbiór pieśni ludowych o św. Barbarze w opracowaniu wybitnego znawcy przedmiotu prof. Adolfa Dygacza. Każda pieśń posiada oczywiście oprócz tekstu zapis nutowy. Całość graficznie opracował Łukasz Josefowski wykorzystując szereg zdjęć tematycznie związanych z treścią zbioru. Autorem noty od wydawcy jest Michał Lubina.

Gałuszka, Krystian. Karol Godula. Ruda Śląska 2004. ISBN 83-915455-9-8.
Broszurka, która w sposób popularny i syntetyczny próbuje przypomnieć dzieje jednej z najbardziej niezwykłych postaci górnośląskich, która prawie przez cały okres swej twórczej, zawodowej pracy była związana z Rudą Śląską.

Gałuszka, Krystian. Pomiędzy pocałunkiem anioła a zapachem wanilii. Ruda Śląska 2004. ISBN 83-915455-1-2.
Dwadzieścia trzy wiersze tematycznie związane ze śląską poezją. Najbardziej dojrzały, jednorodny i urokliwy tomik tego śląskiego poety. Poza trzema wersjami językowymi dopełnienie oprócz jak zwykle perfekcyjnej strony graficznej w opracowaniu Piotra Pilawy, stanowią dwa utwory napisane po śląsku.

Górecki, Jan. Pielgrzymi szlak na Górę św. Anny. Katowice 2004. ISBN 83-86053-51-8.
W siedmiu rozdziałach ksiądz Jan próbuje przybliżyć, a w zasadzie zwrócić uwagę na ideę pielgrzymowania Górnoślązaków na Górę św. Anny. Jak pisze autor: „Od wielu lat sanktuarium na Górze św. Anny jest dla pątników miejscem uświęcenia serca, wymodlenia się i refleksji nad dotychczasowym życiem… Człowiek nabiera nowych sił. Marzy tylko by znowu udać się do św. Anny – przemożnej Patronki Śląskiej Ziemi”.

Hojka, Zbigniew. Jan Wypler (1890-1965) : życie i twórczość śląskiego poligloty. Katowice 2004. ISBN 83-920155-1-7.
Drugie po książeczce Aleksandra Widery opracowanie wydane drukiem nt. Jana Bonifacego Wyplera. Postaci tak zapomnianej i tak niedocenionej. Osobie tak zaangażowanej i tak tragicznej – jednemu z górnośląskich uczonych, wywodzącemu się z Kochłowic, któremu historia nie pozwoliła pełnym światłem zabłysnąć na firmamencie nauki. Dopełnieniem tekstu są nieliczne zdjęcia, na których uwieczniono postać profesora, jak również reprodukcje stronic książek z jego sinologicznych i śląskich dzieł.

Kuczera, Andrzej. Byłem masta : wspomnienia z wyprawy po Nigerii. Katowice 2004. ISBN 83-88212-39-7.
Barwny zapis wyprawy autora do Nigerii, przekonujący, iż każdy z nas może zostać na nowo odkrywcą. Książka ukazująca klasyczną oczywistość, że wszystko zaczyna i kończy się w głowie – wystarczy tylko chcieć.

Maron, Henryk. Podręczny leksykon krzyżówkowicza. Wyd. 3. Katowice 2004. ISBN 83-7183-311-3.
Kolejne leksykalne wydawnictwo opracowane przez wireckiego autora. Książka zawiera 55000 haseł, czyli wbrew tytułowi nie jest podręcznym słownikiem dla szaradzistów, ale praktyczną wszechnicą wiedzy dla amatorów krzyżówek.

Pajewska, Mirosława. Krwiobieg. Katowice 2004. ISBN 83-915561-0-7.
Debiut książkowy jednej z bardziej oryginalnych twórczyń średniej sceny literackiej Śląska. Tomik ten jest nagrodą główną Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza, którego laureatką w roku 20004 została właśnie Mirosława Pajewska – mieszkanka Nowego Bytomia. Przedmowę napisał Maciej M. Szczawiński.

Piegza, Marian. Zgoda : zarys dziejów osady, dzielnicy. Świętochłowice 2004. ISBN 83-919630-4-7.
Monografia Zgody (Eintrachthüte) obecnej dzielnicy Świętochłowic, która historycznie związana była z Czarnym Lasem(Schwarzwald) i Friedenshüte tworząc enklawę miasta Bytom. Po włączeniu do Polski i oddzieleniu od Bytomia do roku 1928 wchodziła w skład Nowego Bytomia.

Pilarski, Piotr [i In.]. Druid Bar. [Ruda Śląska 2004].
Mini almanach czterech poetów spotykających się dwa razy w miesiącu w Barze Druid w Rudzie Śląskiej. Zbiór prezentuje częściowy zapis tychże spotkań poetyckich. Autorką wstępu do tegoż wydawnictwa jest Danuta Dąbrowska.

Ratka, Antoni (red.). Jesteśmy z wireckiego liceum. Ruda Śląska 2004. ISBN 83-902433-5-0.
Pierwsza wydawnicza próba – w pięknej formie edytorskiej – poświęcona jednej z najbardziej zasłużonych dla mieszkańców miasta szkoły średniej. Księga wzruszeń dla wszystkich absolwentów „Morcinka”, gratka dla pasjonatów historii miasta.

Sitko, Dariusz (oprac.). Dlatego daję ci skrzydła : spotkania artystów z aniołami . Ruda Śląska [2004?]. ISBN 83-911859-2-3.
Album ukazujący dzieła i prace artystyczne, w których pojawia się „anielski” motyw. Zaprezentowano w nim doświadczenia dwóch grup ludzi: dzieła twórców, którzy na stałe wpisali się w historię sztuki oraz prace grupy osób niepełnosprawnych. Całość wydana bardzo starannie na kredowym papierze.

Smolińska, Teresa ; Lubina, Michał (red.). Kultura plebejska w mieście przemysłowym. Ruda Śląska 2004. ISBN 83-919344-4-6.
Kolejny tom z serii Ruda Śląska – Tradycja i Teraźniejszość dla Przyszłości powstał dzięki współpracy rudzkiego muzeum z pracownikami Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Śląskiego oraz z osobami spoza środowisk akademickich. Celem pracy było wzbogacenie wiedzy o kulturze plebejskiej (rozumianej jako przeciwstawienie kultury ludowej) miasta. Autorami prac są: dr Marian Grzegorz Gerlich, dr hab. Krystyna Kossakowski-Jarosz, dr hab. Teresa Smolińska, dr Joanna Świtała-Mastalerz, dr Dorota Świtała-Trybek, oraz prof. zw. dr hab. Krystyna Turek.

Steuer, Antoni. Z dziejów rudzkiego sportu. Ruda Śląska 2004. ISBN 83-919344-1-1.
Książka-kopalnia. Kompendium wiedzy na temat dziejów rudzkiego sportu (szczególnie polskiego) w ujęciu klubów jak i zawodników. Rzecz dla koneserów historii miasta jak i amatorów sportu. Słowo od wydawcy – Michał Lubina.

Świtała-Trybek, Dorota (oprac.). W halembskim młynie Kłodniczka płynie : pieśni ludowe Rudy Śląskiej. Ruda Śląska 2004. ISBN 83-919344-6-2.
Zbiór 67 tekstów – ogólnie rzecz biorąc pieśni ludowych i śpiewanych w Rudzie Śląskiej. Całość została podzielona na następujące części: Pieśni obrzędowe doroczne i rodzinne, Pieśni powszechne, Pieśni zawodowe, Z repertuaru Kabaretu „Rak”. Całość dopełniają wstęp, Źródła tekstów i komentarze, Słownik wyrazów gwarowych oraz Bibliografia (w wyborze).

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2004
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni. Red. nacz. Marek Chyliński. Katowice 2004, nr 1 –r 306 . Dodatek : W Rudzie Śląskiej : tygodniowy dodatek powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. ISSN 0137-9038.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Obecnie wydawana jest przez Grupę Wydawniczą Polskapresse należącą do Verlagsgruppe Passau. Oprócz głównej części ukazują się tygodniowe dodatki powiatowe. Dodatek rudzki ukazuje wraz z edycją ogólną magazynu weekendowego w każdy piątek od 28 marca 2003 r.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2004, nr 1 – 51/52 . ISSN 0209-2719.
Prasa lokalna i regionalna – wielotematyczna. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim. Przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem i Rudą Śląską.

Rudzki Rocznik Muzealny 2003. Red. nacz. Magdalena Kubista-Wróbel. Ruda Śląska 2004, R. 6. ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny jest kolejnym, szóstym tomem tego wydawnictwa. Prezentowany numer zawiera materiały pogłębiające wiedzę historyczną o regionie i o Rudzie Śląskiej. Omawiany rocznik zawiera artykuły następujących autorów: Ewelina Ogiela – Czy nadchodzi zmierzch muzealnictwa?, Marian M. Drozdowski – Recepcja myśli polityczno-społecznej Wojciecha Korfantego przez Polskę Walczącą w latach 1939-1945, Marcin Niedurny – Preferencje polityczne mieszkańców Rudy Śląskiej w dwudziestoleciu międzywojennym na przykładzie wyników wyborów parlamentarnych oraz Sejmu Śląskiego, Joanna Świtała-Mastalerz – Polskie czasopisma katolickie na Górnym Śląsku. Uwagi ogólne, Dorota Świtała-Trybek – „Z życia parafii”, czyli o współczesnych gazetkach parafialnych (uwagi wprowadzające), Irena Twardoch – Rudzcy olimpijczycy, Antoni Steuer – Dzieje sportu w Nowej Wsi (1899-1939), Krzysztof Gołąb – Historia orzegowskiego szkolnictwa w latach 1856-1945, Justyna Galeja – Halembska Ochotnicza Straż Pożarna, Zygmunt Ogórek – Wspomnienia o ojcu Józefie Ogórku (w setną rocznicę jego urodzin), Antoni Ratka – Rudzkie kalendarium 2004, Elżbieta Kinel – Kronika wydarzeń roku 2003, Aleksandra Czyż i Krystian Gałuszka – Bibliografia adnotowana…. Tom wstępem opatrzył Michał Lubina.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Kraków 2004, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów. W roku 2004 Sekty i Fakty były ponownie inicjatorem międzynarodowego sympozjum w naszym mieście.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny. Red. nacz. Barbara Wystyrk-Benigier. Ruda Śląska 2004, nr 1 – 51/52 . ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się na rynku od 12 lat. Gazeta wydawana przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej, porusza wszystkie wielkie i małe problemy miasta. Na jej łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2003
Wydawnictwa zwarte

Dziekańska, Barbara. Zapalę noc : od liryków do erotyków : wybór wierszy (1989-2002). Chorzów [2003?]. ISBN 83-89209-00-4.
Jak przystało na wybór wierszy, tomik wydano w twardej oprawie z pewnym „pochyleniem edytorskim”, a ponadto wzbogacono go reprodukcjami obrazów Mariana Knoblocha. W krótkim posłowiu pióra Macieja M. Szczawińskiego ujęto syntetycznie charakter poezjowania autorki, określając dość trafnie, iż jest to spotkanie z „poetką zmysłowego kontaktu ze światem”. Propozycja czytelnicza pełna liryki i erotyzmu.

Dziuba, Jerzy. Wspomnienie o sporcie czyli Kronika w fotografii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Nowy Bytom od 1919 do 1939 roku oraz K.S. „Pogoń” Nowy Bytom Sekcja Gimnastyczna od 1946 do 1985 roku. Bytom 2003. ISBN 83-916137-2-0.
Wspomnieniowy, niemalże rodzinny album zdjęciowy poświęcony sekcji gimnastycznej z Nowego Bytomia, w której dorobku było aż ośmiu olimpijczyków. Publikacja charakteryzuje się dbałością o stronę edytorską. Wszystkie fotografie pochodzące ze zbiorów Jerzego Dziuby – stare i nowe - wydrukowano w sepii, co nadało jednorodności, a zarazem wytworzyło charakterystyczny klimat całemu przedsięwzięciu wydawniczemu.

Hojka, Zbigniew ; Wawrzynek, Rafał. Parafia pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Bielszowicach (XIV/XV w. – 2003r.) . Ruda Śląska 2003 . ISBN 83-919531-0-6.
Monografia parafii, a zarazem osady bielszowickiej napisano w sposób rzeczowy i co zasługuje na podkreślenie niezależny od różnego rodzaju presji i schematów związanych z tematem i faktami historycznymi. Ponadto rzecz napisana jest językiem żywym, a całość okraszono dużą ilością zestawień i zdjęć, co jeszcze bardziej przybliża czytelnika do materii, z którą zmagali się dwaj autorzy pracy.

Jaglarz, Weronika ; Losa, Halina. Ruda Śląska dawniej i dziś. Ruda Śląska 2003. ISBN 83-911952-1-X.
Kolejny album o Rudzie Śląskiej z bardzo dużą ilością starej ikonografii miasta. Szkoda, że pod względem edytorskim autorzy pracy nie uniknęli kilku pomyłek, które wkradły się w to bogate opracowanie.

Janicki, Adam. Namalowane wierszem. Zabrze 2003.
Chyba najpiękniejsza pod względem edytorskim i treściowym propozycja poetycka Adama Janickiego, na którą składają się reprodukcje prac dzieci, ilustrujące utwory autora i pełne powabu wiersze dla dzieci pisane przez kilkanaście lat, a zebrane w tym urokliwym tomiku.

Luciński, Władysław. ...Między niebem a ziemią. Ruda Śląska [2003?]. ISBN 83-88427-24-5.
Pięknie wydany album z pracami Władysława Lucińskiego z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin artysty. W części pierwszej na zasadzie silva rerum pomieszczono wypowiedzi autora i o autorze, listy, exlibrisy, rysunki, zdjęcia okolicznościowe, a nawet rzeźby. W drugiej króluje już tylko malarstwo – urzekający i baśniowy świat ludzików mistrza Lucika.

Mateoszek, Irena ; Mateoszek, Andrzej. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w Rudzie Śląskiej . Ruda Śląska 2003. ISBN 83-915747-8-4.
Pełna pięknego pochylenia nad tematem i formą edytorską praca rudzkich historyków przybliżająca czytelnikowi sacrum wplecione w rzeczywistość zaokienną. Chciałoby się powiedzieć za Piotrem Kaczkowskim, iż jest to jazda obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców Śląska.

Mazurek, Jerzy. Idąc : wierszem i prozą. Ruda Śląska 2003.
Pierwsza książka poetycka bytomianina od kilkunastu lat związanego poprzez pracę w Młodzieżowym Domu Kultury z Rudą Śląską. Widać u autor wielkie możliwości patrzenia poetyckiego, o dziwo szczególnie uwypuklone w części pisanej prozą. Całość doopisują zdjęcia autora i Sylwii Gołosz umieszczone na okładce.

Świątkiewicz, Wojciech ; Lubina, Michał (red.). Przestrzeń miasta jako miejsce identyfikacji mieszkańców. Ruda Śląska 2003. ISBN 83-915747-9-2.
Praca jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej przez Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chrobota w Rudzie Śląskiej. Zawiera następujące prace, poprzedzone wstępem Wojciecha Świątkiewicza: Henryk Mercik – Rozwój budownictwa patronackiego na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej, Katarzyna Kuropatwa – Miasto i jego przestrzeń w świadomości mieszkańców na przykładzie Nowego Bytomia w Rudzie Śląskiej, Izabela Wójcik-Tracz – Familoki i szklane domy, Ewelina Ogiela – Familok - przestrzeń kulturowa życia rodzinnego i sąsiedzkiego, Olga Topol – Sąsiedzi i „sąsiedztwo” etniczne w przedwojennym Nowym Bytomiu, Marian G. Gerlich – Tradycyjne pojmowanie przestrzeni w osadach przyzakładowych Górnego Śląska, Aleksandra Kunce – O epistemologii kulturowej. Czy istnieje namysł śląski?

Suriya Arachchi, Ratnasiri. Między rzeką a rzeką. Ruda Śląska 2003. ISBN 83-919334-0-7.
Debiut książkowy rudzkiego poety pochodzącego ze Sri Lanki. Suri jest nie tylko autorem wierszy, ale i wydawcą tej ciekawej pod względem edytorskim książki. Poza tekstami pisanymi w języku polskim (autor doskonale zna swój język ojczysty jak i język angielski), wszystkie wiersze zostały przetłumaczone na j. niemiecki przez Ritę Dubas, która jest również autorką zdjęć wykorzystanych w publikacji. Wiersze urzekają swym klimatem i dojrzałością poetycką autora.

Wojtkowiak, Ewa. Mały Piesek. Chorzów [2003?]. ISBN 83-89209-11-X.
Książeczka dla dzieci ukazuje nowe oblicze rudzkiej poetki, tym bardziej, że praca została wzbogacona kilkoma ilustracjami w wykonaniu autorki. Bardzo udany debiut na niwie twórczości dla dzieci.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2003
Wydawnictwa ciągłe

Dziennik Zachodni . Red. nacz. Marek Chyliński. Katowice 2003, nr 1 -303. Dodatek : W Rudzie Śląskiej : tygodniowy dodatek powiatowy : ukazuje się w każdy piątek. ISSN 0137-9038.
Gazeta społeczno-kulturalna o zasięgu regionalnym ukazująca się od roku 1945. Obecnie wydawana jest przez Grupę Wydawniczą Polskapresse należącą do Verlagsgruppe Passau. Oprócz głównej części ukazują się tygodniowe dodatki powiatowe. Dodatek rudzki ukazuje się od 28 marca 2003 r.

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej : tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2003, nr 1 - 52/53. ISSN 0209-2719.
Prasa lokalna i regionalna – wielotematyczna. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim. Przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem i Rudą Śląską.

Rudzki Rocznik Muzealny 2002 . Red. Magdalena Kubista-Wróbel . Ruda Śląska 2003, R. 5.ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny jest kolejnym, piątym tomem tego wydawnictwa. Prezentowany numer zawiera materiały pogłębiające wiedzę historyczną o Rudzie Śląskiej oraz teksty przybliżające i opisujące historię rudzkiego muzeum. Omawiany rocznik zawiera artykuły następujących autorów: Antoni Ratka – Z dziejów muzeum Społecznego… oraz Rudzkie kalendarium 2002, Elżbieta Szubert – Dzieje miasta krzyżami pisane, Ewelina Ogiela – Szopka bożonarodzeniowa jako rekwizyt obrzędowy…, Antoni Steuer – Z dziejów kultury fizycznej w Halembie (1905-2003), Krzysztof Gołąb – Dzieje górnictwa węglowego w Orzegowie, Zenon Szmidtke – Związek wymiany pól górniczych między PREUSSAGIEM a SKARBOFERMEM…, Andrzej Mateoszek – Historia komunikacji tramwajowej w Rudzie Śląskiej (1894-2003), Elżbieta Kinel – Kronika wydarzeń roku 2002, Aleksandra Czyż i Krystian Gałuszka – Bibliografia adnotowana…. Tom wstępem opatrzył Michał Lubina.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Kraków 2003, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny . Red. nacz. Barbara Wystyrk-Beniger. Ruda Śląska 2003, nr 1 - 52/53. ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się na rynku od 11 lat. Gazeta wydawana przez Śląskie Media Sp. z o. o z siedzibą w Rudzie Śląskiej, porusza wszystkie wielkie i małe problemy miasta. Na jej łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2002
Wydawnictwa zwarte

Gałuszka, Krystian. Wieczerza wigilijna w mieście er. Ruda Śląska 2002 . ISBN 83-915455-5-5.
Kolejny tomik poetycki w dorobku Gałuszki, zgodnie z tytułem tematycznie związany z Miastem Er i świętami. Pod względem plastycznym całość dopowiedział Piotr Pilawa. Na uwagę zasługuje wiersz „Most”(oryginał niem. wraz z tłumaczeniem), który według autora jest wcześniejszą wersją słynnej Dezyderaty (oryginał ang. wraz z tłumaczeniem).

Gluch, Józef. Moja Ruda. Ruda Śląska 2002. ISBN 83-915747-3-3.
Niezwykłe wydawnictwo poświęcone pasji Józefa Glucha. Swego rodzaju silva rerum tematycznie związana z Rudą, w której znalazły się reprodukcje pocztówek, zdjęć, wycinków prasowych, odręczne wykonanych mapek i komentarz autorski na temat prezentowanych miejsc.

Janicki, Adam. Kuszenie Ewy, czyli Raj Obiecany. Ruda Śląska 2002. ISBN 83-916137-1-2.
Tym razem w kolejnej swej książce Adam Janicki prezentuje55 mikroopowiadań, których głównym tematem jest walka dobra ze złem. Na okładce wykorzystano obrazy Marka Wacława Judyckiego, których zdjęcia wykonał Maciej Geyer.

Kubajak Anna. Ruda Śląska : przyroda miasta. [Kraków] 2002. ISBN 83-87971-00-6.
Jedno z piękniejszych opracowań dotyczących miasta Ruda Śląska, zarówno jeżeli chodzi o szatę edytorską jak i zawarte treści. Lektura obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców, którzy uważają, że żyją w mieście szarym i pozbawionym wszelkich walorów przyrodniczych.

Nowak, Adam ; Ostraszewska, Jadwiga ; Żok, Krzysztof (red.). Śląski festiwal znaczka 19.X – 25.X 2002 : VI Krajowa Młodzieżowa Wystawa Filatelistyczna. Ruda Śląska 2002. ISBN 83-9144651-1-9.
Opracowanie wydane w pełnym kolorze na papierze kredowym poświęcone VI Krajowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej „Śląski Festiwal Znaczka”, która odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. G. Morcinka i Osiedlowym Domu Kultury „Pulsar” przy Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ponadto w książeczce zaprezentowano rudzkie instyucje kultury oraz osoby związane z miastem: Jerzy Dziuba, Krzystof Hanke, Edward Hulok, Adam Janicki, Paweł Kotucha, Augustyn Kozioł, Piotr Latoska, Władysław Luciński, Jan Mazur, Ernest Pohl i Łucja Zawada. Całość dopełnia wykaz imprez kulturalnych odbywających się periodycznie w mieście.

Piecha, Beata. Barbara, Barbórka, Święta : kult Świętej Barbary na Górnym Śląsku : literatura i sztuki piękne . Katowice 2002. ISBN 83-7030-356-0.
Dość staranne wieloaspektowe opracowanie dotyczące Świętej Barbary, ze wstępem Arcybiskupa Metropolity Katowickiego ks. Damiana Zimonia. Osobny rozdział poświęcony został Św. Barbarze jako patronki Rudy Śląskiej.

Pilarski, Piotr (oprac.). Grubodzioby tramwaj. Ruda Śląska 2002. ISBN 83-87524-00-X.
Wydawnictwo zawierające dokonania poetyckie uczestników comiesięcznych spotkań poetyckich, organizowanych przez działający już od 18 lat w Rudzie Śląskiej Klub Literacki BARWY. W zbiorze znalazły się wiersze następujących osób: Beata Bigos, Grzegorz Bociek, Danuta Dąbrowska-Lew, Grzegorz Derner, Jacek Dudek, Barbara Dziekańska, Krystian Gałuszka, Dagmara Grzywacz, Małgorzata Król-Machura, Bogusław Kubista, Agata Lebek, Maria Łokaj, Jerzy Obrodzki, Mirosława Pajewska, Piotr Pilarski, Dorota Podstawska, Suri (Ratnasiri Suriya Arachchi), Tytus Kamil Rolski, Anna Siury, Barbara Sładek, Jerzy Stadnicki, Natalia Stankiewicz, Elżbieta Włodarska-Nowak, Ewa Wojtkowiak.

Pilarski, Piotr. Pracownia portretu . Ruda Śląska 2002 . ISBN 83-911859-1-5.
Kolejne wydawnictwo miejskiej książnicy promujące poezję. Autor, choć na stałe zamieszkały w Gliwicach, jak sam mówi, literacko związany jest z Rudą Śląską, gdzie nieprzerwanie już od 18 lat wspiera i inicjuje poczynania Klubu Literackiego BARWY.

Ruda Śląska : Plan miasta . Bielsko- Biała [2002] .
Najnowszy plan miasta zawierający poza spisem ulic krótki informator o mieście oraz zarys historyczny w ujęciu dzielnicowym. Na uwagę zasługuje okładka, na której umieszczono reprodukcję obrazu Jerzego Obrodzkiego przedstawiającą koncepcję budowy nowej Biblioteki Centralnej w oparciu o zabytkowy Szyb „Andrzej”.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2002
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej: tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2002, nr 1 – 51/52 . ISSN 0209-2719.
Prasa lokalna i regionalna – wielotematyczna. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim, przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem i Rudą Śląską.

Rudzki Rocznik Muzealny 2001 . Red. Magdalena Kubista-Wróbel. Ruda Śląska 2002, R. 4. ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny ukazuje się od 1998 roku. Prezentowany numer zawiera materiały pogłębiające wiedzę historyczną o Rudzie Śląskiej oraz teksty przybliżające i opisujące działalność rudzkiego Muzeum. Zainteresowaniem autorów (Bernard Szczech, Agnieszka Manowska, Andrzej Kliś, Antoni Ratka, Przemysław Nadolski, Zbigniew Hojka) zajmujących się historią, objęty został okres od przełomu XVIII i XIX w. po pierwsze lata po II wojnie Światowej. Pozostali autorzy publikujące swe opracowania to: Dorota Świtała-Trybek, Irena Twardoch, Michał Lubina, Elżbieta Kinel oraz Aleksandra Czyż i Krystian Gałuszka.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Kraków 2002, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów. W 2002 r. redakcja kwartalnika zainicjowała i była współgospodarzem kolejnego sympozjum poświęconego satanizmowi, zorganizowanego w Rudzie Śląskiej.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno-kulturalny. Red. nacz. Danuta Szmidt. Ruda Śląska 2002, nr 1 – 51/52. ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się na rynku od 10 lat. To jedyna gazeta w Rudzie Śląskiej, która porusza wszystkie wielkie i małe problemy miasta. Na jej łamach można znaleźć reportaże, felietony, sport, rozrywkę i humor.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2001
Wydawnictwa zwarte

Gałuszka, Krystian. Sagrada Familia, czyli krótka rzecz o ojczyźnie. Ruda Śląska 2001. ISBN 83-915455-0-4.
Piąta już książka w dorobku Gałuszki, która jak chce autor jest „podróżą raczej liryczną (choć nie brak w niej publicystyki) próbującą złapać punkt w czasoprzestrzeni”. Tym punktem jest ojczyzna. Oczywiście ojczyzna w ujęciu autora. Kolejna projekcja literacka na temat Miasta Er, czyli Rudy Śląskiej. Zwyczajowo już pod względem plastycznym całość opracował Piotr Pilawa.

Górecki, Jan. Nowy Bytom i jego mieszkańcy sprzed lat. Ruda Śląska 2001. ISBN 83-88648-17-9.
Kolejna książka ks. Jana Góreckiego o Nowym Bytomiu. Rzecz zachwycająca pod względem treść i formy (autorem okładki jest Witold Skrzypek). Nowy Bytom ukazany przez pryzmat ludzi mieszkających na tym skrawku planety. Biogramy, notki, a momentami całe opracowania postaci doskonale znanych, ale i osób, których piękne życiorysy odkrywamy dopiero dzięki autorowi. Całość uzupełnia bogaty wybór zdjęć, ciekawy aneks i streszczenie w j. niemieckim, czeskim i francuskim. Jedyny zarzut może odnosić się do tytułu, który w mało precyzyjny sposób określa treść dzieła. Dobrze byłoby gdyby autor (a z pewnością było to zwykłe przeoczenie) zaznaczył, iż książka traktuje przede wszystkim o polskich mieszkańcach Nowego Bytomia.

Grzesiak, Daniel . Algebra monolitów : opowiadania. Ruda Śląska 2001. ISBN 83-909887-2-0.
Debiut prozatorski, na który składa się osiem opowiadań opisujących „krajobraz chwili, gestu, mowy, autentycznego miejsca (Ruda-Chebzie)”. Zbiór poprzedzony wstępem innego rudzianina Bogdana Nowickiego. Wykreowany przez autora lieracki świat przypomina, umieszczoną na okładce, rozmytą grafikę prof. Jana Szmatlocha, której odważnym autorem jest Jerzy Graliński – również współwydawca tejże książki.

Janicki, Adam. Traktat śląski. Ruda Śląska 2001.
Czwarta książka rudzkiego nestora na polu literatury. Tomik, który jak opisuje autor „zakorzeniony w śląskim rodowodzie jest swoistym traktatem pełnym troski o naszą przyszłość”, składa się z 31 wierszy. Całość pod względem typograficznym wydana ze smakiem bez zbędnych ozdobników.

Klimontowicz, Walerian. Rozwój sekcji koszykówki klubu sportowego „Pogoń” Ruda Śląska w latach 1951-2001 : fakty, ludzie, wydarzenia . Ruda Śląska 2001. ISBN 83-911647-6-4.
Opracowanie, które przedstawia rzetelnie i fachowo historię i stan obecny sekcji koszykówki w K.S. „Pogoń” Ruda Śląska. Jak pisze autor jest to „...mała cząstka niezwykłej historii. Historii, która zdarzyła się naprawdę.” Prawdziwy rarytas dla fanów rudzkiego basketu-ball’u.

Kubista-Wróbel, Magdalena (red.). Powroty i spotkania. Ruda Śląska 2001. ISBN 83-910425-8-8.
Pozycja wydana z okazji wystawy prac plastyków związanych z Rudą Śląską – zorganizowanej przez rudzkie muzeum miejskie. W książce można znaleźć noty biograficzne, zdjęcia i reprodukcje prac następujących artystó: E. Ambroziak, A. Telka-Budka, J. Helander, I. Imańska, K. Jankowska, K. Kaliski, Ks. Kaliski, M. Kornas, P. Latoska, E. Leja, J. Leśko, J. Malejka, E. Włodarska-Nowak, J. Obrodzki, P. Pilawa, G. Osmala-Schreiber, J. Szmatloch, K. Szuba, B. Trzcińska, E. Wlucka, St. Wywioł. Całość wstępem okrasił Michał Lubina.

Latoska, Piotr. Piotr Latoska : Wystawa w 90. rocznicę urodzin artysty. Ruda Śląska 2001. ISBN 83-909887-3-9.
Wydawnictwo poświęcone nestorowi rudzkiego rzeźbiarstwa – Piotrowi Latosce, uczniowi Xawerego Dunikowskiego ze wstępem Ewy Brol, a także z bibliografią tekstów mówiących o twórczości rudzkiego artysty.

Ruda Śląska 2001: jak budować, inwestować, remontować. Ruda Śląska 2001.
Wydawnictwo promocyjno - informacyjne, składające się z trzech części: Ruda Śląska (opis historyczno – geograficzny), Poradnik Inwestora (poradnik prawno – organizacyjno – finansowy) oraz Prezentacja Firm (przedstawienie w formie reklam znaczniejszych firm z Rudy Śląskiej). Od strony graficznej całość opracowała Agencja Reklamowa „ART PRO”.

Lorens, Maria ; Ratka, Antoni ; Świtała-Trybek, Dorota (red.). 160 [sto sześćdziesiat] lat szkoły w Halembie. Ruda Śląska 2001. ISBN 83-902433-4-2.
Rys historyczny tyczący się obecnej Szkoły Podstawowej nr 24 w Rudzie Śląskiej. Gratka dla pedagogów i uczni wywodzących się z tej szkoły, a ponadto garść informacji dotyczących środowiska, w którym działała ta historyczna placówka. Większość informacji oparto o Kronikę Szkoły, która była prowadzona od roku 1840 do roku 1980. Całość opracował plastycznie artysta malarz Stanisław Wywioł, były uczeń i pedagog halembskiej szkoły.

Twardoch, Irena. Geschichte des Geschlechts von Schaffgotsch. Ruda Śląska 2001. ISBN 83-910425-9-6.
Niemiecka wersje książki pani Ireny Twardoch: Z dziejów rodu Schaffgotschów (Ruda Śląska 1999) w tłumaczeniu Rudolfa Barona. Autorka w sposób skrótowy opisuje losy rodu Schaffgotschów, któryż to ród na przełomie XIX i XX w. był jednym z najbogatszych rodzin na Śląsku, ale również kreśli historię budowniczych ówczesnego Orzegowa (dzisiejszy Orzegów, Godula i Chebzie) W swoim opracowaniu zajęła się także niemalże mityczną postacią Karola Goduli, dzięki któremu linia górnośląska Schaffgotschów dorobiła się tak ogromnej fortuny.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2001
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej: tygodnik lokalny. Red. nacz. Jakub Lazar . Zabrze 2001, nr 1 - 51/52. ISSN 0209-2719.
Prasa lokalna i regionalna – wielotematyczna. Swym zasięgiem dociera do Katowic, powiatu bytomskiego, zabrzańskiego w woj. śląskim, przede wszystkim porusza tematy związane z Zabrzem i Rudą Śląską.

Rudzki Rocznik Muzealny 2000 . Red. Magdalena Kubista - Wróbel . Ruda Śląska 2000, R. 3. ISSN 1641-344X.
Rudzki Rocznik Muzealny ukazuje się od 1998 roku. Specyfiką omawianego rocznika jest spory zakres informacji o wybitnych postaciach związanych z Rudą Śląską. Otwiera go rozdział poświęcony Maksymilianowi Chrobokowi, patronowi rudzkiego Muzeum. Pierwszą część rocznika, w której zawarte są materiały o działalności Muzeum, zamyka rozdział dotyczący wystawy „Wojna Papierowa. Polska i niemiecka propaganda plebiscytowa na Górnym Śląsku”. W części drugiej Rocznika zamieszczone są rozdziały o historii i kulturze Rudy Śląskie, a także o wybitnych duchownych: ks. Klemensie Kosyrczyku i błogosławionym ks. Józefie Czempielu. W części trzeciej znajdują się rozdziały poruszające bardziej szczegółowe zagadnienia związane z dziejami Rudy Śląskiej.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Kraków 2001, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów. W 2001 r. redakcja kwartalnika zainicjowała i była współgospodarzem międzynarodowego sympozjum „Satanizm w Polsce i w Europie”, zorganizowanego w Rudzie Śląskiej.

Wiadomości Rudzkie: tygodnik społeczno-kulturalny. Red. nacz. Danuta Szmidt . Ruda Śląska 2001 nr 1 – 51/52 . ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się na rynku od 10 lat. To jedyna gazeta w Rudzie Śląskiej, która porusza wszystkie wielkie i małe problemy miasta. Na jej łamach można znaleźć reportaże, felietony, sport, rozrywkę i humor.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2000
Wydawnictwa zwarte

Ratka, Antoni. Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej : od rezydencji jezuickiej i kuracji do parafii. Ruda Śląska 2000. ISBN 83-902433-2-6.
Pozycja opisująca nie tylko historię parafii, ale i również tło historyczne. Część informacji jest dosłownym autocytatem z wcześniejszych opracowań tegoż autora. Na uwagę zasługują jednak te fragmenty, które związane są bezpośrednio z najstarszym kościołem w dzielnicy Ruda. Całość wydana jest na papierze kredowym w formacie A5, uzupełniona bardzo bogato o kolorowe i czarno-białe zdjęcia.

Ruda Śląska na przełomie tysiąclecia. Bydgoszcz 2000. ISBN 83-7296-072-0.
Album prezentujący współczesne zdjęcia o Rudzie Śląskiej poprzedzony wstępem historycznym. Tekst w j. polskim, angielskim, niemieckim i włoskim. Najpiękniejszy wydany do tej pory pod względem edytorskim album promocyjny opracowany przez Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej. Edytorsko album opracowany przez Wydawnictwo Unitex z Bydgoszczy.

Wlucka, Erich. Malarstwo i grafika. Częstochowa 2000.
Katalog prac rudzkiego artysty na stałe mieszkającego w Berlinie, wydany z pietyzmem przez Fundację Bożeny i Andrzeja Krupów. Tekst w j. polskim i j. niemieckim podaje życiorys, drogę artystyczną, przemyślenia odautorskie oraz uwagi krytyczne pióra Eugena Prusko. W pracy zamieszczono przede wszystkim 34 reprodukcje prac olejnych i 9 reprodukcji prac wykonanych techniką mieszaną. Katalog towarzyszył wystawom zorganizowanym w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum w Częstochowie, a także Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 2000
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 2000, nr 1-51/52. ISSN 0209-2719.
Tygodnik społeczno-kulturalny, poruszający na swych łamach tematykę lokalną dotyczącą dwóch sąsiadujących ze sobą miast – Zabrza i Rudy Śląskiej.

Rudzki Rocznik Muzealny 1999. Red. Magdalena Kubista-Wróbel. Ruda Śląska 2000, R. 2. ISSN 1641-344X.
Drugi rocznik poświęcony historii naszego miasta. W odróżnieniu od pierwszego – monotematycznego, zawiera różnotematyczne opracowania i materiały prezentujące problematykę historyczną oraz duchowe i materialne dziedzictwo Rudy Śląskiej i regionu.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Ruda Śląska 2000, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów. W roku 2000 zmienił się wydawca i miejsce wydawania na Kraków lecz redakcja wciąż pracowała w Rudzie Śląskiej.

Wiadomości Rudzkie : tygodnik społeczno kulturalny. Red. nacz. Krzysztof Pikoń. Ruda Śląska 2000, nr 1-51/52. ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się na rynku od 1992 roku. Czasopismo mające siedzibę w Rudzie Śląskiej, koncentruje się na tematach związanych z naszym miastem. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych. Od nr 10 nastąpiła zmiana wydawcy na Śląskie Media.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 1999
Wydawnictwa zwarte

Dworak, Stefan Jan. Antoni Sieroń 1866-1936. Ruda Śląska 1999. ISBN 83-910425-1-0.
Praca znanego rudzkiego historyka wydana w stulecie jego urodzin. Podstawą wydania był rękopis, który autor podarował znanemu rudzkiemu artyście Piotrowi Latosce. Oprócz danych biograficznych wydanie zawiera oryginalną twórczość poetycką Antoniego Sieronia. Całość wydana ze smakiem na papierze kredowym.

Dworak, Jan Stefan. Ruda Śląska 1999.
Praca wydana przez Muzeum Miejskie im. M.Chroboka w Rudzie Śląskiej, w której możemy znaleźć opis wystawy stałej poświęconej Dworakowi oraz garść wiadomości z życia rudzkiego historyka. Omawiany tekst napisany został przez Jerzego Brusia. Całość uzupełniają zdjęcia ze zbiorów Muzeum i wybór opracowań publikowanych i niepublikowanych Jana Stefana Dworaka zebrany przez Elżbietę Szubert, a zamieszczony wcześniej w pracy „W pana Dworakowym rudzkim kalejdoskopie historycznym” – Ruda Śląska 1994.

Fals, Grzegorz . Kalendarz 2000 : 90 lat kościoła św. Wawrzyńca w Wirku. Ruda Śląska 1999.
Okazjonalny kalendarz wydany w formacie zeszytowym. Oprócz zdjęć kościoła zawiera bardzo dużo informacji nie tylko z historii wireckiej świątyni, ale i miejscowości.

Gałuszka, Krystian (red.). Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej 1999 . Ruda Śląska 1999. ISBN 83-911859-0-7.
Jest to pierwsze opracowanie o rudzkiej książnicy – największej i najstarszej instytucji kulturalnej w mieście. Wartość wydawnictwa podnosi pierwsze opracowanie bibliograficzne wydawnictw zwartych dotyczących Rudy Śląskiej. Książka ukazała się w skromnej szacie graficznej, aczkolwiek na uwagę zasługuje strona pierwsza okładki, stylizowana na starodruk.

Gałuszka, Krystian. Wieczerza mistrzów, czyli magiczna podróż z miastem Er. Ruda Śląska 1999. ISBN 83-86854-99-5.
Szybka, nie pozbawiona scen humorystycznych akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej Rudzie Śląskiej, zwanej przez autora Miastem Er.. Ciekawostką formalną jest dyskurs prowadzony pomiędzy autorem i powieściowym narratorem, który tłumaczy jedynie niekonwencjonalne zakończenie. Całość wydawnictwa dopełniają pocztówki ze zbiorów Adama Schrampa autorstwa Piotra Pilawy.

Gałuszka, Krystian ; Sikora, Grzegorz (red.). Witraż Rudzki ’99 : rocznik informacyjno – teleadresowy Ruda Śląska 1999. Ruda Śląska 1999. ISBN 83-86854-15-4.
Drugie opracowanie – pierwsze ukazało się w roku 1998 – o Rudzie Śląskiej, które jest skrzyżowaniem książki telefonicznej z informatorem oraz dodatkiem kulturalno-historycznym. Generalnie przydatne każdemu mieszkańcowi Rudy Śląskiej, a nieodzowne dla osób spoza miasta.

Janeczek, Zdzisław. Szkice z dziejów kopalni „Wawel”: wydanie okolicznościowe z okazji zakończenia działalności kopalni „Wawel”. Katowice 1999. ISBN 83-905931-3-0.
Wydawnictwo znanego historyka poświęcone zostało nie istniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego „WAWEL”. Autor w sugestywny i rzeczowy sposób opisuje w skrócie przebogatą historię kopalni, która była głównym zakładem przemysłowym przyczyniającym się do postępu cywilizacyjnego nie tylko Rudy, ale i miejscowości ościennych. Pozycja została wydana dość starannie na papierze kredowym z kolorowymi reprodukcjami – szkoda tylko, że wydawca nie chciał się pochwalić swoim dziełem i pozostał anonimowy.

Ruda Śląska : plan Miasta. Katowice 1999.
Trzecie wydanie (uaktualnione) planu miasta Wydawnictwa Kartograficznego z Katowic. Najlepsze pod względem merytorycznym i informacyjnym wydawnictwo tego typu, które ukazało się o Rudzie Śląskiej.

Święta Barbara na sztandarach rudzkich kopalń. Ruda Śląska 1999.
Bardzo ciekawa publikacja wydana przez Muzeum Miejskie im. M.Chroboka w Rudzie Śląskiej. Zbiór dziewięciu kart pocztowych, z których osiem to reprodukcje wizerunku św. Barbary uwiecznione na sztandarach ze zbiorów Muzeum, a jedna prezentuje widok współczesny budynku Muzeum. Autorem zdjęć jest Mirosław Grzegrzółka, a autorem tekstu na obwolucie jest Michał Lubina.

Twardoch, Irena. Z dziejów rodu Schaffgotschów. Ruda Śląska 1999. ISBN 83-910425-4-5.
Książka w sposób skrótowy opisuje losy rodu Schaffgotschów, któryż to ród na przełomie XIX i XX w. był jednym z najbogatszych rodzin na Śląsku. Autorka opracowania nie tylko nakreśliła historię budowniczych ówczesnego Orzegowa (dzisiejszy Orzegów, Godula i Chebzie), ale i zajęła się również niemalże mityczną postacią Karola Goduli, dzięki któremu linia górnośląska Schaffgotschów dorobiła się tak ogromnej fortuny.

Wróć na początek strony

Ruda Śląska Bibliografia adnotowana 1999
Wydawnictwa ciągłe

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej. Red. nacz. Jakub Lazar. Zabrze 1999, nr 1-51/52. ISSN 0209-2719.
Tygodnik społeczno-kulturalny, poruszający na swych łamach tematykę lokalną dotyczącą dwóch sąsiadujących ze sobą miast – Zabrza i Rudy Śląskiej.

Sekty i Fakty : ogólnopolski kwartalnik informacyjno-profilaktyczny . Red nacz. Grzegorz Fels. Ruda Śląska 1999, nr 1-4. ISSN 1506-719X.
Kwartalnik będący w założeniu szeroką i obiektywną informacją o sektach działających w Polsce. Ma przestrzegać przed bezkrytycznym wchodzeniem w obszar działań sekt i grup kultowych. Jego założenie inspirowane było mordem satanistycznym, do jakiego doszło w jednym z rudzkich bunkrów.

Wiadomości Rudzkie. Red. nacz. Józef Swoboda. Ruda Śląska 1999, nr 1-51/52. ISSN 1232-0560.
Tygodnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Rudzkie” ukazuje się na rynku od 1992 roku. Czasopismo mające siedzibę w Rudzie Śląskiej, koncentruje się na tematach związanych z naszym miastem. Na jego łamach można znaleźć wiadomości, reportaże, felietony z rudzkiego świata polityki, kultury, sportu, rozrywki oraz spraw społecznych. Od nr 14 red. nacz. został Krzysztof Pikoń.

Wróć na początek strony